Babka majonezowa

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Moja poszła do pieca o 12,45 , wyjęłam o 13,20 i akurat zdążyła być deserem po obiedzie. Już jej mało zostało....
lecker.gif

Babka_majonezowa_p_Ma_gosi_przekr_j_paint.JPG
 

Załączniki

  • Babka_majonezowa_p_Ma_gosi_przekr_j_paint.JPG
    Babka_majonezowa_p_Ma_gosi_przekr_j_paint.JPG
    129.3 KB · Wyświetleń: 6

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,384
3,670
113
Powiem Ci Samanto, że za babkami nie przepadam i rzadko je piekę, bo wydają mi się zawsze za suche i zbyt mulące, ale Twoja wygląda naprawdę apetycznie. Przypomina mi babkę łaciatą mojej mamy z jakiegoś starego przepisu, popularnego w latach mojego dzieciństwa (czyli wieki temu).
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Joanna @ 3 May 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1125223Powiem Ci Samanto, że za babkami nie przepadam i rzadko je piekę, bo wydają mi się zawsze za suche i zbyt mulące, ale Twoja wygląda naprawdę apetycznie. Przypomina mi babkę łaciatą mojej mamy z jakiegoś starego przepisu, popularnego w latach mojego dzieciństwa (czyli wieki temu).
Ha! Ja też nie przepadam za babkami, z tego samego powodu, co Ty. W ogóle nie lubię suchych ciast. Ale ta babka i jeszcze jedna, taka ze śmietaną w przepisie, nie są suche absolutnie, mimo że w składzie mają mąkę ziemniaczaną, tzn, ta ww ma. Ta śmietankowa to nawet nie pamiętam ale chyba tylko pszenna mąka wchodzi do niej. Nie zdziwiłabym się wcale, gdyby to była ta sama lub podobna, którą piekła Twoja Mama.
Lubię ten przepis, bo nie ma żadnego topienia masła, rośnięcia drożdży, nic z tych rzeczy. Prztykam piekarnik, smaruję formę, w tym czasie już ubijają się jajka (całe) , dodaję mąkę z proszkiem , na koniec majonez i do pieca. Nawet nie zawsze zdąży się rozgrzać do 180 stopni! A ok. 30 minut później wyjmuję upieczoną babkę. Ten przepis doceniam szczególnie wtedy, gdy zagrażają mi namolni goście a ja nic nie mam dla nich. Aczkolwiek dla takich to szkoda tej babki
lecker.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,384
3,670
113
Po lekturze Twojego postu odszukalam stary kajet z przepisami i znalazłam w nim przepis na babkę łaciatą na śmietanie. Może to właśnie ta zapamiętana z dzieciństwa wilgotna i pyszna babka? Muszę przy najbliższej okazji sprawdzić.
Do ciast z mąką ziemniaczaną nie mam przekonania - wydaje mi się, że zawsze wychodzą za suche.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

małgośka79

Well-known member
Maj 4, 2007
1,983
479
83
I Joanno przy okazji podziel sie tym przepisem na babke na smietanie
icon_smile.gif

Uwielbiam babki, ta jest rewelacyjna. Prosta, szybko sie robi, smakuje wysmienicie i nie jest sucha.
Wlasnie zajadam!
mniam.gif
 

doris71

Member
Lis 9, 2008
9,365
0
0
piekła się ale mimo koloru wskazujacego na upieczenie trzęsła się, więc jeszcze chwila i pękł wierzch i wylała się jak lawa, w końcu upiekła się, kolorek środka ciemniejszy bo dałam sodę, proszek wyszedł
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Dorotka.p

Member
Wrz 21, 2007
1,660
0
36
Zbiło mi się kilka jajek, więc wykorzystałam je do zrobienia tej babki. Wyszła pyszna, jak zwykle zresztą. Robiłam ją już nie raz i zawsze się udawała. Lubię ją, bo to chyba najszybsze w przygotowaniu ciasto, jakie zdarzyło mi się popełnić, rach - ciach i już zakręcone.
Oczywiście połowy już nie ma - pożarliśmy jeszcze ciepłe, choć to ponoć niezdrowe.
lecker.gif
 

jean

Member
Kwi 12, 2006
7,139
0
36
Zrobiłam, żeby nową formę "przepalić", jak w przepisie - tylko białka na pianę ubiłam, właściwie ja ubiłam białka, a pomocnik
rollbaby.gif
resztę wykonał.
kaffeetrinker_2.gif

