Śliwkowiec

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Pyszne, wilgotne, rozpływające się w ustach ciasto ze śliwkami. Od lat piekę tylko takie i nawet nie szukam innego - może to źle, ale najlepiej chyba świadczy o tym jak bardzo nam smakuje
icon_biggrin.gif
mniam.gif

Nie wiem skąd jest przepis - mam go od mamy a skąd ona go ma...
dontknow.gif


SKŁADNIKI:
ciasto
2 szkl mąki
15 dkg masła (3/4 kostki 200 gramowej)
15 dkg cukru (około 3/4 szklanki)
1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia
3 łyżki gęstej kwaśnej śmietany
3 żółtka
sól

piana
10 dkg cukru pudru
1/4 łyżeczki cynamonu
2 łyżki mąki ziemniaczanej
3 białka

około 80 dkg śliwek węgierek (koniecznie, bo inne mają zbyt dużo soku i są za słodkie)

........................................................................


Węgierki to te śliwki w których pestka ładnie odchodzi od miąższu, a sama śliwka jest dość twarda i kwaśna.
DSCF4950.JPG

Zaczynamy od przygotowania śliwek, myjemy, osuszamy, pestkujmy krojąc na połówki.
Włączamy piekarnik na 200 st.

Mąkę przesiać, lekko posolić, wsypać proszek do pieczenia, cukier i masło pokrojone w kostkę, wszystko razem rozetrzeć w palcach na jednolitą sypką "nibykruszonkę".
DSCF4964.JPG

Dodać 3 żółtka i 3 łyżki śmietany - szybko połączyć w ciasto - nie gnieść - tylko tyle ile to konieczne dla dokładnego połączenia. Ciasto jest dość miękkie, mięciutkie.
Od razu wyłożyć ciastem blachę o wymiarach około 25x35 cm. Można wałkować, ale ja je rozgniatam palcami na blasze. Szybciej. (Można też upiec je w prodiżu, czy tortownicy wtedy warstwa ciasta jest wyższa i potrzebujemy mniej śliwek - ja lubię jak śliwek jest duuuużo)
Na ciasto ułożyć (jedna koło drugiej) połówki śliwek miąższem do góry. Wcisnąć je w ciasto.
DSCF4952.JPG

Z białek ubić pianę, dodać cukier puder, ubić, dodać cynamon i mąkę ziemniaczaną, wymieszać - można mikserem króciutko.
Pianę wyłożyć na śliwki, rozprowadzić po całej powierzchni.
DSCF4953.JPG

Piec w 200 st C bez termoobiegu (z termo około 180 st) 45 - do 60 min. Tu głównie chodzi o dopieczenie spodu więc jeśli piekarnik dobrze dopieka to krótszy czas.
DSCF4966.JPG

Trzeba obserwować kolor przypieczenia piany - piecze się na beżowy, kiedy jest już dość zarumieniony przykrywamy wierzch folią aluminiową. Może można też wyłączyć górną grzałkę wtedy - ale nie testowałam i nie wiem.
Nie przykrywać tym powlekanym papierem - dziś pierwszy raz przykryłam i mi dziad jeden przypiekł w miejscach styku pianę na brązowo
baa.gif
(może jakiś kiepski
icon_rolleyes.gif
) a chciałam zrobić zdjęcie
baa.gif
icon_rolleyes.gif
icon_sad.gif

Zdjęcia gotowego ciasta pochodzą z drugiego podejścia
icon_wink.gif


Ciasto bardzo nam smakuje dlatego dziś piekłam znowu i mam fotkę
icon_smile.gif

DSCF4970.JPG
 

Załączniki

  • DSCF4950.JPG
    DSCF4950.JPG
    35.1 KB · Wyświetleń: 140
  • DSCF4952.JPG
    DSCF4952.JPG
    38 KB · Wyświetleń: 132
  • DSCF4953.JPG
    DSCF4953.JPG
    26.6 KB · Wyświetleń: 130
  • DSCF4964.JPG
    DSCF4964.JPG
    23.6 KB · Wyświetleń: 136
  • DSCF4966.JPG
    DSCF4966.JPG
    25.8 KB · Wyświetleń: 127
  • DSCF4970.JPG
    DSCF4970.JPG
    30.6 KB · Wyświetleń: 124
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Cinko, brzmi pysznie.
lecker.gif
Juz wiem, że polubie ten przepis, bo podobny kiedys miałam i zaginął w akcji
icon_neutral.gif

Robiłaś to ciasto z czyms innym niż śliwkami? Kurczę, śliwek jeszcze u siebie nie widziałam
gruebel_2.gif
Już są
icon_eek.gif
?
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
No też się zdziwiłam... może jakieś nie nasze bo duuuże takie dostałam - ale najpierw musiałam jedną w sklepie złamać żeby zobaczyć jak pestka odchodzi, czy to napewno węgierki (pod nazwą "śliwka czarna" występowały) a to dlatego że nie mogąc się kiedys doczekać na węgierki zrobiłam z innymi, podobnymi śliwkami, ale ciasto mi się wtedy zaparzyło i bardzo mokre było - za dużo soku. Więcej nie eksperymentowałam
icon_smile.gif
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Poszukam więc śliwek, ale naprawdę w szoku jestem, że węgierki juz gdzieś dostałaś
gruebel_2.gif
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Po co ja tu zagladam?
gruebel_2.gif
We Wloszech trudno o dobre sliwki.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Paulinko - jak to zawsze bywa kiedy się człek stara - papier położony na wierzch przypalił mi go na brąz - niefotogeniczne ciacho wyszło
icon_redface.gif

