Dyniowy placek z czekoladą i orzechami włoskimi

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Znalazłam ten przepis na tym blogu: http://www.runningtothekitchen.com/2011/10...chip-cake-bars/ Tytuł oryginalny, to batoniki dyniowo-orzechowe z czekoladowymi chipsami, jednak wg mnie wyszły nie batoniki ale miękkie ciasto, a w zasadzie placek bo niewysokie. Ciasto jest bardzo smaczne, wilgotnie i nie za słodkie, a przyprawy czuć delikatnie.
Przepis nie jest dokładnie przetłumaczony, wpisuję go tak, jak zrobiłam, zmiany są niewielkie.

Składniki na formę ok. 25x35 cm
szklanka ma 250 ml

- 1 szklanka mąki pszennej tortowej
- 1 szlanka mąki pszennej pełnoziarnistej drobno zmielonej 1850
- 1 szklanka płatków owsianych
- 1 łyżka przyprawy do ciasteczek korzennych Kamis: http://www.kamis.pl/index.php/content/view/4146/1296/
- 1,5 płaskiej łyżeczki sody
- 0,5 łyżeczki soli
- 100 g miękkiego masła
- 1 szklanka drobnego cukru brązowego (użyłam demerary light)
- 2 jajka
- słoik 450 ml dobrze odparowanego puree z dyni (ok. 1,75 szklanki)
- 1 nieduże jabłko obrane i utarte na mus
- 3 łyżeczki ekstraktu waniliowego
- 1/2 szklanki grubo posiekanych orzechów włoskich
- 100 g czekolady gorzkiej/deserowej pokrojonej na nieduże kawałki

Piekarnik nagrzać do 175*C. Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia.
Suche składniki oprócz cukru wymieszać w misce, odstawić.
Masło utrzeć z cukrem, dodać jajka i zmiksować (na 99,99% masa się zwarzy ale nie należy się tym przejmować). Dodać puree z dyni, jabłko, wanilię i dokładnie zmiksować. Wsypać do masy suche składniki i krótko zmiksować, dodać orzechy i czekoladę, wymieszać i wyłozyć na blaszkę, rozsmarować równo.
Piec ok. 25-30 minut, aż lekko urośnie, a patyczek włożony w ciasto będzie suchy. Odstawić do przestudzenia i kroić na kawałki.

083AlWQWK1vKkFRkEX.jpg
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,380
3,660
113
Właśnie wstawiłam do piekarnika.
icon_smile.gif


EDIT:

placek_dyniowy.jpg

Dobry.
mniam.gif

Z przypraw dałam odrobinę cynamonu i domowy ekstrakt pomarańczowy, bo miałam gorzką czekoladę ze skórką pomarańczową.
Orzechów sypnęłam prawie 3/4 szklanki, ale można dać chyba jeszcze więcej.
Zrobiłam z mieszanki mąk: pełnoziarnistej orkiszowej, pełnoziarnistej Lubelli i tortowej.
 

Załączniki

  • placek_dyniowy.jpg
    placek_dyniowy.jpg
    93.2 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Joanno, jak szybko
fiesgrins.gif
Bardzo ładnie Ci wyszedł
icon_smile.gif
Orzechów można dać więcej jak najbardziej i pomarańczowy aromat tez mi tu pasuje. Masa u mnie zwarzyła się, bo dałam zimne jajka do miękkiego masła, ale tak jak u Ciebie, jak się nie zwarzy od razu, to po dodaniu dyni i jabłka już na 100% się rozwarstwi, na szczęście w niczym to nie przeszkadza
icon_smile.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,380
3,660
113
Yrso, hokkaido łatwiej upiec - w plastrach, bez obierania i mieszania. Za piętnaście minut masz prawie gotowy mus.
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Do tego ciasta i chyba w ogóle do ciast IMO lepiej dynię piec, bo więcej wilgoci wtedy ucieka, a chodzi o dobrze odparowany mus dyniowy. Lepiej więc tę hokkaido upiec jak Joanna napisała
fiesgrins.gif
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,313
1,607
113
Właśnie zawsze ją piekłam, ale obleczoną kuminem, curry i czochem. Do ciasta nie bardzo
icon_wink.gif
Tak mam ja saute piec?
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,313
1,607
113
Zrobiłam. Kolejne ciasto, które lepiej smakuje na drugi dzień. Dla mnie chyba odrobinę za mało słodkie (co dziwne jest, bo mojej mamie bardzo smakowało, a ona ciągle narzeka, że moje ciasta są nie dość słodkie), może następnym razem dam ciut więcej cukru, mniej czekolady i dorzucę skórkę pomarańczową. Skórki mi tu bardzo brakowało, niestety nie wpadłam na to na etapie produkcji.
 

gatita

Member
Sty 19, 2009
1,237
0
0
Upiekłam wczoraj. Mąż zachwycony
lecker.gif
, ja nie bardzo.... Wyszło mi raczej suche, i daje się wyczuć twrade płatki owsiane. Myślę czy by ich nastepnym razem nie namoczyć przed pieczeniem ? Jak myślicie ? Chyba, że Wasze płatki były miększe ?
icon_mrgreen.gif