Ryz sezamowy*

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Ryz sezamowy

Swietny dodatek do wszelkich azjatyckich dan - bardzo aromatyczny i chrupiacy dzieki nasionom sezamu

1 1/2 szklanki wody
1 lyzeczka soli
1 szklanka ryzu
2 lyzki oleju sezamowego
1 lyzeczka masla
szczypta pieprzu
4 lyzki nasion sezamu
4 lyzki posiekanej zielonej cebulki lub szczypiorku

Wode zagotowac, dodac sol, 1 lyzke oleju sezamowgo i maslo. Wsypac ryz i gotowac na duzym ogniu przez 2 minuty. Zmniejszyc ogien do najmnieszego, ryz przykryc i gotowac do miekkosci, okolo 15 minut. W miedzyczasie zrumienic nasiona sezamu na suchej patelni, az beda zlociste. Kiedy ryz jest miekki, lekko spulchnic go widelcem, dodac jeszcze jedna lyzke oleju, pieprz, sezam i cebulke i wymieszac.

32045fo.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

carbonicum

Moderator
Członek ekipy
Contributor
Wrz 13, 2004
8,555
1
0
bajaderko, to ile tego ryzu ma byc?

bo w przepisie sa dwie szkalnki :gruebel:

hmmm, zrobilam, wyszedl pyszniutki-chinski
tylko duzo wiecej cebulki dodalam
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Aaa, to moj blad carbo, przepraszam :oops: Dwa razy mi sie napisalo po szklance ryzu - ma byc tylko 1 szklanka!

Ciesze sie, ze smakowal :dance:
 

Nadia

Member
Paź 28, 2004
1,057
0
0
To może od razu zapytam, jaki kolor powinien mieć olej sezamowy? Ostatnio spotkałam dość ciemny i dla mnie nie pachniał sezamem, raczej przypalonym olejem :twisted: W smaku był w porządku.
Jaki ma być kolor i zapach dobrego oleju sezamowego?
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
To może od razu zapytam, jaki kolor powinien mieć olej sezamowy? Ostatnio spotkałam dość ciemny i dla mnie nie pachniał sezamem, raczej przypalonym olejem :twisted: W smaku był w porządku.
Jaki ma być kolor i zapach dobrego oleju sezamowego?
Azjatycki olej sezamowy robiony jest z prazonych ziaren, wiec jest ciemniejszy od tego z naturalnych, ale nie ciemnobrazowy - raczej bursztynowy. Ma pachniec bardzo sezamowo, absolutnie nie jak przypalony olej - moze ten, ktory wachalas byl juz stary?

414007b4qm.jpg
 

Nadia

Member
Paź 28, 2004
1,057
0
0
Więc musiał być marnej jakości, bo na etykiecie było napisane, że jest z prażonych ziaren (więc kolor ok) i data też w porządku - a śmierdział spalonym :x
Dziękuję bajaderko - zawsze można liczyć na Twoja pomoc
icon_smile.gif
 

paula

Moderator
Wrz 13, 2004
6,946
0
0
calkowicie zapomnialam dodac opinie do tego ryzu, a juz z dwa razy goscil na naszym stole
icon_smile.gif
NAprawde smaczny ryz. Ostatnio go robilam z moja wieprzowina filipinska i z ta kapustka po chinsku na pol twardo i wszystko swietnie sie skomponowalo.
 

borgia

Member
Wrz 22, 2004
368
0
0
Oto inne oblicze ryżu... Ryżu delikatnie pachnącego sezamem, ryżu delikatnie smakującego sezamem, ryżu delikatnie "chrupiącego" sezamem. Ryżu ekstra się prezentującego na talerzu. Super. Bardzo nam smakował. Dzięki i polecam bardzo.
 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Podnosze
icon_lol.gif



Zrobilam dzisiaj ten ryz do wieprzowiny po chinsku- Kamilii
icon_smile.gif

Ryz jest super!!! Swietnie sie "zgral" sie z tym daniem ;)
icon_lol.gif

Jestem pewna, ze ryz sezamowy bede bardzo czesto robic ;)
Jest o wiele lepszy taki chrupiacy, niz taki "zwykly"
icon_wink.gif

Zdjecia niestety nie zrobilam, bo jak na zlosc, padly mi baterie w aparacie,
ale pstrykne jutro, bo wieprzowina nam jeszcze zostala, wiec jutro bedzie powtorka
icon_wink.gif
icon_lol.gif

Mniam
icon_lol.gif


Bajaderko-bardzo dziekuje Ci za ten przepis
icon_smile.gif
bussi.gif
bussi.gif
bussi.gif
cvety.gif
cvety.gif
cvety.gif

I ten ryz oczywiscie polecam
icon_smile.gif
 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Wklejam obiecane zdjecie
icon_smile.gif
i jeszcze raz bardzo dziekuje za przepis
icon_smile.gif
cvety.gif

Powiem tylko tak w nawiasie, ze tym razem zrobilam z zielona pietruszka, bo szczypiorku juz nie mialam
icon_smile.gif

- ale i tak wyszlo smacznie
icon_smile.gif


ryzdc8.jpg
 

Załączniki

  • ryzdc8.jpg
    ryzdc8.jpg
    144.1 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Że tez go tu nie widziałam - robię bardzo podobny, tylko bez tych prażonych ziarenek. Olej sezamowy jest pyszny. Dodaję trochę pieprzu cayenne i miodu.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

gatita

Member
Sty 19, 2009
1,237
0
0
Dziś zrobiłam też ryż na obiad ! Pychotka !!! Do tego kurczak, bambus, cebula i marchewka. Ponieważ nie miałam koncepcji co do przypraw użyłam nowozakupionej mieszanki Kotanyi "Secret of Asia a la Kanton". Smak słodko-kwaśny z nutką pomidorową.