pierogi leniwe

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0
:arrow: 350g twarogu
:arrow: 2 jaja
:arrow: 200g mąki
:arrow: 1/2 łyzeczki soli


Odcedzic ser na sitku i wylac serwatkę. Przetrzec przez stko i utrzec na gładką masę. Oddzielic 2 żółtka i dodac do twarogu. Ubić pianę z bialek na półsztywno i dodac do masy na koniec dodajemy 200g maki i sól. Wyrabiamy ciasto i wykładamy na stolnicę posypaną mąką. Ksztatujemy gruby plaski walek i kroimi skośne pierożki. Gotujemy jak koptyka.
 

Nutka

Member
Wrz 25, 2005
815
0
0
Pokaż załącznik 42Leniwe robię z:

40 dag twarogu
4 jaja
trochę więcej niż szklanka mąki (w zależności od potrzeb)
ok. pół kostki masełka
2 łyżki bułki tartej
sól

Twaróg wyciskam przez praskę do ziemniaków, dodaję jaja, trochę masła, trochę więcej niż pół szklanki mąki na początek i szczyptę soli. Ucieram ciasto drewnianą pałką , jak ciasto zbyt luźne to dodaję jeszcze mąki. Masa musi być pulchniutka, jak zbyt dużo mąki to wychodzą twarde.
Jak ciasto gotowe wykładam na stolnicę posypaną mąką i robię wałeczki. Płaską częścią noża odciskam wzór, tak by powstała kratka i kroję ukośnie na małe romby. Gotuję ok. 2 minut by nie były surowe w środku. Tak gotowe leniwe polewam stopionym masełkiem z bułką tartą i dodatkowo posypuję cukrem. Jedno z ulubionych moich danek.
 

Załączniki

  • IMG_2813_leniwe.jpg
    IMG_2813_leniwe.jpg
    24.5 KB · Wyświetleń: 0

ina77

Member
Sie 3, 2006
64
0
0
bardzo lubie pierogi leniwe tyle ze dla mnie jest szybsza robota bo na stolnicy zagniatam ser z mąką i 1-2 jajeczkami w zależności od ilości sera i mąki
są dość twarde bo jeśli dam za dużo sera to mąż nie chce jeść
w sumie każdy lubi inaczej
też po ugotowaniu polewam bułką tartą z masełkiem
dzieciaki i mąz słodzą a ja nie
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
dziecku musze zrobic
i ilosc "na zas" - do zamrozenia.
Ale twarogu koziego nie ma, a ten ser bialy bardzo gesty.
To co? Odrobine mleka dodac mozna??
 

alisia

Member
Sie 21, 2006
515
0
0
Zrobiłam i smakowały mojej rodzinie na słodko-cukier, masełko i cynamon
mniam.gif
 

Bernadeta

Member
Wrz 11, 2006
138
0
0

gohha

Member
Sty 12, 2005
2,824
0
0
sluchajcie a jak przechowac takie kluski??? na dwie godziny / ugotować i zostawić i po dwóch godzinach przelać wrzątkiem?

a jak przchować takie kluski? u mnie róznie wracaja z pracy i szkoły; przeca na dwie godzinki nie bede pchała do zamrażarki??? a surowe sie rozlezą, ugotować o odsmażyć? przelać wrzątkiem! mikrofali nie mam
gruebel_2.gif
gruebel_2.gif
 

Nutka

Member
Wrz 25, 2005
815
0
0
ja wrzucam do gorącej wody na dosłownie chwilunię, a wcześniej jak gotuję zmniejszam im ociupinkę czasu, tzn. nie czekam aż wypłyną, by nie były "rozciapkane".
 

nadhia

Member
Gru 16, 2006
182
0
16
pyszne są odsmażane na drugi dzień (podobnie jak zwykłe pierogi z serem).
Natomiast dowiedziałam się dzisiaj od ciotki że świetne są (niezbyt dietetyczne ;)) nie gotowane a smażone pierogi. Czyli surowe ciasto pokrojone w kawałki rzucamy na tłuszcz i smażymy z tym że trzeba wtedy dorzucic do ciasta trochę sody.
 

dea

Member
Lis 20, 2005
346
0
0
Smak mojego dzieciństwa! Pyyycha!
 

jolka8

Member
Paź 2, 2008
129
0
16
A ja robie kluski leniwe, łacząc ser i ugotowane ziemniaki.
Cięzko podać proporcje bo robie na oko,
Trochę sera, powiedzmu 0,5 kg, ziemniaków ugotowanych podobnie.
Przeciskam, przez praskę, dodaje jedno jajko, sól troche maki ziemniaczanej, powiedzmy łyzkę.
Zagniatam ciasto , oddzielam małe porcje robe rulonik,Podsypuje lekko mąka ziemnaiczana, rozgniatam reka, i tłukę delikatnie tłuczkiem do mięsa.
Powstaje piekny wzorek, kratka. Kroje na romby. Gotuje krótko w osolonej wodzie.
Są delkatne, pyszne.
Ser gnieciony z maka/ wykorzystywałm w przepisie na knedle jest duzo cięzszy/
Polecam przepis. Pyszne jedzenie z ziemnaków zostających z obiadu
 

beata-74

Member
Gru 31, 2007
98
0
0
Też lubie i robie leniwe, na słodko z cukrem i cynamonem, ale w zeszłym roku w jednym z numerów kuchni trafiłam na przepis pani Tessy Capponi-Borawskiej na leniwe z koperkiem z młodymi warzywami ktore latem czesto robie
250g twarogu
żołtko lub jajko
mąka około szklanki
sól
posiekany koperek sporo
Wszystko zagnieść dodać na koniec koper , ugotować w osolonej wodzie. w międzyczasie lub najpierw pokroić młode warzywa marchewka, por, kalarepka można dodać cukinie groszek młode warzywa które krótko podgrzane na oliwie zrobia sie al dente , dodać do smaku sól pieprz swieży koper podać z kluskami. polecam i mam nadzieje ze właścicielka postu nie pogniewa się że dodałam "swoją "wesje smacznego

IMG_2316.JPG
 

Załączniki

  • IMG_2316.JPG
    IMG_2316.JPG
    238.4 KB · Wyświetleń: 2