Tajemnicze rolki Ani -czyli bezowa rolada

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
Jakiś czas temu wypożyczyłam sobie książkę ,,Śniadanie w łóżku i inne rozkosze... kulinarne" i zapisałam ten jeden przepis okazał sie znakomity
Tajemnicze rolki Ani -czyli bezowa rolada
4 białka
300g miałkiego cukru(ja miałam 250g miałkiego i 50 g cukru pudru)
1łyżeczka soku z cytry
1 łyżka mąki ziemniaczanej
200-250 g mascarpone
200g malin
W misce wymieszać serek z 50 g cukru pudry i dodać z 1/2 malin,wymieszać i wstawić do lodówki
Ubić białka i powoli dodawać 250 cukru,ubijać aż masa zrobi się szklista.Dodać sok z cytryny,mąkę i wymieszać łyżką .
Wyłożyć masę na blachę wyłożona papierem do pieczenia.
Piec w 160 stopni ok. 20-25 minut
Wyjąć i zostawić na 10 minut.Wyłożyć na papier do pieczenia (spód jest teraz na górze ) wysypany cukrem pudrem i zostawić ,żeby wystygła
Na zimna delikatnie nałożyć nadzienie,po czym zrolować ,pomagając sobie papierem.
Zawinąć szczelnie i dość mocno w folię plastikową ,wstawić do lodówki na ok. 6 godzin.
Pokrojone podawać z resztą przetartych malin(ja nie robiłam tych malin przetartych ,bo nie zdążyłam)
Zamiast malin mogą być
-jeżyny
-poziomki
-jagody
-truskawki
Polecam
mniam.gif

tu przed zawinięciem
000_0808.jpg

a tu już gotowa do zjedzenia
000_0819.jpg
 

Załączniki

  • 000_0808.jpg
    000_0808.jpg
    1.2 MB · Wyświetleń: 3
  • 000_0819.jpg
    000_0819.jpg
    500.7 KB · Wyświetleń: 3

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
Wygląda pięknie i smakowicie
lecker.gif

Mimo, że ja nie bezowa, wypróbuję w niedalekiej przyszłości ten przepis
mniam.gif
 
Lis 28, 2005
3,760
0
0
Margot! Jak zwykle piekne! Az mi szczenka opadla!
lecker.gif
cvety.gif


A co zrobilas z zoltkami?
fiesgrins.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
O proszę przy okazji moich eksperymentów z lamingtonami odkryłam prawie, że przepis na to ciasto
icon_biggrin.gif
Identyczne proporcje cukru i jajek plus nieco inne składniki dały mi biszkopt bezowy, który dzisiaj wylądował pod bitą śmietaną polany grenadiną.
 

Vidarka

Member
Kwi 4, 2007
6,637
0
0
Posypana platkami migdalowymi-to tradycyjna rolada w Norwegii pod nazwa-BUDAPESTROLADE.
Z zoltek mozna zrobic mase taka jak do SUKSESSTERTE.
NIEWIARYGODNIE PYSZNE!
 

alisia

Member
Sie 21, 2006
515
0
0
mniam.gif
mniam.gif
Ale cudo, jak to dobrze, że mam białka zamrożone. Jedno pytanko, czy ten serek mascarpone to musi być
icon_question.gif
Chyba u siebie w okolicy go nie znajdę, czym ewentualnie zastąpić
icon_question.gif
 

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
Zrobiłam tę roladkę. Moja uwaga jest taka, że ta ilość białek jest zbyt duża na klasyczną blachę - warstwa bezowa jest zbyt gruba - a pianka, która znajduje się pod kruchą bezą niemożebnie słodka. Żeby beza była "zjadliwa" i nadzienie (koniecznie kwaskowe) stanowiło dla niej równowagę - moim zdaniem beza powinna być dużo cieńsza.
 

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
No właśnie Margot. Myslałam że ten przepis jest na klasyczna blachę, a cieńsza warstwa się nie zwinie i zrobiłam po raz pierwszy na zwykłej blaszce. Kolejny raz zrobie na większej lub z mniejszej ilości białek. Nadzienie tez zrobiłam bez malin (i jakichs innych składników kwaśnych, orzeźwiających) - za słodkie w stosunku do całości. Przepis jest z tych, które pomimo niepowodzeń są "rozwojowe" i właściwie wykonane/przerobione dadzą wspaniały efekt, więc będę próbować.
A nie próbowałaś zminiejszyć ilości cukru w bezie? Wg mnie beza powinna się zrobić przy 60 gram cukru na 1 białko (testowałam najmniejszą dopuszczalną ilość cukru w bezie przy innych okazjach).
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

bietka

Member
Lut 25, 2006
3,895
6
38
Przy Pavlowej na 6 białek daję 200 g /300g w przepisie/ cukru i jest ok więc i tu mozna zmniejszyć moim zdaniem.
 

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
No właśnie. W przyszłym tygodniu spróbuję jeszcze raz.
 

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
No to jestem po kolejnej próbie. Przy 2,5 białkach na blachę grubośc wydaje się prawie właściwa. Teraz jeszcze pracuje nad nadzieniem. Mam wrażenie że mascarpone z Piątnicy mi je popsuł - nie wiem czy zakupić prawdziwy (kupowałam do Tiramisu i oryginalne sa lepsze) czy spróbować czegoś innego.
 

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
Też tak myslę, że spróbuję albo z oryginalnym mascarpone albo z kremówką 36% z Piątnicy w kubeczku (gęsta bardzo wychodzi). I te maliny jakoś trzeba będzie chyba bardziej "rozciapać" żeby masa nabrała kwaskowatego posmaku (mniej cukru pudru też chyba). Przepraszam Margot że tak wydziwiam nad Twoim ciastem, ale ja tak mam, że większosć ciast zmieniam "pod siebie", próbuję różne rozwiązania szukając, moim zdaniem oczywiście, idealnego.