Keks Cesarski

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Keks Cesarski

S4021291.JPG

Jak dla mnie - keks idealny, taki, jak robiony był jeszcze przez moją Mamę, puszysty, z mnóstwem bakalii, które na pewno nie opadną
icon_smile.gif


250 g maki pszennej
200 g cukru ( jeśli lubimy mniej słodkie ciasta - 125 g)
1/3 kostki masła ( kostki mającej 200 g)
4 jajka
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
bakalie - jakie lubimy, powinno być ich sporo, przynajmniej duża garść
mąka ziemniaczana
rum

można dodać 2- 3 krople ulubionego aromatu do ciast


1. Żółtka utrzeć z cukrem i ocieplonym masłem na puch.

2. Bakalie namoczyć w odrobinie wody z rumem lub skropić samym rumem.
Z białek ubić sztywną pianę. Warto dodać do białek kilka kropli soku z cytryny, ubiją się szybciej.

3. 1/3 piany wymieszać z żółtkami, stopniowo dodawać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia, nie przerywając miksowania ciasta.

4. Bakalie osączyć na sitku, obsypać mąką ziemniaczaną i, potrząsając sitkiem, dokładnie obtoczyć je w mące. Zapobiegnie to opadaniu bakalii na spód ciasta.

5. Dodać do ciasta bakalie, wymieszać. Dodać resztę piany, delikatnie wymieszać. Obie te czynniści robimy już łyżką, nie robotem kuchennym. Mieszamy delikatnie, by nie pozbawić bakalii mąki i nie wmieszać całej piany zbyt mocno w ciasto.

6. Przelać ciasto do keksówki, piec 45 min w 180 st.C.

Moja keksówka ma 22 x 8 cm. Jeśli chcemy upiec ciasto w większej formnie, odpowiednio podwajamy lub potrajamy ilość składników.

Gotowe ciasto można polukrować lub polać polewą czekoladową.

Polecam!
mniam.gif


Keks na zdjęciu został uwieczniony na chwilę przed wyjściem z domu, bo był akurat "na wynos"
icon_mrgreen.gif
 

Załączniki

  • S4021291.JPG
    S4021291.JPG
    46 KB · Wyświetleń: 8
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Kostka da 200 czy 250 g? Wyglada na bardzo puszysty.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Fakt, powinnam była dopisać. Kostka 200 g.
Kiedyś dawałam pół kostki, ale przekonałam się, ze można go trochę odchudzić
icon_smile.gif
i z 1/3 kostki nie traci na smaku.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

moni20

Member
Lis 18, 2007
3,319
1
0
Mi - zdjecie mnie przekonalo, Robie Twoj keks ... boskie foto normalnie slinotoku dostalam
A moge zrobic w podwojnej porcji (a moze jeszcze wiecej) na duzej blaszcze??
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Jasne
icon_biggrin.gif
to jest na ćwierć kg mąki, spokojnie możesz podwoić składniki i zrobić na 0.5 kg albo więcej. Zmierz swoją blaszkę i porównaj z wymiarami mojej
icon_smile.gif


Ja jakoś najbardziej w keksówce lubię go robić, ale można w czym się chce.
icon_smile.gif


Przed końcem pieczenia sprawdź tylko ciasto patyczkiem do szaszłyka lub dłuugą wykałaczką - jeśli patyczek wychodzi suchy - ciasto gotowe. Jeśli jest oblepiony ciastem, trzeba podpiec jeszcze trochę. Ciasta z dużą ilością bakalii lub owoców pieką się zazwyczaj troche dłużej niż "suche".
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

moni20

Member
Lis 18, 2007
3,319
1
0
chcialam go zrobic na duzej blaszcze i polac ugotowanym mlekiem skondensowanym
icon_smile.gif
icon_smile.gif
icon_smile.gif
jak myslisz bedzie ok ??
 

