Śledzie marynowane*

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Właściwie nic oryginalnego, ale Doruśka prosiła, to wpisuję
icon_smile.gif


Śledzie marynowane

Składniki:
500g filetów śledziowych bez skóry (matjas)
200g cebuli (2 średnie), można dać mniej ale ja lubię dużo cebuli
1 szklanka octu
4 szklanki przegotowanej zimnej wody(koniecznie przegotowana i koniecznie zimna)
3 łyżki cukru
2 liście laurowe
4 - 6 ziaren ziela angielskiego

Wykonanie:
W pojemniku z wieczkiem wymieszać wodę, ocet, cukier i przyprawy, cebulę pokroić w cienkie półplasterki, zalać na chwile wrzątkiem, odcedzić na sicie i przepłukać zimną wodą, dodać do zalewy, na koniec wrzucić opłukane śledzie (każdy filet przekrojony w poprzek na 4 kawałki). Przykryć i odstawić do lodówki na 48 godzin. Takie śledzie wykorzystuję jako bazę do kilku przepisów.



Śledzie po wiejsku


Składniki:
1 porcja śledzi marynowanych razem z cebulą (odsączonych)
200g cebuli (2 średnie)
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka cukru
pieprz
olej
0,5 strąka czerwonej papryki (opcjonalnie)

Wykonanie:
Surowe cebule pokroić w cienkie półplasterki, wymieszać z 0,5 łyżeczki soli i odstawić na sicie na 10 minut, po tym czasie przepłukać wodą i dobrze odcisnąć z wody, surową cebulę wymieszać z tą z zalewy octowej, dodać cukier, pozostałą sól oraz pieprz do smaku, wymieszać, śledzie wyłożyć na półmisek, przykryć cebulą, zalać olejem (ilość zależna od wielkości półmiska) i odstawić minimum na godzinę do lodówki do "przegryzienia", przed podaniem można wierzch udekorować pokrojoną w kostkę papryką.



Sałatka śledziowa


Składniki:
1 porcja śledzi marynowanych razem z cebulą (odsączonych)
1 mały strąk czerwonej papryki
1 mała puszka kukurydzy
250g ogórków konserwowych
1 - 2 łyżki majonezu
sól, pieprz, cukier do smaku

Wykonanie:
Śledzie pokroić w gruba kostkę, ogórki i paprykę w drobną, kukurydzę odsączyć, dodać sól, cukier i pieprz, wymieszać. Odstawić minimum na godzinę do lodówki do "przegryzienia".



Śledzie z czosnkiem i majerankiem


Składniki:
1 porcja śledzi marynowanych razem z cebulą (odsączonych)
2 - 4 ząbki czosnku
1 łyżka majeranku
olej

Wykonanie:
Czosnek drobno pokroić, wymieszać z cebulą z zalewy oraz majerankiem, jeśli trzeba dodać sól i pieprz, śledzie wyłożyć na półmisek i zalać olejem (ilość zależna od wielkości półmiska). Odstawić minimum na godzinę do lodówki do "przegryzienia".

Śledzie w śmietanie


Składniki:
1 porcja śledzi marynowanych razem z cebulą (odsączonych)
200g cebuli (2 średnie)
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka cukru
pieprz
1 duży kubek (400g) kwaśnej śmietany 18% (polecam Jogo)

Wykonanie:
Surowe cebule pokroić w cienkie półplasterki, wymieszać z 0,5 łyżeczki soli i odstawić na sicie na 10 minut, po tym czasie przepłukać wodą i dobrze odcisnąć z wody, surową cebulę wymieszać z tą z zalewy octowej, dodać cukier, pozostałą sól oraz pieprz do smaku (nie żałować), wlać śmietanę, wymieszać, dodać śledzie i jeszcze raz wymieszać, ja odstawiam na godzinę do lodówki, żeby się przegryzło.

Zapomniałam dopisać, że to przepisy rodzinne, lekko zmodyfikowane pod mój smak
icon_smile.gif
.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Xavierka

Member
Lip 13, 2009
137
0
0
Przepraszam za może głupie pytanie, ale ...
icon_neutral.gif


Matijas to śledż solony, w związku z tym jak długo go moczyć zanim się go zamarynuje?

 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Zależy, jak słone lubisz. Ja moczę godzinę, zmieniając co najmniej 2 razy wodę ( zimną oczywiście).
Być może najwytrwalsi amatorzy słoności nie moczą wogóle.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
Ja moczę o wiele krócej, najwyżej godzinę, a czasem tylko 10 minut. Co jakiś czas odkrajam mały kawałeczek i próbuję czy już jest dobre.
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Ale tych śledzi się wcześniej nie moczy w wodzie, od razu lądują w zalewie octowej, opłukuję je tylko krótko pod bieżącą wodą, dzięki temu sól zostaje w tej zalewie, bilans końcowy soli (prawie nie czuć), słodkości i kwaśności jest idealny
lecker.gif
.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
wyszło mi strasznei duzo tej zalewy , część wylałam , bo nie miałam takiego naczynia duzego
icon_smile.gif
) powinnam kupic 2 kg sledzi
icon_smile.gif
) ale smaczna ta zalewa:)
 

Xavierka

Member
Lip 13, 2009
137
0
0
U mnie również wyszło sporo tej zalewy, ale odstawiłam część na jutro aby dokupić jeszcze trochę śledzików, w końcu jest tyle przepisów do wypróbowania...w olejach,śmietanach, majonezach etc.

Bez dobrej bazy ani rusz.
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Prawda, zalewy wychodzi dośc sporo, ale ja nieraz daję wielkie cebule - bo ja cebulowa dziewczyna jestem
zahnlos.gif
, a czasem się pani w sklepie ciut więcej zważy, generalnie ja lubię jak one mogą sobie swobodnie pływać.

Cinko ja się absolutnie nie gniewam, może akurat ktoś wykorzysta
icon_smile.gif
.

Owieczko cieszę się, że zrobiłaś, mam nadzieję, że będą Ci smakować.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0

Xavierka

Member
Lip 13, 2009
137
0
0
Pyszne są te śledzie już o świcie, po wiernym odczekaniu 48 godzin, odcedziłam wszystkie i zalałam olejem i majerankiem z czosnkiem.

Śledzie cinki również są na liście do zrealizowania.
anbetung.gif


Nawet myślę,że tą bazę będę robić do WSZYSTKICH przpisów zamiast moczenia w mleku czy w wodzie. Ocet nawet rozbielił moje rybki i wycisnął z nich sól - a te w oleju majerankowo - czosnkowym są PYCHA.

Mam tylko jedno zmartwienie...Czy po degustacji wszytkich śledzi będę w stanie na nie spojrzeć na święta?
gruebel_2.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
to znaczy ze teraz należy je odcedzić ? i zalać oliwą? nie mogą byc w tej zalewie?
 

Xavierka

Member
Lip 13, 2009
137
0
0
Doruśka @ 26 Nov 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1053739to znaczy ze teraz należy je odcedzić ? i zalać oliwą? nie mogą byc w tej zalewie?
Można je trzymać w marynacie, ale jak masz teraz ochotę na śledzie w oliwie to wyciągasz kilka i zalewasz olejem lub sosem majonezowym etc.

Ja zalałam wszystkie olejem, bo u mnie jest wielu smakoszy sałatek sledziowo - olejowo - majonezowych. A i tak te śledzie już znikneły na śniadanie
icon_smile.gif


Wielkie podziękowania dla Izoldy
anbetung.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: