Placek drożdżowy

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Bardzo łatwe ciasto drożdżowe, z którego można zrobić różne wypieki, placek z owocami, drożdżówki http://cincin.cc/index.php?showtopic=4247 lub rogaliki, placek śniadaniowy do mleka:

0,5 kg mąki
2,5-3 dag drożdży
szklanka mleka
1/4 szkl. oleju
ok. 0,5 szkl. cukru (ilość można samemu sobie regulować)
zapach lub cukier waniliowy
1 jajko ( albo samo żółtko, a białko odłożyć do posmarowania)
rodzynki, skórka pomarańczowa.

Drożdże rozrobić z łyżeczką cukru, łyżką mąki i niewielką ilością ciepłego mleka, zostawić, aż urośnie. Wszystkie składniki wraz z rozczynem wyrobić dokładnie na gładkie ciasto ( dobrze jest mikserem) zostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu, aż podwoi objętość. Wyłożyć do formy wysmarowanej dobrze masłem, wygładzić powierzchnię, odstawić do wyrośnięcia. Posmarować roztrzepanym jajkiem lub samym białkiem, można dodatkowo posypać kruszonką. Upiec w temp. ok. 220-250 st. ok 0,5 do45 minut (w zal. od piekarnika) należy sprawdzić patyczkiem.
753.jpg
 

Bazylka

Member
Wrz 24, 2004
910
0
0
Zrobiłam dzisiaj i mimo, że nie lubię ciast z olejem to mi smakuje. Podzieliłam na dwie części i jedną zrobiłam z kruszonką a drugą z białym serem z rodzynkami, piekłam jako wianek w tortownicy.
Chce zrobić też to ciasto jako bułeczki z serem.
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Ja tez zrobilam wczoraj - pominelam kruszonke i to byl blad, bo troche za malo slodkie sie okazalo, nastepnym razem dodam wiecej cukru do ciasta
icon_smile.gif
A tym sposobem otrzymalam raczej slodsza bulke niz ciasto - i tak znika w szybkim tempie
icon_smile.gif

Wyroslo slicznie, smakuje pysznie - nastepnym razem zrobie z niego buleczki, bo konsystencja ciasta bardziej mi pasuje do buleczek niz ciasta
icon_smile.gif


img58488av.jpg
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Zrobiłam, niestety bez kruszonki. :oops: Ale i tak bardzo smaczne. I troszkę szybsze do zrobienia niż zimna drożdżówka... I mniej jajek potrzeba... ;)
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Bajaderko, bo to raczej taki placek śniadaniowy do mleka na przykład, a nie rodzaj ciasta słodkiego. Tak jak pisałam chyba w drożdżowkach można dodać więcej cukru, ja nie daję, bo robię zawsze kruszonkę, albo więcej słodkich bakalii daję albo owoce i lukier. A często też smaruję sobie taką kromkę tego placka masłem albo dżemem. Dlatego wolę jak jest takie mniej słodkie.
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Beato, ja nie narzekam
icon_smile.gif
A, ze nie ciasto a raczej bulka to po skladnikach widac :wink:
Smakowalo wszystkim, co niektorzy jedli z maselkiem jak bulke wlasnie do kawy
icon_smile.gif

A samo ciasto bardzo mi odpowiada, bo jest na oleju i z tych "chudych" a jednoczesnie smacznych - ale raczej bede je uzywac do slodkich buleczek
icon_smile.gif
 

Elle

Member
Mar 6, 2010
798
0
0
miałam robić inne, zrobiłam ten placek, ale użyłam margaryny.
Dokładne moje powiększone proporcje to 100g drożdży, 1,5kg maki, 180g margaryny, 2,5 szkl mleka, 1 i 3/4 szkl cukru, cukier waniliowy, zobaczymy co wyjdzie
icon_smile.gif
 

Elle

Member
Mar 6, 2010
798
0
0
mniam mniam mniam, cudownie maślane, nie za słodkie, cudowne!
drożdżówka idealna, dawno takiej smacznej nie jadłam, wielkie dzięki za przepis!!
anbetung.gif

 

Załączniki

  • ciasteczko.JPG
    ciasteczko.JPG
    86 KB · Wyświetleń: 2
  • ciasteczko_2.JPG
    ciasteczko_2.JPG
    94.6 KB · Wyświetleń: 2

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
dziś z tego przepisu zrobiłam chałki- z czarnym i białym sezamem:

cha_ki_005.jpg
 

Załączniki

  • cha_ki_005.jpg
    cha_ki_005.jpg
    42 KB · Wyświetleń: 19