Wieniec drozdzowy z kardamonem

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Wieniec drozdzowy z kardamonem

W stylu cynamonowych slimaczkow, ale niezupelnie. Ciasto pieczone jest w calosci, a nie jako osobne buleczki

Ciasto:
3/4 szklanki cieplej wody
3 lyzki roztopionego masla
4 lyzki cukru
2 1/2 lyzeczki suchych drozdzy
1 cale jajko
1 zoltko
szczypta soli
2 lyzki mleka w proszku
2 1/2-3 szklanki maki
1/2 lyzeczki (czubate) sproszkowanego kardamonu

Nadzienie:
2 lyzki miekkiego masla
4 lyzki cukru
1 lyzka cynamonu w proszku
1/2 lyzeczki sproszkowanego kardamonu

W duzej misce wymieszac wode, maslo i cukier. Wsypac drozdze i zostawic na 5 minut, az utworza sie pecherzyki. Dodac jajko, zoltko, sol i mleko w proszku, dobrze wymieszac. Stopniowo dodac 2 1/2 szklanki maki, ciagle mieszajac az utworzy sie miekkie ciasto. Przelozyc ciasto na stolnice i wyrabiac podsypujac pozostala maka do czasu az ciasto bedzie gladkie i elastyczne. Przelozyc do wysmarowanej maslem miski, przykryc i zostawic do wyrosniecia na okolo 1 godzine.
Wyrosniete ciasto przelozyc na stolnice i wywalkowac na prostokat 30x20cm. Posmarowac miekkim maslem i posypac cukrem zmieszanym z cynamonem i kardamonem.
Zwinac dosc ciasno jak rolade, zaczynajac od dluzszego boku. Przelozyc na posmarowana maslem blache i polaczyc dwa konce walka, tworzac z rolady kolko. Robic naciecia nozem, mniej wiecej co 2cm, nacinajac prawie do konca. Kazdy w ten sposob powstaly plasterek klasc na boku, tworzac w ten sposob wianuszek. Przykryc i zostawic do wyrosniecia na nastepna godzine.
Kiedy ciasto podwoi swoja objetosc, posmarowac rozbeltanym jajkiem i posypac grubym cukrem i platkami migdalowymi (niekoniecznie). Piec w temperaturze 180ºC okolo 15-25 minut, do momentu az ciasto jest lekko zlote.

 

belle

Member
Wrz 15, 2004
1,377
0
0
Bajaderko ogromnie dziekuje za tak pyszny przepis na ten wieniec :!: ciasto sie szybko robi a jeszcze w jakim szybkim stopniu ono nam zniklo :banana: :dance:
zrobilam z nadzieniem serkowym (z warkocza drozdzowego) pyszneeee
:bussi: :blume: :anbetung:

zdjecie jak zrobie nastepnym razem to bedzie :mrgreen:
 

belle

Member
Wrz 15, 2004
1,377
0
0
dwa razy poszlo :cheers:
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
A jak pieknie wyglada :shock:
staje na pierwszym miejscu w kolejce do zrobienia.

czy moge wyrobic choc wstepnie w maszynie?
Nie mam koncowek w mikserze, a jak robie raczkami to wszystko mi na rekach zostaje.
nie wiem? moze ja dwie lewe mam :roll:

hmmmm Mleko w proszku
icon_sad.gif
dopiero zauwazylam. Coz sprobuje z soja
icon_sad.gif
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Ciesze sie belle
icon_smile.gif
Koniecznie wklej zdjecie :mrgreen:

kermidt, ja wszystko robie w maszynie
icon_smile.gif
Nie tylko wstepnie, ale od poczatku do konca - metode podaje reczna dla recznikow, maszynistom nie potrzeba instrukcji ;)
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
dziekuje bardzo.
Jak sa proste z drozdzami, ze tylko mieszac lyzka, to poslusznie mieszam, ale gdyby nie maszyna to chyba nigdy bym drozdzowego ciasta w domu nie miala :lol: :lol: :lol:
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Ups, zapomniałam wkleić, robiłam na Walentynki z nadzieniem bakaliowo-cynamonowym
icon_biggrin.gif


wianek5ox.jpg
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
a ja kardamonu nie mogę dopaść :cry: to może też z serowym nadzieniem zrobię bo tak bardzo warkocz smakował...
 

nelly26

Member
Paź 25, 2005
79
0
0
a czy te mleko w proszku jest konieczne?
 

Musia

Member
Lis 14, 2005
489
0
0
nelly26 mialam ten sam problem i wieniec robilam bez uzycia mleka w proszku. Zdaje sie ze mi bajaderka poradzila zebym poprostu ilosc wody troche zmiejszyla a dala zwyklego mleka tez tak zrobilam no i wieniec wyszedl super. Moze kiedy uda mi sie wkleic zdjecie
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Zrobiłam w maszynie do chleba i w niej upiekłam jest super, właśnie wcinamy :lol: dodałam 1/2 szkl. rodzynek i 1/2 szkl. skórek pomarańczoweych namoczonych w koniaku
To ciasto jest szalone zrobiłam dwa rodzaje ciasta drożdżwego z dwóch pojemniczkach i wieniec się tak strasznie rozrósł, że część się przelała do drugiego pojemnika, spłynął po ściankach i bardzo mocno zaczął pukać w szybkę
icon_biggrin.gif
czyli w jednym dużym pojemniku wyjdzie napewno wielkie i puchate ciacho
icon_biggrin.gif
 

ata

Member
Lip 13, 2005
116
0
0
hmm ciekawe czy ja go jadlam u belle niepamietam musze jak nakusic by zrobila jeszcze raz bo wyglada przepysznie
icon_razz.gif
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Dziś był z rodzynkami i jabłkami, które skropiłam sokiem z cytryny
wierz polałam bardzo rzadkim i kwaśnym lukrem
icon_lol.gif
 

Załączniki

  • wieniec.jpg
    wieniec.jpg
    116.6 KB · Wyświetleń: 1
  • wieniec1.jpg
    wieniec1.jpg
    143.6 KB · Wyświetleń: 1