Ziemniaki na śmietanie*

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Przepis chyba jeszcze prababci, rzadko robię ze względu na alergię, ale przy tej upalnej pogodzie nie mogłam sobie odmówić, pyszne są same w sobie, wystarczy do tego sałatka z pomidorów albo buraczki (osobiście wolę buraczki)
lecker.gif
.

Składniki:
500 - 600 g młodych ziemniaków
200 g kwaśnej śmietany (18%)
słuszna garść koperku
słuszna garść natki pietruszki
0,25 szklanki wody
1 łyżka masła
sól do smaku (ja daję 1 łyżeczkę)

Wykonanie:
Ziemniaki obrać i umyć, pokroić na połówki lub ćwiartki tak jak zwykle kroimy do gotowania w wodzie, mają być spore kawałki. Do garnka z grubym dnem wlać śmietanę, wodę, wsypać koper, natkę i sól, wymieszać i spróbować, smak ma nam odpowiadać (nie przesolić), bo w powstałym sosie ziemniaki będziemy podawać, niczego się nie wylewa. Dołożyć ziemniaki i masło. Zagotować a potem gotować do miękkości (około 40 minut, w śmietanie gotują się trochę dłużej), ostatnie 10 minut gotuję odkryte (tak żeby delikatnie mrugało), bo lubię, żeby sos zgęstniał. Podawać razem z sosem, w którym się gotowały.

Moje uwagi:
Można użyć też śmietany 12% ale sos wychodzi wtedy bardziej wodnisty, z jogurtem nigdy nie próbowałam. Śmietana musi być kwaśna, na początku po zagotowaniu sos lekko się zwarzy, ale pod koniec wszystko ładnie się połączy. Wody się dodaje, bo sama śmietana ma tendencję do przypalania, jeśli komuś się za dużo wygotuje zawsze można dolać ciut wrzątku. Ziemniaki przed rozpoczęciem gotowania nie będą całkowicie przykryte sosem, górna warstwa częściowo wystaje i tak ma być.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Jaki interesujacy przepis. Nigdy o czyms takim nie slyszalam.
Robic nie bede, ale popatrzec mozna.
icon_wink.gif

U mnie nawet tylko 'smietana' na rynku.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Iluano u mnie robi się tak, że ugotowane, obrane i starte na tarce o dużych oczkach buraki miesza się z posiekaną cebulą, doprawia solą, dużą ilością świeżo zmielonego pieprzu, odrobiną cukru (nie zawsze potrzebny, zależy od buraków), łagodnym w smaku olejem (ja daję słonecznikowy) i octem spirytusowym. Jeśli ktoś nie lubi ocet można zastąpić sokiem z cytryny, ale mama zawsze dawała ocet i mi już inaczej nie smakuje. W innych sałatkach używam albo octu winnego, albo cytryny, tutaj muszę mieć zwykły ocet 10%. Najbardziej lubię tą sałatkę schłodzoną w lodówce, wtedy wszystkie smaki zdążą się przegryźć
lecker.gif
. One znacząco się różnią od takich sałatek, które robi się na zimę i pasteryzuje.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
A ja bardzo nie lubie octu spirytusowego.
Do buraczkow lubie jablkowy, a najbardziej przyprawiony (slodko slony) ryzowy bo cytryna juz w ogole mi nie pasuje
icon_mrgreen.gif


Zbliza sie czas buraczkow, a ja
dump.gif
nie zapisalam z jakiego przepisu robilam
dump.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Wyczuwam cytryne zawsze. Nie nada sie dla mnie do zurkow, buraczkow, kapusniakow itp.
Szkoda, bo w sumie zawsze jest w domu, a zurek potrafie zaplanowac i nie kupic kwasu
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
kermidt @ 1 Aug 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1457328A ja bardzo nie lubie octu spirytusowego.
Do buraczkow lubie jablkowy, a najbardziej przyprawiony (slodko slony) ryzowy bo cytryna juz w ogole mi nie pasuje
icon_mrgreen.gif
A ja za to szczerze nienawidzę octu jabłkowego, wyczuję zawsze, zapach mi nie odpowiada w połączeniu z warzywami, jakby mi ktoś podał kilkudniową lekko podkiśniętą sałatkę, wszelkie inne octy i kwasy (z cytryny, limonki) uwielbiam, tylko ten jabłkowy taki pechowy
icon_lol.gif
.
 