Szybka i pyszna

DSC_0758_1_.JPG DSC_0754_1_.JPG

DSC_0752.JPG DSC_0756.JPG
 

Załączniki

  • DSC_0754_1_.JPG
    DSC_0754_1_.JPG
    20.7 KB · Wyświetleń: 6
  • DSC_0752.JPG
    DSC_0752.JPG
    24.3 KB · Wyświetleń: 6
  • DSC_0756.JPG
    DSC_0756.JPG
    25.2 KB · Wyświetleń: 6
  • DSC_0758_1_.JPG
    DSC_0758_1_.JPG
    25.3 KB · Wyświetleń: 6
Ostatnią edycję dokonał moderator:

okruszek13

Member
Sty 27, 2009
276
0
0
Ja dzis zrobilam dwukolorowa. Nie mialam tak duzo zwyklego cukru wiec byla mieszanka waniliowego, trzcinego i pudru. Chyba ciut za slodkie wyszlo ale z wierzchu chrupiaca skorka a w srodku puchate
icon_smile.gif
I do tego to ciasto z kakaem tak fajnie sie rozlalo na jasnym
icon_smile.gif

Na pewno bede powtarzac
icon_smile.gif
Robilam w sredniej keksowce. Po wylaczeniu piekarnika lekko opadlo i juz myslalam ze to zakalec ale na szczescie nie
icon_smile.gif
 

Karina Cashel

Member
Cze 6, 2009
932
3
18
Wlasnie zrobilam, jeszcze goraca konsumuje
icon_mrgreen.gif

Jak przestygnie to poleje ja czekolada.
Plan jest taki, ze zrobie ja tez na Wielkanoc w duzej babkowej formie z podwojnej ilosci skladnikow.
Dzis musialam cos slodkiego na szybko zrobic bo mi maz po szafkach myszkowal.
Skladniki po prostu zamieszalam lyzka, nie czekalam az sie cukier rozpusci, nie ubijalam jaj.
Zamieszalam jak na ciasto muffinkowe.
Babka wyszla idealna. Delikatna i puszysta z lekko chrupiaca skorupka. Mniammmm
Polecan jako wypiek last minute na swieta!
icon_smile.gif
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,669
2,967
113
Ale pięknota. To babka "ostatnia deska ratunku" pyszna i szybka. Ja robie ją w prostokątnej formie (powierzchnia, jak pół blachy piekarnikowej) z szesnastkami jabłek ułożonymi na powierzchni, posypanymi cynamonem i płatkami migdałów. W sezonie na wierzchu były morele, śliwki. Niedługo spróbuję z rabarbarem.
icon_smile.gif
 

Iva

Member
Wrz 13, 2004
9,428
0
0
pyszna i bardzo łatwa, moja corka sama wszystko zrobila
20160320_160524_1.jpg
 

Załączniki

  • 20160320_160524_1.jpg
    20160320_160524_1.jpg
    157.3 KB · Wyświetleń: 6

ajaj

Member
Wrz 17, 2008
1,671
23
38
Zrobiłam wczoraj. Zabrakło mi mąki ziemniaczanej, więc wsypałam biały budyń co dało dodatkowego smaku. Babka wyszła bardzo dobra. Jest łatwa i jednomiskowa co bardzo mi pasi. ☺zdjęcia nie ma bo i babki już nie ma. Następnym razem zrobię z kokoskiem bo bardzo pasowałby do tego budyniu.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,669
2,967
113
Od kiedy w podobnej sytuacji dałam budynie waniliowe, zawsze już tak robię.
Przypomniałaś mi, że pora upiec z rabarbarem.
lecker.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Buko, Ty buszujesz w obu babkach (tak, juz nawet wiem, ze sa dwie
fiesgrins.gif
) Samany i Alki. Jakies preferencje sobie wyrobilas, czy takie same one?
Mam sliczne, niedyze formy babkowe vintage. Bo jak zrobilam bundt cake https://www.youtube.com/watch?v=Rqbo2612lww to raczej niewielki, niewysoki wyszedl z jednej porcji.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,669
2,967
113
Właściwie wszystko jedno która, ale najczęściej pieke tę od Alki, bo dodaje owoce, a tam jest uwaga, żeby wtedy dodac troszkę mąki więcej. Można piec w tortownicy 24-26 cm. Ciasto nie jest wysokie, ale przy dodatku owoców to jest korzystne. Ciasto jest dośc płynne, a w powierzchniowo większej blaszce nie ma ryzyka zakalca.
Jak dodasz morele w połówkach i płatki migdalowe albo kruszonke Bajaderki na wierzch, można ją podać najlepszym gościom.
lecker.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Tak, tak, ja juz ja upieklam na probe i pozarlismy i dzis wlasnie upieklam nastepne z jagodami.
Akurat mam majonez, ktoregonikt nie chce jesc
icon_wink.gif


Jutro wezme mala babke ze soba do szpitala to wpadne w drodze powrotnej sprawdzic jak sie kolezanka miewa.
 

gracha

Well-known member
Mar 31, 2006
8,334
1,597
113
Na chorej koleżance będziesz testować???????
icon_smile.gif
. Co prawda w szpitalu to jakby co... odratują.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,669
2,967
113
Nie no, pierwszą zjadła sama.
rofl.gif

Jesli kupuję w ogóle majonez, to tylko do tej babki.
icon_lol.gif