Sero-mako-orzechowiec

Gusia

Member
Wrz 28, 2004
2,907
0
0
2 biszkopty każdy z 4 jaj
1,2kg twarogu
2 łyzki budyniu śmietankowego
6 jaj
200g cukru
250g masła (margaryny)
bakalie

200g maku
1/2l mleka (wody)
150g cukru pudru
1 łyżka masła
bakalie

250g orzechów włoskich
1/2 szklanki mleka
4 łyżki cukru

Krem:
1 budyń śmietankowy
1/2l mleka
250g masła (margaryny)
1 łyżka mąki ziemniaczanej
2 łyżki kawy rozpuszczalnej
4 łyżki gorącej wody
spirytus
chałwa (batonik 200g)

Masa serowa:Ser mielę 2 razy, masło ucieram na puch, 4 żółtka ucieram z cukrem. Łączę ser z masą jajeczno-maślaną, dodaję bakalie i budyń. 2 białka ubijam na sztywno i delikatnie łączę z serem.

Masa makowa:Mak zaparzam w 1/2l mleka (mozna w 1/2l wrzącej wody), następnie go mielę 2- krotnie. Cukier utram z 2 żółtkami na kogel-mogel, dodaję 1 łyżkę masła i ucieram, dodaję to wszystko do maku i łączę. 2 białka ubijam na sztywną piane i delikatnie łączę z masą makową.

Masa orzechowa: 250g orzechów włoskich mielę i zalewam 1/2 szklanki gorącego mleka, dodaję 4 łyżki cukru i dokładnie mieszam. 2 białka ubijam na sztywno i mieszam z masą orzechową.

Wszystkie trzy masy tzreba zrobić bardzo szybko, albo zatrudnić kogoś żeby były mniej więcej w tym samym czasie zrobione. Najlepiej zmielić sobie od razu ser, mak, orzechy i potem tylko dodawać poszczególne składniki do nich.

Wylewamy do formy połowę masy serowej na nią kładziemy po łyżce masy makowej i orzechowej do wyczerpania i na to znowu masa serowa, albo można iść na łatwiznę i wylac do formy masę serową na to makową i na wierzch orzechową.

Krem: Gotuje budyn z budyniu, mąki i mleka, studzę go. Masło (margarynę) ucieram na puch i dodaję wcześniej rozpuszczona w gorącej wodzie kawę i wystudzoną oraz pokruszoną chałwę i dalej to ucieram. Następnie dodaję po łyżce budyniu i ucieram. Na końcu mozna dodac 2-3 łyżki spirytusu, ale bardzo szybko wmieszać łyżką , żeby sie masa nie zwarzyła.

Na spód blachy wykładamy biszkopt, połowę masy, na to serowo-makowo-orzechowy placek, znowu krem i na to biszkopt.

Wszystkie placki musze być pieczone w jednakowej wielkości formie. Mozna piec w blasze 33x20 wtedy jest bardzo wysoki placek albo 42x25 i wtedy jest niższy.

Na końcu wycinam z kartonu gwiazdki układam je na placku i posypuje cukrem pudrem, ściągam gwiazdki i mamy placek na Boże Narodzenie
:weihkugel: :weihbaum:

468.jpg
 

belle

Member
Wrz 15, 2004
1,377
0
0
gusia czy to ciasto jest taka pychotka jak brzmi czy mi sie zdaje ??wszystko naraz w jednym placku mniam to chyba bedzie :mrgreen: oj kiedy ja to wszystko zaczne robic
a zdjecia nikt nie ma dla wzrokowca :dump:
 

Gusia

Member
Wrz 28, 2004
2,907
0
0
belle powiem ci, że u mnie w rodzince wszyscy to ciasto uwielbiają. Miałam w tym roku w planie inne ciasto, ale podniósł się bunt no i musiałam się poddać, a zdjęcie będzie ale dopiero czwartek, piątek
 

belle

Member
Wrz 15, 2004
1,377
0
0
ja poczekam na zdjecie :mrgreen: nie zapomnij o mnie dobrze :wink:
a ciasto zrobie na 29 grudnia mam nadzieje ze mi sie uda
prosze jeszcze abys dokladnie wpisalam jak robisz biszkopt :anbetung: :anbetung: :redwine:
 

Gusia

Member
Wrz 28, 2004
2,907
0
0
Ja pieke w prostokątnej formie. Są dwa sposoby układania tych mas
1. kładziesz na spód blachy 1/2 masy serowej, a na to potem po łyżce masy makowej i orzechowej i wychodzą ci takie łaty a całość przykrywasz drugą połową masy serowej,
2. wykładasz całą masę serową, potem całą makową i całą orzechową.

Jest to kwestia wyboru na smak nie wpływa. Po przekrojeniu placka i tak i tak ułozone masy wyglądają fajnie
 

Olcia

Member
Gru 12, 2004
18
0
0
Kurcze pieczone, ale ciacho :shock: , szkoda, że mam już popieczone ciasta. Myślałam o nim, ale nie byłam pewna, a teraz to zdjęcie. Na pewno smakuje tak jak wygląda - super
icon_smile.gif
. Nic to, będzie na najbliższą okazję.
Ola
 

natalia

Member
Paź 30, 2005
204
0
0
Czy można użyć gotowej masy makowej takiej z puszki?Chciałabym zrobić to ciacho synkowi na roczek, a że w planie mam zrobienie jeszcze paru innych rzeczy to chciałabym sobie ułatwić pracę.Hm ,tylko nie wiem czy tą masę z puszki można piec...
 

ania

Member
Wrz 16, 2005
39
0
0
Wylewamy do formy połowę masy serowej na nią kładziemy po łyżce masy makowej i orzechowej do wyczerpania i na to znowu masa serowa, albo można iść na łatwiznę i wylac do formy masę serową na to makową i na wierzch orzechową.



: : :
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Aniu a skąd Ty jesteś dokładnie?? Bo może się znamy??
Przepraszam, że zaśmieciłam wątek o sero-mako-orzechowcu, na który się zamierzam już od dość dawna :oops: