Makowiec bez ciasta

Lis 27, 2004
3,568
0
0
pol kg. maku
3 szklanki mleka
5 jajek
pol kostki masla (125 gr.)
2 szklanki cukru
3 jablka
4 lyzki maki
2 lyzeczki proszku do pieczenia
2 lyzki miodu
posiekane bakalie (rodzynki, skorka pomaranczowa i co kto lubi)
zapach migdalowy (mozna nie dawac)
lyzka masla i 2 lyzki tartej bulki do foremek

sposób przygotowania
Mak zalac mlekiem w garnku i mieszajac gotowac 10 minut.
Ostudzic i zemlec trzykrotnie w maszynce.
Jajka, maslo, cukier polaczyc i miksowac okolo 20 minut. Ja to robie w mikserze, ale mozna ucierac recznie.
Dodac mak, starte na tarce do jarzyn obrane jablka, i pozostale skladniki. Wymieszac.
Dwie formy keksowe wysmarowac maslem, wysypac bulka tarta, wlac mase i piec w temp. 180 stopni okolo godziny.

MzM
 

klekot_

Member
Paź 18, 2004
540
0
0
Ale z Ciebie bystrzak Magdo.Bardzo dziekuje za przepis
icon_razz.gif
icon_razz.gif
icon_razz.gif

Marzena
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Chyba podobnie robię taki makowiec, jest pyszny, wilgotny, u mnie nazywa się makowiec japoński, i chyba ma jeszcze w składzie kaszę mannę ale nie jestem pewna. Jedno pewne jest, że jest dobry
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,389
841
113
Makowiec jest pyszny. Mam tylko ten zgryz, w nie umiem dopasować foremki. Na Wiekanoc z tej porcji maku wyszły mi 2 sztuki. Niestety nie pamiętam w których keksówkach był pieczony. Teraz wyszedł mi jeden, ale za to bardzo wysoki. A ten japoński, to jest chyba trochę inny.
 

ganga

Member
Gru 14, 2004
154
0
0
nieszczesliwie pomylilam olejek migdalowy z arakowym :dump: , co troche uposledzilo smak tego makowca - to raz;
dwa - konsystencja troche za malo spoista mi wyszla,
no i trzy - za slodkie!
Wszystko razem wziete nie przeszkadzalo by zostal skonsumowany dosc szybko :p
 

Agata

Member
Paź 7, 2005
1,214
1
0
Robiłam ten makowiec ale za długo trzymałam w piekarniku i był za bardzo suchy ale rodzinka spałaszowała w oka mgnieniu :lol:
 

nurthena

Member
Paź 23, 2005
320
0
0
ten makowiec jest pyszny ja go raczej nazywam po protsu z jablkami i tez dodaje troche kaszy manny
 

Aga

Member
Lis 18, 2004
122
0
0
dziewczyny a jak ktos nie maku takiego suchecho,to mozna zastapic go takim makiem gotowym z puszki?
 

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
pewnie ze mozna
 

Hichotka

Member
Lut 8, 2005
11,323
0
0
o i ten makowiec muszę zrobić :lol: :lol: :lol:
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
a co z tym japonskim?
mam nadzieje, ze tez jest

Malzonek ten uwielbia. Ja wole rolade, ale nie mam czym maku mielic.
Z cukierni sie nie zachwycam. Zobaczymy co z tego wyniknie. Moze rogaliki? :lol: :lol:
 

Agata

Member
Paź 7, 2005
1,214
1
0
Makowiec japoński to w sumie taki sam makowiec z tą różnicą że tu jest użyta mąka a do japońskiego daje się kaszę mannę no i dokładnie nie wiem czy proporcje takie same ale w razie czego przepis gdzieś mam
icon_razz.gif
 

Hichotka

Member
Lut 8, 2005
11,323
0
0
Powiedzcie mi proszę w jakich keksówkach piec tego makowca :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,348
1,426
113
A ja robię podobny z takiego przepisu:

Składniki
30 dkg przygotowanego maku (ja zalewam 1/2 litra mleka i chwilę gotuję, potem odsączam na sitku i zimny mielę 3 razy najdrobniejszym sitkiem)
1 kostka masła
9 jaj
2 szklanki cukru pudru
60 dkg jabłek renet, bojkenów lub antonówek (kwaśnych)
6 czubatych łyżek kaszny manny
2,5 łyzeczki proszku do pieczenia
10 dkg miesznych bakalii
szczypta soli

Polewa

2 łyżki kakao
1/2 szklanki cukru
3 łyżki mleka

Masło utrzeć z pudrem. Żółtka oddzielic od białek. Na przemian dodawać 1 łyżkę maku i 1 żółtko i dalej ucierać. Ja to robię w malakserze.
Jabłka obrać, zetrzeć na tarce o grubych otworach. Dodać do ciasta. Dosypać proszek do pieczenia zmieszany z kaszą manną i solą. Wymieszać, dodać bakalie. Ubić białka i delikatnie mieszając dodać do ciasta.

Formę wyłożyć pergaminem (ja smaruję masłem i wysypuję bułką tartą), wlać ciasto i piec godzinę w piekarniku rozgrzanym do 170*C.
Wyjąć, odstawić do ostudzenia.

Przygotować polewę czekoladową: włożyć wszystkie składniki do małego garnka i gotować na małym ogniu 3 minuty.

Ciasto wyjąć z formy i udekorować polewą. Różnie z nią bywa. Raz lepiej zastyga a raz mniej.
To ciasto jest wilgotne i długo zachowuje świeżość.
Z tej porcji wychodzi duża tortownica lub dwie takie z kominkiem w środku.

Przepis podany parę lat temu w miesięczniku ELLE przez Tessę Capponi-Borawską.