Bhuni hui czini ka halawa;)

mayus007

Member
Lip 18, 2007
419
0
0
Czyli pudding z kaszy manny z karmelem. Jadłam zarówno własnej roboty, robiony przez mamę, jak i na kriszniackich festynach i dla mnie jest nie do przełknięcia:p. Ale przepis wklejam, bo nie znam drugiej osoby, która by tego nie lubiła, wszyscy znajomi/rodzina potrafią pochłaniać w gigantycznych ilościach, jestem jedynym wyjątkiem nie lubiącym halawy, więc myślę, ze Wam zasmakuje:>. Zdjecie dam wieczorem, bo na drugim komputerze jest.

650 ml mleka
300 g cukru
200 g masła
225 g kaszy manny
35 g rodzynek
2 łyżeczki otartej skórki z pomarańczy
sok z jednej pomarańczy

Zagotować mleko. Następnie w średniej wielkosci garnku stopić cukier, kiedy się zabrązowi, zmniejszyć ogień i dodawać powoli gorące mleko, cały czas mieszając bo cukier się krystalizuje. Ew. gotować jeszcze na małym ogniu aż do rozpuszczenia wszystkich kryształków.
Umyć garnek po mleku, stopić w nim masło i przez ok. 15 min. podsmażać w nim kaszę mannę, gdy lekko zbrązowieje obniżyć gaz do minimum.
Do mleka z karmelem dodać sok, skórkę i rodzynki, przelać do kaszy manny i zamieszać żeby rozbić grudki. Gotować kilkanaście minut pod przykryciem na małym ogniu, aż kasza wchłonie płyn. Jeżeli nie mieszamy w trakcie gotowania, to zrobić to juz po, w celu spulchnienia i rozprowadzenia rodzynek.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
to pewnie nazwa "halawa" budzi takie skojarzenia
icon_lol.gif

Ale brzmi to smaczne... spróbuję, jak juz uporamy się z remontem kuchni, bo ogólnie, to kaszkę manna lubię.
icon_biggrin.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
o!
icon_eek.gif


(a ja tego wcześniej nie wypatrzyłam!)
 

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
Spytałam czy deser smakuje jak chałwa własnie ze względu na jego nazwę. Z Wikipedii wiem, że chałwa składa sie z podobnych składników, poza tym :
"Chałwa (sanskryt halawa, hebrajski halwa, arabski halawi, turecki helva ), pochodzący z Indii wyrób cukierniczy z karmelu oraz zmiażdżonych nasion oleistych. Popularny w wielu innych rejonach świata – na Bałkanach, w krajach śródziemnomorskich i w krajach zachodniej Azji."
 

mayus007

Member
Lip 18, 2007
419
0
0
jaxja @ 1 Aug 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=554012Spytałam czy deser smakuje jak chałwa własnie ze względu na jego nazwę. Z Wikipedii wiem, że chałwa składa sie z podobnych składników, poza tym :
"Chałwa (sanskryt halawa, hebrajski halwa, arabski halawi, turecki helva ), pochodzący z Indii wyrób cukierniczy z karmelu oraz zmiażdżonych nasion oleistych. Popularny w wielu innych rejonach świata – na Bałkanach, w krajach śródziemnomorskich i w krajach zachodniej Azji."
jak widzisz w przepisie tym nie ma nasion oleistych. a przynajmniej w kuchni indyjskiej halawa oznacza też pudding.
 

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
Cytat z wikipedii:
"Istnieje bardzo wiele odmian chałwy, różniących się rodzajem nasion (np. sezam, mak, orzechy, nasiona słonecznika), dodatkami (aromaty, bakalie) oraz konsystencją (chałwa krucha i półpłynna). Chałwa z południowej Azji zawiera kaszę mannę, odmiany śródziemnomorskie wytwarzane są głównie z nasion sezamu"

Uwielbiam chałwę, dlatego chciałam wiedzieć, czy deser smakuje jak ona. Szkoda, że nie
icon_sad.gif
. Mimo to narobiłam sobie na niego ochoty i muszę koniecznie przepis wypróbować
icon_smile.gif
 

ivy77

Member
Lut 26, 2007
390
0
0
uwielbiam to cudo, brat przyjaciolki byl krysznitą i uwielbialam stołować sie w jego domu wlasnie ze względu na ten deserek...diabelna bomba kaloryczna, lecz po jednej porcji czlowiek zasłodzony na kilka dni
icon_smile.gif
 

chantel

Member
Sie 24, 2007
237
0
0
ja robiłam ten deser, bo ostatnio wyszperałam tę książkę. Nie lubię zwykłej kaszy manny na mleku, a taka z karmelem jest pycha. Zrobiłam z połowy porcji i i tak wyszło dużo. Smaczne
icon_smile.gif
 

Załączniki

  • DSC_0156b.jpg
    DSC_0156b.jpg
    130.6 KB · Wyświetleń: 0