Pitta Bread

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
dla Margot - jeden z moich ulubionych przepisow na pitte

12 sztuk

450g bialej pszennej maki chlebowej (lub bialej pol na pol z razowa)
2 lyzeczki soli
15-20g swiezych drozdzy
280g letniej wody
4 lyzki oliwy z oliwek

Przesiewam make z sola do miski. W drugiej misce rozpuszczam drozdze w wodzie, dodaje olej. Ubiajam dodajac partiami make. Potem zagniatam az do uzyskania miekkiego, plastycznego ciasta. Wykadam na stonice i jeszcze chwile zagniatam. Przykrywam i zostawiam do wyrosniecia przez 1 godz. Odpowietrzam, dziele na 12 czesci, formuje kulki, przykrywam i pozwalam ciastu odpoczac 5-10 min. Potem rozwalkowuje kazda kulke nadajac im owalny ksztalt (ok 1/2 cm grubosci 15 cm dlugie). Rozkladam czysty kuchenny recznik , posypuje go maka i na nim umieszczam pitty. Przykrywam (najlepiej naoliwiona folia),zostawiam na 20-30 min do wyrosniecia.
W tym czasie rogrzewam piec do 250C razem z 3 blachami do pieczenia. Ukladam kolejno po dwie pitty na goracej blasze, zmiejszam temp. do 230C i pieke chlebki 4-6 min. Wlasciwa temperatura pieca zapewni nam, ze pitty dobrze sie upieka...kazda z nich ma sie "nadymac", ale niekoniecznie zbrazowiec. Mozna pozniej ewentulanie wlaczyc gril i wlozyc pitty na kilka sekund...dla " przypalenia" skorki...te sama czynnosc mozna wykonac na BBQ lub uzywajac palnika.

Aby pitty nie wysychaly ukladam je w "stos" i zakrywam wilgotna sciereczka...
Mozna mrozic.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

bahomet

Member
Wrz 4, 2006
985
0
0
sie robi:) z nieba mi spadalas z tym przepisem bo mu juz konczymy zapasy i szukalam czegos odpowiedniego do hummusu z papryka.

nie wiem tylko czy wyjdzie bo maki chlebowej juz nie mam wiec zrobilam zwykla na pol z razowa:) i chypa wody mi sie wiecej chlusnelo bo znowu na czy nie widze niestety...
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
Tatter
bussi.gif
w sobote robię i dam znac co i jak ,ale jak znam życie będzie super ,bo mi Twoje przepisy to spiewająco wychodzą
 
Lis 28, 2005
3,760
0
0
O! O! To jest moj rodzaj pieczywa!
anbetung.gif
... Margot, jak zrobisz, to wrzuc zdjecie
fiesgrins.gif
 

bahomet

Member
Wrz 4, 2006
985
0
0
przepis zdecydowanie wchodzi do ulubionych. wyszly przepysze. wydaje mi sie ze powinnam byla rozwalkowac je cieniej ale to byl pierwszy raz i nie wiedzialam. zrobilam z polowy porcji i byl to duzy blad bo juz nic nie ma:)

dziekuje Tatter
cvety.gif


pita.jpg
pitaaperta.jpg
 

Załączniki

  • pita.jpg
    pita.jpg
    61 KB · Wyświetleń: 0
  • pitaaperta.jpg
    pitaaperta.jpg
    49.4 KB · Wyświetleń: 0
Lis 28, 2005
3,760
0
0
Piekne, choc moze faktycznie za grube jak na pite, ale wygladaja tak, ze sie glodna zrobilam ;) I ten zapach swiezo pieczonego pieczywa ....... hmmmmmmm ............ no tak widac, ze jestem jeszcze PRZED lunchem a nie po
icon_redface.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Drobiazg...ciesze sie, ze wyszly Ci smaczne, Elu...walkuj jednak je cieniej (im cieniej tym lepiej, 1/2 cm to chybab grubosc idealna)...tak sobie mysle, ze gdzies mam zdjecie swoich Pitt, ale sie chyba nie dokopie...
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
To sie bardzo, bardzo ciesze!
bussi.gif
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
to i Pitta
ja chyba trochę przy cienko wałkowałam ,ale znikła w takim tempie ,że ledwo zdjęcie zrobiłam
000_0352.jpg

000_0355.jpg

Tatter jak zwykle twoje przepisy się mi udają .....A przepis ,,poszedł" w świat
 

Załączniki

  • 000_0352.jpg
    000_0352.jpg
    860.6 KB · Wyświetleń: 0
  • 000_0355.jpg
    000_0355.jpg
    879.7 KB · Wyświetleń: 0

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Nie wytrzymas do soboty! Piekne Ci wyszly...potrenuj jeszcze trocche i wyjda Ci takie bez zarzutu...
Widze sa z maki razowej...eleganckie kieszonki!
 

silencia

Member
Wrz 13, 2004
814
0
0
uhuhu jakie piekne pityyyy ;) cudooo ;) ja chyba dzisiaj sie zdecyduje na zrobienie ich .. ;] tylko zastanawiam sie co ja włoze do srodka jak sie upieką;];D