iluana

Member
Sie 15, 2009
4,507
0
0
wlasnie się wzięłam za to danie i zastanowiła mnie ilość płynu. ziemniaki powinny być mocno przykryte ?? Mam 1.5 kg ziemniaków i 360g śmietany - chciałabym ilość plynu skorygować wodą
gruebel_2.gif
i nie wiem ile jej dać
 

Sierotka3m

Member
Mar 23, 2010
598
0
0
Ja dziś robiłam te ziemniaczki, bardzo nam wszystkim smakowały. Dziękuję za przepis, Izoldo
bussi.gif


Jeśli chodzi płyn, dałam ciut więcej wody, by przykrył ziemniaki, tak na równo było. Znaczna część wyparowała przez te ostatnie 10min.
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Iluano, na 1,5 kg ziemniaków powinnaś dać 600 g śmietany, obcięłaś to prawie o połowę, nie wiem co z tego wyjdzie, te ziemniaki nie mają być całkowite przykryte, górna warstwa zawsze częściowo wystaje, zaraz to dopiszę, proporcje które podałam były sprawdzane w trakcie przygotowania dania, żeby nie było wątpliwości, na pewno są prawidłowe.

Sierotko, cieszę się, że Wam smakowało
icon_smile.gif
.
 

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,891
212
63
Zrobiłam dzisiaj i bardzo to dobre jest. Ale na koniec dodałam świezego koperku, bo ten, co się gotował, taki się brzydki zrobił...
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Niestety robi się brzydki, ale on dla smaku i zapachu jest tak wcześnie wrzucany, jakoś mi to nie przeszkadza. Moniaku miło mi bardzo, że Wam smakowało
icon_smile.gif
.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Dla smaku i zapachu można wrzucić łodygi kopru - ja zawsze tak robię, nie wyrzucam łodyg pietruszki ani koperku, zamrażam je po oskubaniu z listków a potem wykorzystuję do gotowania, po ugotowaniu wyjmuję i wyrzucam a na koniec daję świeży, albo mrożony. Jest zapach, smak i wygląd
icon_smile.gif


Też się przymierzam do tych ziemniaków - może w niedzielę by tak...
gruebel_2.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Ale ze świeżym będzie to smakowało już inaczej, zapach będzie zbyt dominujący, mi to nie przeszkadza, że natka i koper wyglądają pod koniec gotowania trochę jak bura ścierka
icon_wink.gif
.
 

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,891
212
63
Ale nie dałam go dużo, więc nie dominował. Nutka świeżego koperku była. Pietruszki nie miałąm, dałam oregano, bazylię i szałwię - odrobinkę.
One są bardzo dobre, ale rzeczywiście dobrze podać do nich coś wyrazistego w smaku. Zastanawiam się, czy by następnym razem nie dodać pokrojonego w drobną kosteczkę ogórka kiszonego - jednego, albo dwa malutkie, dla podkręcenia smaku.
 

iluana

Member
Sie 15, 2009
4,507
0
0
Zrobiłam.
Dolałam tyle wody ,żeby ziemniaki były na styk przykryte - czyli bez nadmiaru wody. Sos ładnie zgęstniał ( bałam się ,że na wodzie będzie luźny do końca) Też posypałam na 2 minuty przed końcem gotowania jeszcze świeżym koperkiem. Podałam z buraczkami w occie, ogórkiem małosolnym i pomidorem. Bardzo mi smakowało. Następnym razem dam tak dla świętego spokoju więcej śmietany bo pewnie smak jeszzcze lepszy.