Babka herbaciana

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
kusiły, kusiły i skusiły. Moje modyfikacje dzisiejsze: 1 herbata czarta i jedna earl grey a żurawiny zastąpiły rodzynki. Troszkę inny kolor ciasta wyszedł, ale też jest ciemne. Żurawina tak troszeczkę się rozciapciała i herbatka była taka trochę bardziej gęsta
icon_mrgreen.gif
Ćmok już na dworze to i zdjęcie już nie wyjdzie (może za chwilkę spróbuję)

edit

ja wiem, że bardzo byle jakie to zdjęcie, ale musiałam pokazać jak wygląda z żurawiną.
Dodam jeszcze, że mnie jednak bardziej smakuje z rodzynkami choć jestem wielbicielką żurawiny

herb6.JPG
 

Załączniki

  • herb6.JPG
    herb6.JPG
    128.9 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

okruszek13

Member
Sty 27, 2009
276
0
0
Oblednie wyglada ta babka
icon_smile.gif


Powiedz mi Krysiu co zrobic zeby nie skopac tego przepisu? Chce zrobic na urodziny syna i mam nadzieje ze obejdzie bez wpadek tak jak to bylo ostatnio z kilkoma innymi ciastami :/ Czy pierwsza faze ciasta lacznie z maka moge mikserem wymieszac?
I chyba znajac moj piekarnik bede za Twoja rada piec na najnizszym poziomie tylko na dolnej grzalce.
 

okruszek13

Member
Sty 27, 2009
276
0
0
Krystyna9 @ 10 May 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=975064Możesz spokojnie mikserem robić wszystko, az do momentu łączenia z pianą. Tu już mikser musi iść w odstawkę
No oczywiscie piane deilkatnie lyzka
icon_smile.gif

A czy ona nastepnego dnia tez bedzie dobra a moze jeszcze lepsza? Bo nie wiem czy ryzykowac pieczenie tego samego dnia co bedzie podawana? A lukier do polania tez bedzie tu pasowac?
Mam blaszke do babki z szerokiem "slupkiem" sredniaca na gorze 24cm wysokosc 8cm. Czy taka forma nie bedzie za mala?
Dzieki Krystyno ze zawsze moge liczyc na Twoje szybkie odpowiedzi
icon_smile.gif
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Ja osobiście nie znoszę lukru na niczym i dlatego mnie lukier nijak i do niczego nie pasuje
icon_mrgreen.gif
Co do foremki to też nie pomogę, bo u mnie jest tylko jedna jedyna foremka babkowa i tylko jej używam.
 

madziawoj

Member
Lut 27, 2008
245
0
16
Krystyno, chciałabym jutro upiec Twoją babkę , ale z pewnymi modyfikacjami. Przede wszystkim mam do zużycia rodzynki i skórke pomaranczową, które od ponad tygodnia piją rum. Chcialabym wykorzystac je do tego ciasta. Tak sobie myslę, że rodzynków i skórki nie będę juz gotować w herbacie bo i tak sa nasączone i wilgotne. Tylko o ile zredukowąć w takim razie ilość herbaty w przepisie? Bakalii mam w sumie prawie 250ml, zalałam je rumem i tak sobie sączą i sączą każdego dnia. Babkę zrobię w większej formie , prawdopodobnie z 1.5 porcji. Czy mogłabyś w wolnej chwili wlać wodę do swojej formy i podać nam jaka jest jej objetość? Bo pisałaś , że zawsze pieczesz w tej samej, przyda sie na przyszłość.
No i trzecie pytanie: jeśli będę piekła z 1.5 porcji to cz\y mam wydluzyć czas pieczenia?

Mialam juz okazję próbowąć Twoją babkę zrobiona przez koleżankę z pracy z żurawinami i wyszła przepyszna. Więc jutro moja kolej.
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Madziu, formę zmierzyłam. Wlazło mi 8 szklanek wody tj. 2 litry i było jej nie po brzegi ale po rant (2 cm od góry). Babka wyrosła sporo ponad formę.
Jeżeli rodzynki już sobie popiły, to myślę, że herbaty wystarczy ok. 200 ml lub ciut mniej (myślę o tej pojedynczej porcji).
Czas pieczenia musisz sobie sama dopasowac, sprawdzają patyczkiem najlepiej. Trudno mi tu coś innego doradzic bo nie wiem jaką formę będziesz miała
 

madziawoj

Member
Lut 27, 2008
245
0
16
Jak obiecalam, tak zrobiłam:)
Babka upieczona, sfotgrafowana, smakować będziemy na grillu. Piekłam w koncu z podanej porcji w formie o sr 26cm z kominkiem. Dałam 190ml herbaty , namoczone w rumie rodzynki i skórke pomarańczową. Piekłam 55 min w 180st. Kroilam ciepłą bo słońce wyszlo do zdjęcia:). Bardzo smaczna.
herbaciana.jpg
 

Załączniki

  • herbaciana.jpg
    herbaciana.jpg
    65.5 KB · Wyświetleń: 0

chantel

Member
Sie 24, 2007
237
0
0
dałam po łyżce więcej cukru i dla mnie w sam raz, część sody wolałabym jednak zastąpić proszkiem, bo za bardzo ją czułam. A generalnie bardzo smaczna i ma fajny kolor
icon_smile.gif
 

Załączniki

  • DSC_1512ab.jpg
    DSC_1512ab.jpg
    125.2 KB · Wyświetleń: 0

Eve.eire

Member
Lis 5, 2007
13,730
0
0
Krystyno
anbetung.gif
Rewelacja! Proste w wykonaniu, tanie ciacho. I jakie pyszne! Ja ucierałam mikserem, potem białka ubite wmieszałam łyżką.
Nie dodałam rodzynek. Połowę masy wlałam do formy wyłożyłam trochę dżemu dookoła i wylałam resztę masy.
Jesteśmy zachwyceni!

 

Załączniki

  • 100_8443.JPG
    100_8443.JPG
    98.6 KB · Wyświetleń: 0

Szkotka

Member
Paź 9, 2013
15
0
0
Babka wyszla fantastyczna,rosnie jak oglupiala( dwukrotnie wieksza niz przed upieczeniem).Ciasto przed wmieszaniem piany bardzo geste, podchodzilo mi pod mikser.Pomysl na ugotowanie rodzynek w herbacie jest genialny, sa bardzo wilgotne. Uzylam herbaty Lady Grey. Babka chrupica na zewnatrz i wilgotna w srodku, polecam.