Czulent z kurczakiem*

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Czulent z kurczakiem

Danie zostało przygotowane z okazji Festiwalu Kuchni Żydowskiej. Ogromne podziękowania należą się Sinistrze, dzięki której moje szczere chęci zostały wsparte jej wiedzą na temat kuchni żydowskiej i dań typu "czulent".
cvety.gif

Przepis źródłowy mozna znaleść tu:
http://www.jewishfood-list.com/recipes/cholent/chickcholentiraqi01.html .
Naturalnie, dokonałam drobnych modyfikacji. Jedną z nich jest sposób przygotowania: na efekty nie trzeba czekać całą noc, jak w przepisach tradycyjnych. Polecam, bardzo smaczny!

DSC_0079.JPG

pierś kurczaka
1 puszka pomidorów
1/2 puszki czerwonej fasoli
1/2 szklanki ryżu
1 cebula
ząbek czosnku
1 łyżka cukru

1 łyżeczka cynamonu
1 łyzeczka cuminu
1 łyżeczka słodkiej papryki
pieprz cayenne dla zaostrzenia - do smaku
ew. sól


Kurczaka pokroić w kostkę, zamarynować w soku z pomidorów z przyprawami.
W tym czasie ugotować ryż.

Cebulę drobno posiekać, zeszklić na oleju. Dodac kurczaka wraz z zalewą, podsmażyć.
Dodać pomidory z puszki oraz fasolę. wymieszać, dodać cukier i ew. sól do smaku. Dodac przeciśnięty ząbek czosnku.

Dodac ryż, dokładnie wymieszać.

Danie przełożyć do naczynia do zapiekania, zapiekać przez 30 min w piekarniku nagrzanym do 200 st.

czulent.JPG
 

Załączniki

  • DSC_0079.JPG
    DSC_0079.JPG
    60.5 KB · Wyświetleń: 2
  • czulent.JPG
    czulent.JPG
    23.6 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

atina

Member
Lut 27, 2008
961
2
0
wypróbowałam ten przepis - pyszności
lecker.gif
lecker.gif
lecker.gif
Podawałam z sałatka szopską:)

czulent_z_kurczakiem2.jpg
 

Załączniki

  • czulent_z_kurczakiem2.jpg
    czulent_z_kurczakiem2.jpg
    65.1 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Ogromnie się cieszę
icon_biggrin.gif
Piękny czulent
icon_biggrin.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,383
3,670
113
Nie znam się na kuchni żydowskiej, ale mnie fascynuje od lat i sporo o niej przeczytałam, w związku z tym zastanawiam się, czy tę niewątpliwie smakowitą potrawę można nazwać czulentem, czy po prostu potrawką z kurczaka. Wszystkie znane mi źródła podają, że istotą czulentu jest nie dobór składników, a właśnie sposób przygotowania, czyli wielogodzinne (całonocne) duszenie w specjanie uszczelnionym naczyniu i w niskiej temperaturze piekarnika, aż wszystkie składniki stworzą masę o niemal jednolitej strukturze i niepowtarzalnym smaku.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Tutaj także powstanie masa o właściwej konsystencji i oryginalnym smaku. Tyle, że z mniejszym poborem prądu/gazu. I jak dla mnie, bez siwych włosów, że puszczę przez noc dom z dymem
icon_wink.gif


Wiadomo, dlaczego żydowski sposób przygotowania potrawy wygląda w ten sposób: podczas szabasu nie można robić nic, nawet gotować/podgrzewać posiłku zatem musieli wymyślić coś, co pozwoli im zjeść ciepły obiad.

Mnie na szczęście żadne ograniczenia nie obowiązują, zatem mogę przyspieszyć cały proces ( bardzo dla mnie istotne ) bez szkody dla smaku.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,383
3,670
113
Nakazy religijne pozwoliły stworzyć wyjątkową potrawę, w której wielogodzinnego przenikania się smaków nie jest w stanie zastąpić krótkie zapiekanie. Piszę to z własnego doświadczenia, bo robiłam czulent obiema metodami. I naprawdę nie ma porównania. To zupełnie inne potrawy. Na pewno w gazowym piekarniku bym nie zaryzykowała, ale w sprawnym elektrycznym jak najbardziej.
icon_smile.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
To dla mnie trudne pytanie
icon_redface.gif
, Jean, bo ja zawsze przeliczam piersi na sztuki nie na wagę
icon_smile.gif

a ile piersi zazwyczaj wchodzi u Ciebie na 1/2 kg?
Generalnie chodzi tu o to, by mięsa było objętościowo mniej więcej tyle, co ryżu. Naturalnie, ilość mięsa zawsze można zmniejszać a ryżu zwiększać.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Raczej ryżowe z dodatkiem mięsa.
Jak 3 sztuki, to chyba faktycznie 2 woreczki będą ok.
Tylko wtedy bym chyba tez 2 puszki pomidorów dała, żeby nie wyszło za suche.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Oj, u mnie tez przewlekła.
icon_frown.gif
Chciałabym wierzyć, że uleczalna, ale się nie zanosi...

To trzymam kciuki, żeby się smacznie udało
icon_biggrin.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
freu.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Jean, bardzo się cieszę, że smakował i że jesteś zadowolona.
icon_biggrin.gif


Dodatek cynamonu do mięsa często się pojawia w kuchni żydowskiej. Jest to połączenie może na pierwszy rzut oka trochę dziwne ( w końcu u nas cynamon to przeważnie w szarlotce ) ale bardzo udane. W każdym razie ogromnie mi odpowiada. Z cynamonem jest także ten kurczak, którego ostatnio robiłam.