Naleśniki wg Anieli Rubinstein*

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,311
1,607
113
Wpisuję, bo już dwie osoby mnie pytały o ten przepis, a naleśniki są przepyszne. Tak pyszne, że jem je bez niczego.

1 szklanka mąki
1 szklanka mleka
3/4 szklanki gęstej śmietany (daję 18%)
1/4 łyżeczki soli
2 jajka

Mąkę, mleko, śmietanę i sól ubić trzepaczką. Gdy składniki dokładnie się połączą, dodać jajka nie przerywając ubijania. Gotowe ciasto odstawić na pół godziny. Przed smażeniem dobrze ciasto zamieszać kilka razy trzepaczką. Ja smażę bez tłuszczu (za pomocą pędzelka lub wacika natłuszczam tylko lekko olejem patelnię przed smażeniem pierwszego naleśnika, który przez to wychodzi nieco bezkształtny, ale reszta jest już ładna). W książce jest mowa o smażeniu na maśle.

Autorka podaje, że z tej porcji ciasta dostaje 12 naleśników o średnicy 18 cm. Mnie wychodzi więcej, bo wolę cienkie.
 

Jo_anna1

Member
Lip 9, 2009
3,219
0
0
Wooow interesujące
gruebel_2.gif
nigdy ze śmietaną nie robiłam
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Dzięki
bussi.gif
, zrobię na początek z połowy porcji, ciekawa jestem ich konsystencji. A ta śmietana to kwaśna?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,311
1,607
113
Nie było napisane jaka, więc daję kwaśną (bo mnie się wydaje, że słodka to śmietanka, a kwaśna to śmietana).
 

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Yrs ma taka małą dewiacyjkę - lubi je gładzić
icon_lol.gif


Yrs, dzięki. Jak znajdę fotkę z gościny u Ciebie, to wkleję tego rogatego łosiowatego naleśnika.
fiesgrins.gif
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,311
1,607
113
Bo one są takie milusie, no muszę je głaskać i już
zahnlos.gif


Robiłaś wtedy zdjęcia? Pierwszy zawsze komiczny wychodzi. Ale później też może się coś wydarzyć
icon_wink.gif
. Moja patelnia do naleśników jest za duża, niewygodnie mi się na niej rozlewa.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Zrobię je jutro. Tylko czym je nadziać, bo nie chce mi się wychodzić z domu. Byle nie na słodko. Nic mi nie przychdzi do głowy. Byłyby na drugie danie. Mam tylko gotowanego kurczaka.

 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Yrsa za te naleśniki to Ci się duży buziak należy
bussi.gif
, z resztą to nie naleśniki, to jedwabne chusteczki, bardzo miłe w dotyku
fiesgrins.gif
i delikatne, wyszło mi 15 sztuk a robiłam bardzo cienkie, miałam problem później, żeby je porozdzielać, bo bałam się, że się porwą, 12 sztuk nadziałam farszem pieczarkowym, jednego zjadłam ja (pycha, nie potrzebują żadnych dodatków), resztę zjadł T. z prędkością światła
icon_lol.gif
. Dzięki, wchodzą na stałe
icon_smile.gif
.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Zrobiłam, ale z podanych proporcji ciasto wyszło mi stanowczo za gęste i musialam do niego dolać sporo mleka.
Tak naprawdę dopiero dwa ostatnie placki były satysfakcjonujace.
icon_smile.gif

Ale smakiem nie powaliły, więc wracam do swojego ulubionego przepisu.
 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,311
1,607
113
Izoldo, cieszę się, że smakowały.

Joanno, jeśli chodzi o smak, to wiadomo, gusta są różne, ale kwestia konsystencji mnie lekko zdziwiła. Nie pamiętam, żebym kiedykolwiek musiała rozrzedzać to ciasto.
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Co do konsystencji to moja była idealna, nie musiałam dolewać ani odrobiny mleka, rozlewały się bardzo dobrze na cieniutką warstwę.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Sama byłam zdziwiona, że ciasto takie gęste wyszło.
Pewnie mąka winna. Śmietanę dałam jak yrsa, osiemnastkę.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Nie, pszennej tortowej.
Dlatego mnie zdziwiło...
Może dam im jeszcze szansę z inną mąką....