One shot, one.... cookie

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
2 szkl mąki
1 szkl cukru pudru
20 dag zimnego masła
1 cukier wanilinowy
1 jajko
cynamon/imbir/ mieszanka korzenna- wg uznania

Wymieszać sypkie, wsiekać masło, dodać jajko, zagnieść. Ciasto, jeśli jest za mokre, podsypywać mąką- powinno być miękkie, ale zwarte. Wstawić do lodówki na co najmniej 30 min. Strzelać na suchą blachę. Piec w 200 st., około 10- 15 min.

Kopia_DSC00133.JPG

Kopia_DSC00143.JPG

Klucz do sukcesu:
1. Zimne ciasto i zimny pistolet. W trakcie każdej przerwy w strzelaniu pistolet i ciasto muszą być w lodówce. Ciasto wyjmujemy małymi partiami, niewykorzystaną cześć szybko chowamy do lodówki.
2. Sucha blacha, niewyłożona papierem do pieczenia- tylko wtedy ciastka są w stanie przykleić się do jej powierzchni.
3. Pistolet trzeba przyłożyć do blachy i strzelić, podnieść go zdecydowanym ruchem, nieco obracając (taki ruch "ukręcający"). Jeśli operacja się nie powiedzie, to w tym miejscu należy odtłuścić blachę ręcznikiem papierowym.
4. Trening czyni mistrza.
 

Załączniki

  • Kopia_DSC00143.JPG
    Kopia_DSC00143.JPG
    63.5 KB · Wyświetleń: 4
  • Kopia_DSC00133.JPG
    Kopia_DSC00133.JPG
    62.5 KB · Wyświetleń: 4
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Graz

Member
Gru 2, 2004
13,816
1
38
fajne są, podobaja mi się
icon_smile.gif
a pistolet to taki z tescomy?
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Dziękuję Sini!
bussi.gif


Ciasteczka są po prostu przepyszne i znikają w tempie błyskawicznym
icon_wink.gif


(Graz - tak, to pistolet z tescomy
icon_smile.gif
)

oto moje ciasteczka:
S4020828.jpg
 

Załączniki

  • S4020828.jpg
    S4020828.jpg
    969.4 KB · Wyświetleń: 3

iwona44

Member
Cze 13, 2007
3,226
0
0
W związku z tym,że musiałam siedzieć w domu upiekłam sobie te ciasteczka,ale ja to jestem ślepa czytałam wydrukowany przepis i nie doczytałam,że cukru jest 1 szklanka a sypnęłam jeszcze pół,teraz są potwornie słodkie,i jeszcze jedno już chyba podobny przepis jest,ale z samym żółtkiem i tak też zrobiłam,teraz będą ciasteczka do gorzkiej kawusi i gorzkiej herbaty,w sumie dla mnie nie problem bo i tak nie słodze
 

AnnaB.

Member
Mar 13, 2008
362
0
0
Ponieważ ciasteczka świąteczne (pierniczki, obwarzanki, pomarańczowo-czekoladowe, sezamowe i kruche z cukrem) zniknęły szybciej niż błyskawica, pobawiłam się szprycą (to jak dziecięca zabawa w pieczenie ciasteczek, tylko zabawka trochę droższa). Przy pierwszej blaszce masło niepokojąco zaczęło się wytapiać z ciasteczek, więc podkręciłam temperaturę, dorzuciłam termoobieg i było w porządku. To chyba najszybsze (no, jedne z najszybszych) ciasteczka pod słońcem. Rozpływają się w ustach. Szkoda tylko, że są takie malutkie, bo tak myk-myk wchodzą po jednym i ani się obejrzysz, a uupa rośnie.
Czy robiłyście je może z jakimiś modyfikacjami smakowymi?
Ja dodałam trochę soku z cytryny, ale tak nieśmiało, bo nie wiedziałam, jak to wpłynie na konsystencję ciasta (a może dlatego masło się podtapiało, hm?)
 

AnnaB.

Member
Mar 13, 2008
362
0
0
W mojej instrukcji obsługi jest taki przepis:
1 i 1/2 cups butter
1 cup granulated sugar
1 egg
2 tablespoon milk
1 teaspoon vanill extrakt
1/2 teaspoon almond extrakt
3 i 1/2 cups all-purpose flour
1 teaspoon baking powder

Tak dumam, jakby 2 łyżki mleka zastąpiś 2 łyżkami soku pomarańczowego (na pewno by sie dało, bo w przepisie Sini nie ma mleka i też styka).
Ciekawe, jak oni mierzą masło na szklanki?
Temperatura pieczenia 375... Fahrenhaita oczywiście. Ile to będzie Celsjusza?
Dla nielubiących proszku - można go odpuścić. Jeśłi ciasteczka za bardzo rosną, to tracą swoje śliczniusie kształty.
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
AnnaB. @ 27 Dec 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=795925Ciekawe, jak oni mierzą masło na szklanki?
Temperatura pieczenia 375... Fahrenhaita oczywiście. Ile to będzie Celsjusza?
Dla nielubiących proszku - można go odpuścić. Jeśłi ciasteczka za bardzo rosną, to tracą swoje śliczniusie kształty.
Przelicznik Delii

Proponuję granulated sugar zastąpić icing sugar (pudrem) a proszek do pieczenia pominąć. Dzięki temu ciastka po upieczeniu zachowają swój kształt.

