Chleb dwukolorowy

Hichotka

Member
Lut 8, 2005
11,323
0
0
Chleb dwukolorowy:

1 i 1/2 łyżki suszonych drożdży
120 ml ciepłej wody
2 łyżki cukru pudru
75 dkg mąki pszennej
30 dkg mąki razowej
pół łyżki soli
2 i poł szklanki ciepłego mleka
8 dkg masła
3-4 łyżki melasy
1/4 szklanki siemienia lnianego

Drożdże rozpuszczamy w letniej wodzie z łyżką cukru. Odstawiamy na 5 minut. 40 dkg mąki pszennej resztę cukru, sól wymieszać. Dolewamy drożdże i rozpuszczone ciepławe lekko masło. Wyrabiamy powoli do uzyskania jednolitej masy.
Dzielimy ją na dwie porcje.
Do jednaj porcji dodajemy resztę mąki pszennej - wyrabiamy (jeżeli zajdzie potrzeba dolejmy wody bądź dosypmy mąki tak by ciasto miało jednolitą konsystencję - nie lejącą!!)
Ciasto długo wyrabiamy aż będzie elastyczne. Formujemy kulę i wkładamy do miski natłuszczonej oliwą. Kulę obkręcamy tak aby cała kula była obsmarowana delikatnie oliwą.
Odstawiamy na godzinę.
Do drugiej porcji ciasta dodajemy melasę, mąkę razową oraz siemie lniane. Dobrze wyrabiamy i traktujemy tj. pierwszą porcję ciasta. Odstawiamy na ok. 1 godzinę.
Natłuszczamy foremki do ciasta: 21cmx11cm.
Pierwszą część ciasta rozwałkowujemy na lekko posypanej mąką stolnicy. Rozwałkowujemy na prostąkąt ok. 40x20 cm. Drugą porcję rozwałkowujemy w identyczny sposób jak pierwszą.
Nakładamy obie porcje na siebie (oba prostokąty tak by pod spodem był jasny a na wierzchu ciemny) Przecinamy nożem na pół tak by powstał prostokąt 20x10 cm.
Rozwałkowujemy je i wkładamy do foremek.
Odstawiamy na godzinę do wyrośnięcia pod przykryciem.
Pieczemy przez ok. pół godziny tem. 220*C

Chlebuś jest pyszny i bardzo dekoracyjny.

POLECAM!!!

Przepis, ów (nieco już zmodyfikowany jednak) pochodzi z książki "Sekrety Kuchni"
 

Nadia

Member
Paź 28, 2004
1,057
0
0
Hihihi, a jak nie mam melasy, to mogę wziąć ten ciemniejszy cukier trzcinowy (Muscovado) i rozpuścić go w wodzie??? Będzie podobnie?
 

Hichotka

Member
Lut 8, 2005
11,323
0
0
Hihihi, a jak nie mam melasy, to mogę wziąć ten ciemniejszy cukier trzcinowy (Muscovado) i rozpuścić go w wodzie??? Będzie podobnie?
Melsę dostaniesz w sklepach ze zdrową żywnością.
Niemniej jednak nie próbowałam z cukrem trzcinowym robić eksperymentów... hm.... ale tak dumam i myślę, że można spróbować. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 

katek

Member
Lis 27, 2005
858
0
0
Wkońcu go upiekłam. Rzeczywiście jest pyszny - taki delikatny, sandwiczowy i w smaku neutralny. Gorąco polecam - zwłaszcza dla wzrokowców.
Zrobiłam z połowy porcji i ku mojemu zaskoćzeniu wyrosły mi aż dwa bochenki /keksówki 10x25 cm/. A oto one:

2kolorynx1.jpg

2kolorynv5.jpg

2kolorysk6.jpg
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Piekne chlebki!
 

Madsteel

Member
Lut 14, 2007
178
0
0
Wlasnie dopiero teraz znalazlam ten przepis tutaj i jestem pewna , ze to bedzie moj nastepny chlebek... moze troche w miejszych ilosciach i troche zmienione skladniki , ale ten sam efekt
daumen.gif
. Moj synek jest wielkim niejadkiem i wszystko co kolorowe i mieszane to w jego 'guscie'... teraz chodzi od tygodnia do szkoly i mysle , ze mu sie ten chlebek spodoba... Mam zamiar skorzystac z nowo zakupionej maszyny z dwoma foremkami zeby latwiej bylo z kolorowym ciastem..
icon_mrgreen.gif
.. Jak tylko zrobie to wkleje zdjecia..
mniam.gif
 

Malwunia

Member
Cze 8, 2008
138
0
0
Ohhhh chleb wygląda niesamowicie
lecker.gif


zrobię go najszybciej jak się da tylko albo nie mogę doczytać, albo w przepisie nie jest napisane w którym punkcie dodać mleko;) nie jestem zbytnio doświadczona, więc wolę się jednak spytać ;)
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Dobrze ze wycigneliscie ten przepis. Ja kupuje podobne sucharki: z takim samym pieknym wzorkiem.
 

Malwunia

Member
Cze 8, 2008
138
0
0
halo halo jest tam kto? ;)

bardzo zalezy mi na tym chlebku, ale nie jestem do konca pewna nstrukcji, po ostatnich przezyciach z pieczywem wole nie ryzykowac:p

kiedy trzeba dodać mleczko?
gruebel_2.gif
 

anuc

Member
Maj 17, 2008
908
0
0
Śliczny, zrobiłam dziś, tyle, że w ramach zielonego tygodnia - z matchą zamiast melasy - z połowy porcji wyszedl mi calkiem spory - taka keksówka, ale większa - na całą długość piekarnika prawie.

@ Malwunia: mleko na początku, wtedy, co masło

 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Malwunia

Member
Cze 8, 2008
138
0
0
anuc @ 26 Jul 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=731619Śliczny, zrobiłam dziś, tyle, że w ramach zielonego tygodnia - z matchą zamiast melasy - z połowy porcji wyszedl mi calkiem spory - taka keksówka, ale większa - na całą długość piekarnika prawie.

@ Malwunia: mleko na początku, wtedy, co masło

Jaki cudowny ;) !!!

Dziekuje bardzo za odpowiedz - tak myslałam, ale lepiej się było upewnić... :bussi:

a jeszcze tak sie zapytam ;p - matche gdzie mozna kupic? bo ja kupilam po prostu suszone listki herbaty, dobrze je zmieliłam na proszek, dodałam do mufinek, ale nie były zielone wogule ;-( swietny pomysl - chleb z zielona herbate ;-)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

anuc

Member
Maj 17, 2008
908
0
0
No ze zwykłą herbatą tak nie wyjdzie, matcha jest niesamowita pod względem barwienia - a i do picia super
icon_smile.gif
można kupić np na allegro albo na masala.com.pl, ze sklepów to bywa czasem w "galeriowych" - typu "kuchnie świata" - jest dość droga, ale warto
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: