Muffinki z rodzynkami i czekoladą bez tłuszczu

Juleńka

Member
Paź 20, 2007
7
0
0
Pyszne beztłuszczowe muffiny z rodzynkami i czekoladą

Suche składniki:
500 g mąki
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
3/4 łyżeczki soli
3/4 łyżeczki sody
300 g cukru

Wszystko wymieszać. ;)

Mokre składniki:
2 jajka (ubić)
1 lub 2 białka (opcjonalnie)
250 ml maślanki (dodać do jajek)
1/2 fiolki z aromatem cytrynowym (jeśli jest to aromat na 2 kg mąki, to 1/4 fiolki); dla osób nielubiących aromatów - 1 łyżka skórki pomarańczowej lub cytrynowej

Mokre składniki wymieszać i następnie dolać do suchych. Dość intensywnie wymieszać.

Żeby rodzynki i czekolada nie opadła na sam dół, najpierw do każdego dołka formy wyłożonego papilotką nałożyć po 1 łyżeczce ciasta, by cały spód był pokryty ciastem.

Następnie do ciasta dodać rodzynki (ok. 400 g) oraz pokruszoną gorzką czekoladę (150 g, choć dla mnie to zawsze i tak za mało ;) ) i wszystko intensywnie wymieszać, by ciasto nabrało "powietrza". Ciasto nakładać do papilotek (w formie muffinkowej) do 3/4 wysokości. Dla łasuchów: kolejne 100 g pokruszonej czekolady powciskać z samej góry do muffinków przed pieczeniem.

Piec w temperaturze 180 stopni przez ok 30-35 min. nieotwierając przed tym czasem piekarnika (chyba że się zaczną palić ;) ). Po ok. 25-30 minutach sprawdzić patyczkiem, czy na pewno w środku są upieczone - czyli czy ciasto nie zostaje na patyczku. Muffinki są mięciutkie w środku i pięknie chrupiące od góry.

Są aktualnie najlepszymi muffinkami, które piekłam i biją na łeb wiele innych przepisów, nawet tych z masełkiem.
icon_smile.gif


Zamiast rodzynek dodawałam również jabłka (pychota!) lub mrożone jagody (środek wtedy ma niebieski odcień, idealny dla dzieci). Zawsze owoców dodaję na oko, ale tak myślę, że z 400 g będzie ok.

Zamiast aromatu cytrynowego można dać dowolny inny - w zależności od tego, jaki smak najbardziej odpowiada.

SMACZNEGO!
 

Załączniki

  • mufinki_012.jpg
    mufinki_012.jpg
    1.8 MB · Wyświetleń: 0

ewelinka111

Member
Paź 13, 2007
894
0
0
mufinki bajeczne ! na pewno upieke, niestety dopiero za tydzien !!!! wyjezdzam na tydzien
icon_rolleyes.gif
. dzis upiekłam mufinki nigelli - czekoladowe -pychota teraz czas na mufiny z jabłuszkiem lub jagodami !! wspaniały przepis !!!az slinka leci!!!!
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Ch... Brzmią interesująco
icon_mrgreen.gif
daumen.gif
Do wypróbowania
mniam.gif
 

Juleńka

Member
Paź 20, 2007
7
0
0
To jeszcze dwie porady
icon_smile.gif


Najlepsze te muffiny wychodzą, kiedy doda się zamrożone owoce (u mnie - jagody). Wtedy ciasto jest jeszcze bardziej miękkie, ale czas pieczenia się automatycznie wydłuża do min. 35 min.

Natomiast jak dajecie czekoladę i rodzynki, to warto dodać 1 łyżkę wody, żeby ciasto nie było zbyt ubite. No i wtedy 30 minut pieczenia zdecydowanie wystarczy. Pewnie przy starszych piekarnikach lub z termoobiegiem nawet krócej. A warto je wyciągnąć od razu, gdy będą gotowe (czyli po 25 minutach sprawdzić, czy się ciasto nie przykleja), bo ostatnio zostawiłam je jakieś 5-8 minut dłużej na termoobiegu i za bardzo wyschły.

Z drugiej strony nie otwierajcie piekarnika co 5 minut, by sprawdzić, czy już są gotowe, bo oklapną! ;)
 

fergie0

Member
Paź 26, 2007
10
0
0
upiekłam :D i wyrosły pięknie a smakują też super i takie mięciutkie odczówam tylko mały brak czekolady bo miałam tylko jedna tabliczke i krojąc podjadałam troszke
icon_redface.gif

dołanczam zdjecia
cfist.gif

Zdj_cie016.jpgZdj_cie018.jpg
 

Załączniki

  • Zdj_cie018.jpg
    Zdj_cie018.jpg
    107.9 KB · Wyświetleń: 0
  • Zdj_cie016.jpg
    Zdj_cie016.jpg
    111.8 KB · Wyświetleń: 0

Juleńka

Member
Paź 20, 2007
7
0
0
fergie0 piękne muffinki Ci wyszły! Cieszę się, że smakują, choć następnym razem rzeczywiście kup więcej czekolady i powrzucaj do środka ;) Widziałam też w tle orzeszki ziemne, ja mam w planach następnym razem też je dodać.

Ostatnio eksperymentuję z innymi przepisami, ale żadne muffiny nie rosną tak pięknie, jak z tego przepisu.
 

karolcia616

Member
Lis 18, 2007
2
0
0
Bo podobno desery to tylko takie ciasta z np. galaretka lub bita smietana lub owocami na gorze ......
icon_razz.gif
:D Ni wiem czy to prawda ale musze wiedziec czy to napewno zalicza sie do deserow czy moze do ciast
icon_question.gif
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
Deserem może być wszystko to, co uznasz za deser. Kanapka z pasztetową też
rofl.gif
 

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0