Ale nidługo zrobię znowu, bo te wczorajsze pieczone wieczorem prawie ranka nie doczekało
icon_redface.gif
icon_lol.gif
 

imamcia

Member
Lis 29, 2005
2,398
0
36
Zainspirowana przepisem upiekłam swojego sliwkowca.
Ale trudno to moje ciasto nazwać, że piekłam go wg przepisu.
Kruche na spód zrobiłam swoje, czyli:
3,5 szkl. maki
prawie 1,5 kostki masła extra
5 żółtek
łyżeczka proszku do pieczenia
To na spód schłodzone, na to połówki sliwek skórka do ciasta, posypałam cukrem trzcinowym i cynamonem i na 15 minut do piekarnika.
W tym czasie ubiłam pozostałe białka z cukrem pudrem, myslę, że niecała szklankę tam wsypałam i budyniem waniliowym.
Na podpieczone ciasto ze sliwkami wyłożyłam piane, posypałam jeszcze migdałami w płatkach i na jakies 20 minut do piekarnika.
Efekt?
Dzieci, które ciast z owocami to raczej w ostateczności próbują, na ciepło spod noża wybierały.
Zresztą znajomi, którzy na kawie byli też tempo mieli niezłe:)
Blacha ciasta zniknęła migiem.
Na pewno powtórzę.
Cinko, dziękuje za inspiracje
bussi.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
icon_biggrin.gif
nie ma za co. Cieszę się że wreszcie kogoś skusił ten przepis bo naprawdę warto. U nas ciasto znika też w tępie zastraszającym
icon_lol.gif


Mimo modyfikacji sądzę że smakowało podobnie, bo aż tak dużo nie zmieniłaś poza ilością składników i pominięciem śmietany - czy bez niej ciato też było miękkie i wilgotne?
A pomysł z dodaniem budyniu do białek bardzo mi się podoba i przy następnej okazji wypróbuję napewno
daumen.gif
 

imamcia

Member
Lis 29, 2005
2,398
0
36
Cinko, nie wiem jak Twoje kruche, ja swoje robie w takich proporcjach od lat, jest rozpływające w ustach (skromnam, co?) i do tego sliwkowca pasuje jak ulał. Zakamuflowałam dwa kawałki do kawki poobiedniej, ale nie wiem, czy jak wróce do domu, to talerzyk pusty w lodówce zastanę......
szkoda, że ten przepis nie wpadł mi w ręce w ubiegłym roku, bo nie wiedziałam, jakie ciasta piec ze sliwkami, miałam ich zatrzęsienie. Najczęściej robiłam szybkie na oleju, ale to jest nieporównywalne, a dodatek płatków migdałowych sprawia, że wygląda tak świątecznie.....
Nie przykrywałam folia do pieczenia, bo sama piana piekła się krócej, więc i nie spaliła sie, było super!!!!
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
imamcia @ 27 Aug 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=569810Cinko, nie wiem jak Twoje kruche, ja swoje robie w takich proporcjach od lat, jest rozpływające w ustach (skromnam, co?) i do tego sliwkowca pasuje jak ulał. ........
.......Nie przykrywałam folia do pieczenia, bo sama piana piekła się krócej, więc i nie spaliła sie, było super!!!!
No właśnie i to jest wg mnie doskonałe
icon_biggrin.gif
rozpływające się - jestem tak samo skromna
icon_lol.gif
 

aniak9

Member
Gru 20, 2005
11
0
0
Dzisiaj piekę drugi raz, ciasto jes pyszne,rozpływa się w ustach, do piany zamiast mąki dałam budyń waniliowy, polecam bo to najlepsze ciasto ze śliwkami jakie jadłam, ja robiłam większą porcję ciasta i piany z 5-ciu jajek na większą blaszkę.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
obm.gif
zemdlałam z wrażenia - cieszę się bardzo że pieczesz to ciasto i że smakuje
ura1.gif
ja też je uwielbiam!
 

gracha

Well-known member
Mar 31, 2006
8,333
1,597
113
Zrobiłam wczoraj po raz pierwszy. Tylko chyba blaszka za dużo bo piany zabrakło
wink.gif
ale nie szkodzi. PYCHA. Goście zjedli na ciepło, chwaląc w niebogłosy. Nic nie modyfikowałam, faktycznie mięciutkie, rozpływające się w ustach. I na ciepło najlepsze. Oto co zostało po 15 minutach.
 

Załączniki

  • zdj_cie_002.jpg
    zdj_cie_002.jpg
    893.8 KB · Wyświetleń: 4

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Cieszę się ogromnie
dance.gif

Faktycznie na ciepło jest pyszne - nigdy nie czekamy aż wystygnie a znika błyskawicznie jak u was
icon_biggrin.gif