Gyoza*

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Pierożki gyoza oryginalnie wywodzą się z Chin, ale teraz są chyba bardziej popularne w Japonii. Przygotowuje je się albo smażąc w głębokim oleju, albo gotowane, albo parowane, albo też najpierw podsmażane, a potem parowane w tej samej patelni. Ja wybrałam ten ostatni sposób jako że byłam bardzo ciekawa efektu
icon_smile.gif

Od niedawna mozna u nas kupić (w Kuchniach Świata) gotowe mrozone ciasto na te pierożki, w paczce jest ok. 55 okrągłych cieniutkich kawałków i kosztuje to 9 zł. Takie ciasto jest b. wygodne, niczego nie trzeba wałkować, wystarczy tylko trochę wody do posmarowania brzegów żeby się skleiły. Jeśli jednak ktoś nie ma do niego dostępu, lub chce je sam wykonać to mysle że ten przepis nadaje się jak najbardziej: https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=23711 trzeba tylko pamietać o bardzo cienkim wałkowaniu ciasta.

Farsz do gyoza wykonałam wg przepisu na tej stronie: http://chinesefood.about.com/od/potstickers/r/gyoza.htm

Składniki:

- 25 dkg mielonej wieprzowiny
- 3/4 szkanki posiekanej kapusty pekińskiej
- 1 dymka posiekana
- 2 łyżeczki drobno posiekanego świeżego imbiru
- 1 lekko ubite jajko
- 1 lyżka sosu sojowego
- 1/4 łyżeczki oleju chilli lub więcej jak ktoś lubi
- 1/4 łyżeczki oleju sezamowego

Na sos do maczania:

- 2 łyżki sosu sojowego
- 1 łyżka octu ryżowego
- 1 łyżka oleju chilli lub oleju sezamowego

Kapustę przelać wrzątkiem, a następnie zimną wodą, dobrze odsączyć. W misce wymieszać kapustę z pozostałymi składnikami nadzienia. Nadziewać farszem krążki ciasta zaklejając je w charakterystyczny sposób pokazany krok po kroku tu: http://japanesefood.about.com/od/tempuraap...makegyoza_2.htm Następnie wlac na rozgrzaną patelnię 1-2 łyżki oleju i podsmażyć pierogi na dużym ogniu przez ok. 2 minuty stawiając je złączeniem do góry. Teraz należy wlać do patelni pół szklanki gorącej wody i natychmiast położyć pokrywkę, parować pierogi aż woda całkiem zniknie (ok. 7 minut). Podawać z sosem.

gyoza1.JPG
gyoza2.JPG
 

Załączniki

  • gyoza1.JPG
    gyoza1.JPG
    103.6 KB · Wyświetleń: 2
  • gyoza2.JPG
    gyoza2.JPG
    46.6 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,425
113
Mam dwa bardzo podobne przepisy z Kuchni.tv. Jeden Jamiego i drugi z programu Ken Hom i kuchnia chińska. Te drugie nazywają się Goutie, ale wg mnie niewiele się różnią.

Jeszcze ich nie robiłam, bo nie bardzo lubię smażone pierogi, ale kto wie...

Dziuniu, czy to ciasto z Kuchni Świata trzeba zużyć w całości, czy da się jakoś podzielić? To taki stały dylemat jednoosobowej rodziny.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
No własnie nie da się tego ciasta niestety podzielić (chyba że przekrawając ostrym nożem takie zamrozone ale wtedy na pewno parę płatków się zniszczy) ale mozna je przechować rozmrożone chyba przez conajmniej 1 dzień w lodówce. Można kupic jeszcze ciasto na wontony gotowane lub smażone i tamto ma chyba mniej kawałków, kosztuje 7 zł/paczka. Prawdę mówiąc to mimo że ciasta na gyoza jest aż 55 kawałków to pierożki szybko znikają
icon_mrgreen.gif
nie wychodzą duże, ciasto jest cieniutkie, niemal przezroczyste mozna więc zrobić np. dwa rodzaje nadzienia i mieć je na dwa dni z rzędu
icon_smile.gif
No i nie trzeba smażyć, można z powodzeniem ugotować je na parze
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,425
113
Dziuniu, oświeć mnie czym się różnią te ciasta
icon_question.gif
To na Gyoza i na Wontony. I które lepsze na wontony - grubsze czy cieńsze
icon_question.gif
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Hazo, postaram się sprawdzić skład w tym tygodniu najpóźniej w piątek, bo nie wiem czym oprócz kształtu mogą się róznić - to na wontony jest kwadratowe, na gyoza okrągłe. To grubsze wontonowe jest do pierożków smażonych w głębokim oleju, to cieńsze do takich gotowanych w rosole lub parowanych, więc ciężko określić które lepsze, nie kupowałam go jeszcze więc też nie wiem jakie jest naprawdę
icon_smile.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,668
113
Dziuniu, kolejne cudo....
mniam.gif
mniam.gif
mniam.gif

Twoje chińsko - japońskie pierożki zainspirowały mnie do przejrzenia książek z kuchnią chińską, dzięki czemu odkopałam przepis, z którym już dawno miałam plany się zmierzyć... Dzięki!
icon_biggrin.gif