Wiatraczki

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Wiatraczki

Ciasto jest bardzo lekkie, listkujace i nie slodkie - dobrze im robi lekka mgielka cukru pudru
icon_smile.gif


225g serka Philadelphia w temperaturze pokojowej
170g masla o temperaturze pokojowej
1 duze zoltko
1 1/2 szklanki maki
1 lyzka proszku do pieczenia

dowolny gesty dzem

Ser rozetrzec z maslem na puszysta mase, dodac zoltko i dobrze wymieszac. Wsypac przesiana make z proszkiem i wyrobic na dosc geste ciasto.
Podzeilic na polowe, kazda czesc splaszczyc, zwainac w folie i schlodzic w lodowce przez conajmniej 1 godzine.

Rozgrzac piekarnik do 180 st.C. Rozwalkowac ciasto dosc cienko i wykrawac nozem 7 centymetrowe kwadraty. Kazdy kwadrat naciac od kazdego rogu prawie do srodka, zagiac co drugi rozek do srodka lekko naciskajac (ponizej na zdjeciu widac technike skladania) - w srodek nalozyc kleks dzemu.
Piec okolo 14-16 minut az bede zlociste, przestudzic na drucianej siateczce, oproszyc lekko cukrem pudrem.

img56513rx.jpg


img56476hh.jpg
 

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
Zaśliniłam się :lol:. Od paru dni chce mi się czegoś słodkiego, ale mam lenia i nic nie robię. To znaczy robię na drutach i szyję spódniczkę córci, tyle że w kuchni nic nie robię.

Też chcę wiedzieć, co to za serek i co zamiast można dać, bo nie wytrzymam.
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Oooo, a mnie sie wydawalo, ze Philadelphia jest latwo dostepna w sklepach?
To jest kremowy serek o dosc scislej konsystencji - moze kremowy twarozek bylby dobry w zastepstwie? Ciato powinno byc konsystencji plasteliny, a po schlodzeniu jest oczywiscie twardsze
icon_smile.gif
 

lidqa

Member
Wrz 17, 2004
5,856
0
0
Ale to jest bardziej jak maskarpone czy jak twarog zmielony pare razy???

A wogole TO SADYZM!!!

A ja kiedys 2 razy robilam takie ciastka z serka homogenizowanego (w skladzie byl) jako pierozek a do srodka ósemke jablka sie dawalo. wcielo mi przepis a to mi wyglada podobni...
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Ja bym powiedziała, że philadelphia jest troszkę jak bieluch.
icon_smile.gif
 

belle

Member
Wrz 15, 2004
1,377
0
0
Bjaderko :cry: nie masz litosci no nie :cry: juz chyba tu do swiat nie wroce wszystkie przepisy wyprobowuje po koleji jak podajesz :dump: czy ja jestem madra :mrgreen:
zrobilam liste ,no ale zaraz ja wyrzucilam jak tu przyszlam
zmiany w planach :mrgreen: robie wiatraczki :!: :!:
 

paula

Moderator
Wrz 13, 2004
6,946
0
0
zrobilam bajaderko i mimo ze tak ladnie rownie mi nie wyszly jak u ciebie to nam bardzo smakowaly

Przemek sie w szczegolnosci cieszyl bo one sa takie leciutkie, nie za bardzo slodkie , doskonale do herbaty
icon_smile.gif


Ciasto jednak po schlodzeniu wyszlo mi takie troszke lepkie, dlatego musialam podsypac wiecej maka bo na poczatku mialo taka konsystencje bulki na parze przed parowaniem Ja robilam z dzemem truskawkowym a nasteonym razem bedzie z aroni

POlecam , szczegolnie dla tych co sie ostatnio zaslodzili ale dalej jakiegos smakolyka by pochloneli.
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
:dance:
Ciesze sie, ze smakowaly
icon_smile.gif


No wlasnie, jak ciasto sie troche lepi mozna podsypac maka - ale ostroznie! Bo maja zostac leciutkie, a jak podsypie sie za duzo maki to sie gnioty moga zrobic :wink:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Pyszne ciasteczka! Zawsze je lubiłam, ale nie wiedziałam, jak zrobić w domu! Lekkie, niesłodkie, pycha!

tylko chyba powinnam byla kroic na mniejsze kwadraty, byłyby zgrabniejsze ( bok 5 cm byłby dla mnie idealny)

rzeczywiście ciasto troche lepiące, ale moze to wina mąki

bardzo polecam

img29716hm.jpg
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
acha, i nie zdecydowałam się na kupno Philadelphii (12 zł za pudełeczko , potrzebne by były chyba dwa ) - zastąpiłam ją serkiem Ostrowia naturalnym, który jest bardzo podobny (tylko nie produkują oliwkowego a ja tak kocham oliwkową Philadelphię
icon_smile.gif
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Na tym zdjeciu wygladaja jak kwiatuszki Malgosimi, sliczne
icon_smile.gif


Dobrze tez wiedziec, ze jest substytut Philadelphii - musze sobie gdzies zakonotowac nazwe
icon_smile.gif


Ja kroje na 7cm, bo oczywiscie korzystam z przydasia o takich wymiarach ;) :dump: Manualnie to nawet miniaturki robilam kiedys - takie na jeden gryz :mrgreen:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
och, pastelko, ale ono jets takie pyszne! Francuskei to nie to samo
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
acha, i nie zdecydowałam się na kupno Philadelphii (12 zł za pudełeczko , potrzebne by były chyba dwa ) - zastąpiłam ją serkiem Ostrowia naturalnym, który jest bardzo podobny (tylko nie produkują oliwkowego a ja tak kocham oliwkową Philadelphię
icon_smile.gif
o rety :shock:
to nawet drozszy niz tutaj :shock:
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
oj no jasne że nie to samo- piszę, że jak mi się nie będzie chciało zagniatać
icon_smile.gif


ale mi się to rzadko zdarza, bo kocham ciasteczkować :mrgreen: :mrgreen:
 

europa112

Member
Paź 28, 2004
1,551
0
0
Bardzo polecam, ale z jedną uwagą. Piec należy trochę dłużej, ok 20 minut.
Najlepsze są na trzeci dzień.
Nie mogę się nadziwić jak to autorce przepisu wychodzą takie wspaniałe górki dzemu. Mi osobiście się prawie wszystko rozlało się, choć smarowidło miałem bardzo gęste.
Mimo tego kapryszenia naprawdę bardzo polecam !
 

hofi

Member
Sie 3, 2006
2,516
0
36