Pierogi z farszem soczewicowo - pieczarkowym

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Pomysł na farsz podsunęła mi koleżanka, reszta zrodziła się na potrzeby chwili, zapisuję dla własnej dziurawej pamięci
icon_mrgreen.gif


Ciasto:
2 szklanki mąki graham albo razowej pszennej
1 jajko
1 łyżeczka oliwy
ok. 0,5 szklanki wody

Mąkę przesiać do miski, dodać jajo, oliwę, wyrabiać stopniowo dolewając wodę do pożądanej konsystencji. Przechowywać w trakcie klejenia pierogów przykryte wilgotnym ręcznikiem papierowym.

Farsz:
350 g zielonej soczewicy
1 mała marchewka
1 mały kawałek pora
1 mały kawałek selera
200 g pieczarek
1 duża cebula
1 łyżeczka majeranku
1 łyżeczka lubczyku
sól
pieprz
olej do smażenia

Marchewkę, por, seler obrać, umyć i wrzucić do garnka, soczewicę przepłukać i dorzucić do warzyw, zalać wodą (u mnie poziom wody był wyższy o jakieś 2 cm nad soczewicą), posolić do smaku, gotować aż miękkie (ok. 30 minut). W tym czasie obrać cebulę i pieczarki, drobniutko posiekać. Usmażyć cebulkę na złoto, a następnie dodać pieczarki i smażyć tak długo, aż odparuje z nich sok. Ugotowaną soczewicę odcedzić (u mnie wody zostało malutko, raptem 2 łyżki), zmiksować w malakserze ale tak, żeby część soczewicy pozostała w całości, dodać przesmażone pieczarki z cebulą, przyprawić majerankiem, lubczykiem, solą i pieprzem. Warzywa z gotowania zjeść samemu, nakarmić nimi zwierza, albo zutylizować w inny, dowolny sposób
icon_wink.gif


Sos:
1 mały słoiczek koncentratu pomidorowego (ja daję Łowicz 80 g)
10 cm - owy kawałek pora
0,5 łyżki soli
1 łyżka cukru
0,5 łyżeczki lubczyku
1 łyżeczka słodkiej papryki
1 łyżka natki pietruszki
1 duży ząbek czosnku
2 szklanki wody
3 płaskie łyżki mąki
olej do smażenia

Por pokroić w cienkie ćwierć plasterki, przesmażyć na złoto, dodać paprykę i koncentrat, mieszać do połączenia składników, wlać 1,5 szklanki wody, dosypać przyprawy (z wyjątkiem natki pietruszki), zagotować. Mąkę rozrobić w 0,5 szklanki wody i dodać do sosu energicznie mieszając. Zdjąć z ognia i na koniec dodać natkę pietruszki.

Moje uwagi:

Ciasto na pierogi pięknie się wałkuje i lepi, ale szybciej wysycha niż takie z białej mąki, dlatego wałkowałam mniejsze niż zwykle kawałki, a resztę cały czas trzymałam pod wilgotnym ręcznikiem. Wałkowałam cieniutko na mniej więcej 1 mm grubości. Gotować ostrożnie, tzn. woda ma wrzeć, ale nie bardzo gwałtownie, w przeciwnym razie pierogi mogą popękać. Ja gotowałam 3 minuty. Te które zostały na drugi dzień odsmażyłam i były chyba jeszcze smaczniejsze. Wyszło mi ok. 50 dużych pierogów.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
Zapowiada się super!
icon_smile.gif
Zapisuję na następne wielkie pierogowanie, które niestety odbędzie się - z powodów czasowych - dopiero w moje ferie, no ale lepszy rydz niż nic ;)

Dzięki, szukałam takiego przepisu na zdrowe kluchy.
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Lud_ cieszę się, że się przyda. Ja właśnie robię sobie i połówkowi "Obóz kondycyjny", tzn., że w tym tygodniu jest zdrowo i wegetariańsko, aby poprawiła się kondycja naszych brzuszków, mam nadzieję, że mu się to spodoba i wytrwamy dłużej niż tydzień
icon_smile.gif
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
muszę napisać ,te pierogi są przepyszne
Wczoraj zrobiłam na kolacje ,ale powtórka będzie w nadchodzącym tygodniu ,bo rodzina twierdzi ,że to są jedne z najpyszniejszych pierogów jakie zrobiłam
Drugi raz postaram się je zrobić jak będzie jeszcze światło dzienne do zdjęcia
 

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Izoldo, bardzo ciekawy ten przepis na pierogi
lecker.gif
Muszę koniecznie wypróbować Twoją propozycję na farsz. Ciasto z mąki razowej i graham robiłam już wcześniej ale farsz był z kaszy gryczanej, pieczarek i ogórka kiszonego. Z soczewicą na pewno też będą pyszne
mniam.gif
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Hurra, Margot bardzo się cieszę, że tak rodzinie smakowało
dance.gif
Zmieniałaś coś, czyt trzymałaś się przepisu?

Maraa będzie mi bardzo miło, jak wypróbujesz ten farsz, mnie się podoba Twoja wersja z kaszą, ogórkiem i pieczarkami, koniecznie do przetestowania
daumen.gif
 

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
Zrobiłam dziś. Pyyyszne, a jaki ten farsz dobry! Zostało mi trochę, z radością zużyję go jako nadzienie do naleśników jutro i będę wykorzystywać częściej
icon_smile.gif
Soczewica, pieczarki, cebulka - mniam! A ciasto z mąki pełnoziarnistej pasuje do niego idealnie
icon_smile.gif


Popsułam tylko część pierogów przez własną głupotę
icon_frown.gif
Inteligentnie układałam na talerzu wszystkie i te od spodu tak się posklejały, że przy odklejaniu rwą się i psują, co ja najlepszego zrobiłam
cry_1.gif


Tak czy inaczej, dziękuję Izoldo za świetny pomysł na zdrowy i smaczny obiad
bussi.gif
i polecam wszystkim, tylko układajcie pierogi tak, by się nie stykały!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: