Baletki - starodawne herbatniczki

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,667
2,967
113
Receptura jest stara, więc sie prosze nie dziwić, że proporcja będzie na
1 kg wyrobu gotowego
Maka pszenna tortowa 284 g
cukier-puder 182 g
margaryna/maslo 170 g
jaja 182 g
zapach waniliowy
marmolada 480 g
Ciastka te można zrobic dwoma sposobami:
1/ na ciepło - w tym przypadku jaja z cukrem nalezy ubić podgrzewając, a potem ubijać az do ochłodzenia, w oddzielnym naczyniu utrzeć na puch tłuszcz, dodawać do niego stopniowo ubita masę, na końcu zapach i mąkę. Całość lekko i dokładnie wymieszać.
2/ utrzeć tłuszcz z cukrem dodać stopniowo jaja, zapach, wsypać mąkę i zamieszać.

Gotowa masę nałożyć do worka cukierniczego o okrągłej koncówce i szprycowac na blache wyłożoną papierem małe herbatniczki o średnicy
ok. 2 cm. Piec w temp. 180 stopni.
Po częściowym ochłodzeniu składać po dwa na marmolade wieloowocową utartą na gładko.
 

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
jaja 182 g ? a ile to może być sztuk? Proporcja maki do tłuszczu to jak nic kruche ciasteczka a nie biszkoptowe beda i to bardzo delikatnie kruche
 

paula

Moderator
Wrz 13, 2004
6,946
0
0
Buka ciasteczk wyszly przepysznie- od razu wszystko zjedlismy- robilam jednak z polowy porcji.Jedyny problem to mialam z ciastek bo jak sie piekly to ciasto sie zlalo w 1
icon_sad.gif



Nic jednak nie szkodzi bo drowalam gwiazdkowa foremke do ciastecxzke i powykrawalam z ciacha male biszkopciki

Przelozylam morelowym dzeme- yummi

baletki0em.jpg


baletki26ip.jpg
 

matriocha

Member
Wrz 23, 2004
1,096
0
0
Głupie pytanie :mrgreen:
A mogę je łyzką nakładać ?? bo u mnie worka cukierniczego brak
icon_smile.gif


Justyna
 

paula

Moderator
Wrz 13, 2004
6,946
0
0
Justyna ja do woreczka zwyklego nalozylam , a potem w roku zrobilam dziurke i tak wyciskalam :mrgreen: . Mam taki smiszny cukierniczy przyrzad ale koncowki ma gwiazdkowe wiec uzylam zwyklego woreczka.

JA bym tylko na make uwazala, bo moze trzeba im bedzie jej wiecej
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,667
2,967
113
Dziewczyny, nie wiem co z tego wychodzi, bo nie robiłam. To receptura cukiernicza i odezwałam sie, bo akurat ją miałam
icon_sad.gif

Może za rzadkie ciasto było, bo trudno rzeczywiście przeliczyć te jaja na sztuki. Jedno średnie ma około 50 g. A u Pauli może jeszcze inna mąka jest i dlatego jej sie rozlazły? :twisted:
 

paula

Moderator
Wrz 13, 2004
6,946
0
0
Dziewczyny, nie wiem co z tego wychodzi, bo nie robiłam. To receptura cukiernicza i odezwałam sie, bo akurat ją miałam
icon_sad.gif

Może za rzadkie ciasto było, bo trudno rzeczywiście przeliczyć te jaja na sztuki. Jedno średnie ma około 50 g. A u Pauli może jeszcze inna mąka jest i dlatego jej sie rozlazły? :twisted:
Buka , ale ja nic nie mowie, bo i tak je szybko pozarlismy i byly pyszne

JA tez moglam coz z maka namieszac bo jednak ciezko bylo mi obliczyc ta make bez wagi kuchennej., Dlatego ja zwalam wine na siebie i wlaasnie wszystko posprawdzalam i juz widze co zle zrobilam :mrgreen: - za malo maki dalam

Nnic nie szkodzi , ciasteczka i tak pysznie sie udaly i jeszcze nie raz je zrobie bo sa szybciutkie w przygotowaniu
icon_smile.gif

dziekuje za przepis
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,667
2,967
113
Paula, gdzieś na sysie widziałam przeliczniki szklanek, łyżek i wszystkiego czego jeszcze uzywamy do odmierzania na kilogramy i litry.
Wiem, że szklanka o pojemności 0,25 litra zawiera 13 dkg maki, 21 dkg cukru kryształu i ryżu, cukru pudru 14, soli 30, grochu 22, bulki tartej 12, płatków owsianych 9, kaszy manny 17 dkg.
Jak nie masz wagi, może Ci sie przyda ta wyliczanka?
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Zrobilam je dzisiaj, sa bardzo smaczne, ale oczywiscie nie biszkoptowe
icon_smile.gif

Ale tez nie kruche - takie gdzies pomiedzy, mysle, ze jak poleza troche dluzej z marmolada to troche zmiekna i stana sie bardziej biszkoptowe
icon_smile.gif


Skladniki odmierzylam co do grama
icon_smile.gif
Powiedzialabym, ze potrzeba 4 male/srednie jajka - mnie wyszlo ~ 3 1/2 extra large.
Robilam metoda druga bo wydawala mi sie prostsza
icon_smile.gif
Dosc trudno wyciskalo mi sie to ciasto z rekawa, wiec zrobilam tylko z polowy porcji, a druga przepuscilam przez szpryce do ciastek i zrobilam serduszka - przelozylam je nutella, tez pyszne :mrgreen:

ciastka36bf.jpg


ciastka55qj.jpg
 

matriocha

Member
Wrz 23, 2004
1,096
0
0
mam już wszystkie składniki :lol: i właśnie się biorę za pieczenie
możecie mi tylko jeszcze zdradzić jak ja mam mak na tych ciastkach przytwierdzić : chyba jeszcze przed pieczeniem posypać tak :

Justyna
 

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
matriocha, przed pieczeniem. Może da się je obtoczyć nawet nie deformując kształtu.
 

matriocha

Member
Wrz 23, 2004
1,096
0
0
Nie da
icon_smile.gif

Posypałam przed upiekłam i rozlazły się po całej blasze
icon_smile.gif

Malinnko czekają pod kamykiem a jak chcesz świeże to biesz bjetris pod pachę i przyjeżdżajcie tylko wtedy dorobić muszę bo nie starczy
icon_smile.gif

Jagna się oblizuje przy jedzeniu a sklepowych ruszyć nie chciała

Justyna
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
A jajka wazycie w skorupkach ?

Jak to mozliwe, ze jednym sie rozplywaja, a Bajaderce nie ? Bajaderko, Ty je pewnie jakos czarujesz ;)
 

matriocha

Member
Wrz 23, 2004
1,096
0
0
Myślę że ja poprostu dałam jedno jajo za dużo
icon_smile.gif
A ważyć nie ważyłam na opakowaniu pisało że są z przedziału 53-63g . a i tak wbiłam 4 :dump: bo mi się masa za gęsta wydawała :mrgreen: JotHa poczekaj jak ja w końcu wykumam te ciacha to będę jak specjalistka robić

Justyna
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
A jajka wazycie w skorupkach ?

Jak to mozliwe, ze jednym sie rozplywaja, a Bajaderce nie ? Bajaderko, Ty je pewnie jakos czarujesz ;)
Ja wazylam bez skorupek - wbijalam po jednym do miseczki na wadze, wbilam cztery i musialam troche odlac
icon_smile.gif


Mysle, ze w tym przepisie bardzo wazna jest dokladne przestrzeganie wagowej ilosci skladnikow - jak sama Buka napisala jest to stara receptura piekarnicza i po nietypowej ilosci skladnikow widac od razu, ze gramatura jest wazna, rzadko spotyka sie przepis gdzie potrzeba 182g jajek, z reguly podawane sa w sztukach :wink:

Poza wazeniem reszta jest prosciutka - dzisiaj sprobowalam kolejne i rzeczywiscie ladnie zmieklo i jest pyszne
icon_smile.gif
Nastepnym razem dam wiecej marmolady...