Salatka z burakow Marleny Spieler

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Buraki to moje ulubione warzywa korzeniowe (zaraz za nimi sa pasternaki) i mam tony przepisow z ich uzyciem. Ponizsza salatke robie bardzo czesto, pasuje do wielu dan, jest prosta w skladnikach i przygotowaniu. Najlepsze buraki na nia to te slodkie o glebokim kolorze, upieczone w piecu w foli. Octow uzywam roznych, ostatnio ocet jezynowy. Polecam - jezyny i buraki to cudowny mariaz.

4-6 upieczonych/ugotowanych burakow, obranych ze skorki i pokrojonych w kostke
1 lyzeczke cukru (demerara np.)
2 lyzki octu balsamicznego
sok z polowy cytryny
2 lyzki oliwy z oliwek
liscie miety, posiekane


Wszystkie skladniki wlozyc do miseczki, dobrze nia potrzasnac. Salatke umiescic w lodowce na godzinke. Ustroic calymi lisciami miety.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

vana

Member
Lis 7, 2008
5,394
0
0
Również jestem miłośniczką buraków, dlatego ogromnie dziękuję za przepis!
icon_smile.gif

Sałatkę zrobię w najbliższych dniach, bo wszystkie składniki mam w domu- szkoda tylko, że nie mam dostępu do wspomnianego przez Ciebie, Tatter, octu jeżynowego, bo brzmi i wygląda apetycznie...
anbetung.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
O occie jezynowym nawet nie myslę póki co, ale ta salatka jest jak najbardziej dla mnie. Mam buraki i prawie wszystko . Nie mam miety ale z tym sobie poradzę. Ta co była na balkonie wyschła nie wiadomo dlaczego.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Vano, witaj w klubie! Buraki sa tak uniwersalne, ze w zasadzie kazda czesc dania mozna z nich wyczarowac. Uprawiam kilka odmian, ktore laduja w surowkach i salatkach, ciastach, zupach wszelkich. Wino z burakow ma przepiekny kolor i smakuje tez niezle. W zeszlym tygodniu robilam salatke marokanska z burakow i pomaranczy...cudowna!

Jesli o octach mowa to zachecam do zrobienia wlasnego jezynowego, robilam wielokrotnie i naprawde nic w tym trudnego. Przepis z River Cottage jest prosty i ocet z niego jest pyszny.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
QUOTE (samanta @ 23 Aug 2012, 19:14 ) index.php?act=findpost&pid=1334758O occie jezynowym nawet nie myslę póki co, ale ta salatka jest jak najbardziej dla mnie. Mam buraki i prawie wszystko . Nie mam miety ale z tym sobie poradzę. Ta co była na balkonie wyschła nie wiadomo dlaczego.
samanto, jesli masz suszona miete, rowniez mozesz uzyc - 2-3 solidne szczypty wystarcza, a ocet kazdy sie nada.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
tatter @ 23 Aug 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1334764samanto, jesli masz suszona miete, rowniez mozesz uzyc - 2-3 solidne szczypty wystarcza, a ocet kazdy sie nada.
Mam! I to ze swojej pozyczonej byłej działki, jakkolwiek dziwnie to brzmi
icon_mrgreen.gif

Ale zdaje się że mam też możliwość obedrzeć z liści pewną doniczkę....
gruebel_2.gif


A co do octów, to mam spory wybór, coś balsamicznego, malinowy? Jak sądzisz?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

vana

Member
Lis 7, 2008
5,394
0
0
tatter @ 23 Aug 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1334761Vano, witaj w klubie! Buraki sa tak uniwersalne, ze w zasadzie kazda czesc dania mozna z nich wyczarowac. Uprawiam kilka odmian, ktore laduja w surowkach i salatkach, ciastach, zupach wszelkich. Wino z burakow ma przepiekny kolor i smakuje tez niezle. W zeszlym tygodniu robilam salatke marokanska z burakow i pomaranczy...cudowna!

Jesli o octach mowa to zachecam do zrobienia wlasnego jezynowego, robilam wielokrotnie i naprawde nic w tym trudnego. Przepis z River Cottage jest prosty i ocet z niego jest pyszny.
Dziękuję za linka, z pewnością spróbuję.
icon_smile.gif

A połączenie buraków i pomarańczy baaardzo mi odpowiada.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Oba super! Malinowy jest rownie pyszny jak jezynowy, odrobine delikatniejszy, moze bardziej aromatyczny rowniez.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Swietnie, czekam na wrazenia smakowe
icon_biggrin.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Moja sałatka:
Z_buraczków_z_mięt__od_Tatter_paint.JPG

Jaka szkoda, że ja dotąd nie wpadłam na połączenie buraków z miętą. Sałatka jest naprawdę bardzo dobra, mięta daje jej taką pożądaną rześkość. Użyłam octu balsamicznego, sprawdził się doskonale. Szybko, pysznie, to, co lubię. Bardzo dziękuję za ten przepis, a niebawem wypróbuję też tę drugą.
Jako zatwardziała wielbicielka buraków nie jestem obiektywna, ale tę sałatkę bardzo wszystkim polecam.
 

Załączniki

  • Z_buraczków_z_mięt__od_Tatter_paint.JPG
    Z_buraczków_z_mięt__od_Tatter_paint.JPG
    104.3 KB · Wyświetleń: 1

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Cudownie Samanto, ciesze sie, ze Ci smakowalo. Wyglada pysznie i masz racje...buraki, mieta, ocet balsamiczny, to jest to!

Zrobilam ostatnio tzatziki, a ze przynioslam do domu kilka burakow to jednego starlam do tzatziki wraz z 2 lyzkami posiekanego szczypiorku. Zjedlismy z mlodymi ziemiakami z patelni...pyszne, polecam
icon_biggrin.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
tatter @ 28 Aug 2012 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1336916Cudownie Samanto, ciesze sie, ze Ci smakowalo. Wyglada pysznie i masz racje...buraki, mieta, ocet balsamiczny, to jest to!

Zrobilam ostatnio tzatziki, a ze przynioslam do domu kilka burakow to jednego starlam do tzatziki wraz z 2 lyzkami posiekanego szczypiorku. Zjedlismy z mlodymi ziemiakami z patelni...pyszne, polecam
icon_biggrin.gif
Różowe tzatziki? Czemu nie! A że lubie tzatziki....
rofl.gif

A ta sałatka jako jedna z najprostszych i taka, że składniki najczęściej zawsze są w domu, pewnie często będzie dyżurowała w mojej lodówce
wink.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
U mnie zawsze sa buraki w jakiejs formie, surowe, gotowane, pieczone. Dzis przynioslam zolte i rozowo biale w prazki. Szczegolnie te ostatnie smakuja mi w surowkach.

Napisz jak smakowowaly Ci takie rozowe tzataziki.
 

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,891
212
63
Może zrobię chłopu, bo on lubi buraki. A uproszczę sobie jeszcze bardziej i kupię ugotowane buraki w lidlu
icon_smile.gif