Pamiętam, że zrobione z całym jajkiem musiałam podsypać mąką. Gdybym teraz je robiła dodałabym tylko żółtko, wszak to klasyczne kruche ciasto a dodatkowo uniknęłabym tego podsypywania.
Daaawno ich nie robiłam i chyba nadszedł czas na powtórkę
gruebel_2.gif



Graz, tak pistolet mam z Tescomy.
 

AnnaB.

Member
Mar 13, 2008
362
0
0
A ja wczoraj upiekłam cynamonowe. Przy okazji - z tym chłodzeniem ciasta nie można jednak przedobrzyć. Wczoraj już myślałam, że mi sie ustrojstwo zepsuło, nic nie szło. Kiedy ciasto trochę jednak zmiękło w temperaturze kuchni, już poszło szybko. Czyli jak ze wszystkim, trzeba utrafić w złoty środek.

Dziękuję za stronę z przelicznikami.

Jeśli ktoś chce, to podam jeszcze przepis na serowe-wytrawne (z mojej instrukcji). Tylko nie mam zielonego pojęcia, o co chodzi z tym serem.

1 lb. (natural, not processed) sharp cheddar or aged Swiss, finely shredded (do not use pre-shedded packaged cheese)
1/2 cup butter, softened
2 teaspoons Worcestershire sauce
Dash of hot red pepper sauce
1 i 1/2 cups all-purpose flour
1/2 teaspoon salt
1 teaspoon paprika

Takie chrupanko z piwem, ależ to idzie w biodra.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kati81

Member
Cze 10, 2006
125
0
0
Sinistra ciasteczka są rewelacyjne, dzięki za przepis!
icon_mrgreen.gif

Są kruche, a nie twarde jak z innych przepisów jakie testowałam (nawet jak się je nieco za bardzo przypiecze) i łatwo odchodzą od szprycy - z tym, że jednak nie należy przesadzać ze schłodzeniem ciasta
icon_wink.gif


Robiłam je już 2 razy, z tym że za pierwszym razem jak na mój gust wyszły za słodkie (mimo, iż profilaktycznie zmniejszyłam ilość cukru do 3/4 szklanki) i za mało korzenne (dałam 1/2 opakowania przyprawy do pierników).
Za drugim razem dałam tylko 1/2 szklanki cukru i całe opakowanie przyprawy do pierników + łyżeczka imbiru
icon_smile.gif

Po takiej modyfikacji są idealne
mniam.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Monsai

Member
Lut 1, 2008
4,932
0
0
a ja mam taki pistolet do ciastek, tylko nigdy nie odważyłam się go użyć
icon_mrgreen.gif

Nie wiem nawet czy umiała bym sie nim obsłużyć
icon_mrgreen.gif

Te ciasteczka pieknie wyglądają!!
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
Monsai @ 9 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=820520a ja mam taki pistolet do ciastek, tylko nigdy nie odważyłam się go użyć
icon_mrgreen.gif

Nie wiem nawet czy umiała bym sie nim obsłużyć
icon_mrgreen.gif
Jeśli nie spróbujesz to się nie nauczysz. Tu potrzebna jest wprawa a więc trzeba potrenować.

Sam się do nich zabieram i zabrać się nie mogę. Może za tydzień albo dwa poszłybyśmy razem na strzelnicę?
fiesgrins.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

eminem333

Member
Kwi 7, 2009
1
0
0
moja rada zamiast 2 szklanki mąki zwykłej polecam dać 1 szklankę mąki zwykłej i 1 szklankę mąki ziemniaczanej ciastka będą bardziej kruche
 

AnnaB.

Member
Mar 13, 2008
362
0
0
Trzeba było coś zrobić na szybko, bo coś słodkiego "chodziło za nami". Wybór padł na te ciasteczka. Jak zwykle niezawodne. Tym razem korzenne, choć bardzo lekko, bo bałam się przedobrzyć. Strzelanie idzie mi coraz lepiej.
Same wchodzą do ust (a potem do bioder, uj).