Chleb toskański (tfu!)

Lis 27, 2004
3,568
0
0
1 kg zwykłej pszennej białej mąki (w Toskanii używają włoskiej 00)
500 g czyli pół litra wody lekko podgrzanej
40 g drożdży

Wyrobić. Odstawić w ciepłe miejsce by wyrosło do podwójnej objętości. Zdusić, podzielić na dwie części, uformować dwa podłużne bochenki, odstawić do ponownego wyrośnięcia. Piec w piecu o temp. 200 stopni.
Koniec. Kropka. :dump: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

MzM
 

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
8) no to ja nie wiem czy podołam takiemu skomplikowanemu chlebowi oj chyba nie dam rady sie z nim zmierzyć...i tyle tych składników oj oj oj za bardzo on arystokratyczny i Toskański dla mnie :cheers:
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Miałam okazję kilka razy spróbować chleba, do którego piekarz zapomniał dać soli. To jest coś obrzydliwego. Jak można jeść coś takiego :dump: , to nie jest neutralne w smaku, to jest niesmaczne po prostu, delikatnie mówiąc.
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Chleb toskanski uchodzi we Wloszech za wspanialy. Ja / jeszcze w mojej epoce przedchlebowej / naczytalam sie o nim duzo i nawyobrazalam jeszcze wiecej. Kiedy bylam w Tuscanii / ktora nie jest Toskania, ale kuchnia jest podobna /, moja reakcja na pierwszy kes tego chleba bylo: TOOOOOOOOOOOOOOOOOO jest chleb toskanski?
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Magda, czy to jest slawna toskanska schiacciata?
Kiedys pieklam po obejrzeniu zachecajacej pokazowki w TV (wloski piekarz oczywiscie zachecal
icon_smile.gif
), ale on milosiernie posypal go na wierzchu grubo mielona sola morska :mrgreen: :mrgreen:
Nawet mi smakowalo, ale ja lubie wszelkiego rodzaju podplomyki i podchodzace pod nie gatunkowo flatbreads :mrgreen: :dump: :dump:
 
Lis 27, 2004
3,568
0
0
Schiacciata to co innego. Schiacciata jest płaska. A ten chleb ma sporo drożdży i bardzo ładnie wyrasta. Kształt i wygląd ma prawdziwego chleba, tylko ten smak do kitu... :mrgreen:
Ale oni go używają zawsze do "czegoś" i to coś ma zawsze bardzo mocny smak, więc im nie przeszkadza. Mało tego, są tak do tego chleba przyzwyczajeni, że jak jadą gdzieś dalej gdzie chleb jest robiony z solą, to są nieszczęśliwi i chodzą i szukają toskańskiego. Naszym Emigrantem by pluli... :dump: :mrgreen:

MzM
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Ano wlasnie, to byl plaski chlebek i nie taki zly
icon_smile.gif


Moze sie odwaze kiedys sprobowac ten bez soli
icon_smile.gif
:dump:
 

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Ale oni go używają zawsze do "czegoś" i to coś ma zawsze bardzo mocny smak, więc im nie przeszkadza. Mało tego, są tak do tego chleba przyzwyczajeni, że jak jadą gdzieś dalej gdzie chleb jest robiony z solą, to są nieszczęśliwi i chodzą i szukają toskańskiego. Naszym Emigrantem by pluli... :dump: :mrgreen:

MzM
No to tacy madrale jak ci moi tutaj: chlebow tu wiekszosc niedosolona, za to masla bez soli ze swieca szukac. :dump:
A chleb z sola tez im tutaj "nao presta" (czyli w wolnym tlumaczeniu jest do doooopy). :roll:
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Posypywana sola moze tez byc focaccia / chyba podawalam przepis /. Trezba tylko pamietac o niezbyt duzej ilosci grubej soli, gdyz sama focaccia tez ma w ciescie sol.
 