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
Kurczę, taki śliczny keks, a u mnie w domu większość nie cierpi bakalii i nikt by tego nie jadł.
icon_rolleyes.gif

Nie wiedzą co dobre
dump.gif
 

olcieek

Member
Lip 21, 2007
3,630
0
0
moni20 @ 20 Jun 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=719121chcialam go zrobic na duzej blaszcze i polac ugotowanym mlekiem skondensowanym
icon_smile.gif
icon_smile.gif
icon_smile.gif
jak myslisz bedzie ok ??
ja to bym najpierw spróbowała tak normalnie
icon_wink.gif

mnie osobiście jakoś tak keks nie pasi w dużej blaszce
icon_razz.gif

keks to chyba w keksówce musi być nie ?
icon_razz.gif

tzn. nie musi.
I własciwie po co to mleko skondensowane ? tak z ciekawosci pytam tylko
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
A kiedy to mleko ma być? bo się pogubiłam?
icon_eek.gif

Na surowe ciasto? - to może nie wyrosnąć tak ładnie, imo, zrobi się zakalec. Nigdy czegoś takiego nie próbowałam, nie wiem, czy ono podczas pieczenia zgęstnieje... wątpię
gruebel_2.gif


Czy chcesz zrobić z niego polewę toffi-karmelową na upieczone juz ciasto?
Jeśli tak, to powinno byc smaczne, tylko trzeba by ją jakoś tak zrobić, by zastygła jak glazura i się nie lepiła - bo inaczej to chyba też nie za bardzo bo się wszystko usmaruje?
gruebel_2.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Polac juz upeczone, moim zdaniem.
Ostatnio widzialam w necie, ze ktos dodal do takiego mleka 1 lyzke kakao. Sama jeszcze nie probowalam.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Smakowo powinno pasować, tyle, że okrutnie slodkie będzie
icon_wink.gif
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
To fakt. Ja pamietam, ze keksy z cukierni mialy na wierzchu taka slodka glazure, ale to byl chyba syrop cukrowy. Dawno ich nie kupowalam, ale pamietam, ze sie ciagnal. Ktos robi cos takiego?
 

moni20

Member
Lis 18, 2007
3,319
1
0
Mała_Mi @ 21 Jun 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=719279A kiedy to mleko ma być? bo się pogubiłam?
icon_eek.gif

Na surowe ciasto? - to może nie wyrosnąć tak ładnie, imo, zrobi się zakalec. Nigdy czegoś takiego nie próbowałam, nie wiem, czy ono podczas pieczenia zgęstnieje... wątpię
gruebel_2.gif


Czy chcesz zrobić z niego polewę toffi-karmelową na upieczone juz ciasto?
Jeśli tak, to powinno byc smaczne, tylko trzeba by ją jakoś tak zrobić, by zastygła jak glazura i się nie lepiła - bo inaczej to chyba też nie za bardzo bo się wszystko usmaruje?
gruebel_2.gif
No chcialam potraktowac juz upieczone ciasto mlekiem skondensowanym slodzonym (oczywiscie ugotowanym)
wyjake mi sie ze sie wszytstko nie usmaruje, bo juz kiedys jadlam takie ciacho i pyla na gorze taka polewa a ciacho bylo mniamc
icon_smile.gif
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Mala _Mi, pyszny keksik. Masla dalam pol kostki, a rodzynki wymoczylam w ekstrakcie waniliowym domowego wyrobu, czyli laseczkach wanilii, ktore mocza sie od miesiecy w wodce. Do tego polewa z 100g gorzkiej czekolady i 3 lyzek kremowki . Jak sie wyrobie i znajde to wstawie wkrotce zdjecie. Moja rodzina dziekuje za przepis
icon_biggrin.gif
) A wlasciwie, to ja i moj malzonek, bo dzieci nie tkna ciast z bakaliami
icon_biggrin.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Syso, ogromnie się cieszę !
wink.gif