Lis 27, 2004
3,568
0
0
Schiacciata toskanska jest z tego samego ciasta co chleb. Po prostu po pierwszym wyrosnieciu, zamiast formowac bochenek i dalej czekac az znow wyrosnie, od razu robi sie z niej placek i wklada do pieca. Czyli jest to to samo "tfu" bez soli co chleb tyle ze plaskie. :mrgreen:

A ja chleb wczoraj upieklam. Wyrobilam maszyna, upieklam na kamieniu i wyszedl mi "wypisz wymaluj" taki jak w Toskanii. No i na kolacje byly crostini na przekaske. Kromki podpieklam w tosterze, na tyle zeby byly chrupiace, posolilam, polalam toskanska oliwa (kupilismy zapas oliwy tej ostrej w smaku), a na koniec posmarowalam czosnkiem. Robi sie to tak, ze zabek czosnku kroi sie na pol i ta strona krojona sie jezdzi po grzance. Tak zeby tylko sam zapach czosnku zostal na chlebie.
W toskanii na talerzu z tymi crostini podawali pol zabka czosnku wbitego na wykalaczke zeby sobie kazdy wedle gustu wiecej lub mniej naczosnkowal. A na wykalaczce zeby rece potem czosnkiem nie jechaly. 8)

MzM
 

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
Takie grznki to ja jako dizecko sobie na piecu robiłam :mrgreen: i nie kroiłam czosnku bo ta grzanka była taka całkeim chrupka i anwet cały ząbek się potrafił utrzec na jendej kromce. Potem masłem troszke smarowałam i solą mniam mniam mniam jaki to był smaczek a nawet neiw iedziałam ze to w wersji włoskiego chlebka ma taką fajną nazwe :mrgreen:
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Schiacciata toskanska jest z tego samego ciasta co chleb. Po prostu po pierwszym wyrosnieciu, zamiast formowac bochenek i dalej czekac az znow wyrosnie, od razu robi sie z niej placek i wklada do pieca. Czyli jest to to samo "tfu" bez soli co chleb tyle ze plaskie. :mrgreen:

A ja chleb wczoraj upieklam. Wyrobilam maszyna, upieklam na kamieniu i wyszedl mi "wypisz wymaluj" taki jak w Toskanii. No i na kolacje byly crostini na przekaske. Kromki podpieklam w tosterze, na tyle zeby byly chrupiace, posolilam, polalam toskanska oliwa (kupilismy zapas oliwy tej ostrej w smaku), a na koniec posmarowalam czosnkiem. Robi sie to tak, ze zabek czosnku kroi sie na pol i ta strona krojona sie jezdzi po grzance. Tak zeby tylko sam zapach czosnku zostal na chlebie.
W toskanii na talerzu z tymi crostini podawali pol zabka czosnku wbitego na wykalaczke zeby sobie kazdy wedle gustu wiecej lub mniej naczosnkowal. A na wykalaczce zeby rece potem czosnkiem nie jechaly. 8)

MzM
Ale też bez soli robiłaś ten chleb???:shock:
Ja uwielbiam takie grzanki jak opisujesz, tylko zwykle na grillu podpiekany chleb( ale teraz musi też se z opiekacza zrobię), mniam, mniam, czosnkiem przecierany i do tego pomidorki z oliwą i bazylią, znaczy się chyba to bruschetta jest, no nie?
 
Lis 27, 2004
3,568
0
0
Ano bez soli! :dump: :mrgreen:
Zeby bylo jak w Toskanii... :roll:

W wiekszosci Wloch na grzanke mowia "bruschetta". W Toskanii mowia "crostino". Te z pomidorem, czosnkiem i bazylia to najwiekszy klasyk.
Ale jak dobra oliwa, to sama oliwa i czosnek (plus sol!) tez jest pycha. Chodzi o to zeby bylo czuc smak oliwy.

Dzis otworze sloik paszetu z dzika z truflami... 8)

MzM