Biały sernik z brzoskwiniami

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Ten sernik to jeden z tych, których się poszukuje. Jeden z idealnych.
Jest gęsty, ciężki, trochę sypki, trochę kremowy.

Po wielu eksperymentach nie ubijam już piany z białek. Dodaję całe jajka na zmianę z serem i to wystarcza. Sernik tylko lekko rośnie i nie opada.
Pieczony w niskiej temperaturze nie wysycha, jest wilgotny. Nie rumieni się z wierzchu, pozostaje jasny i jest bardzo elegancki.
Najlepszy dzień, dwa po upieczeniu, nie musi stać w lodówce.
Kupując twaróg należy wybrać tłusty, niekwaśny i dość twardy. Dla mnie idealny jest twaróg z mleczarni w Miechowie (dostępny w Makro w dużych kostkach 700-1500 g).

Masa serowa po utarciu jest gęsta.


Proporcje na wielki i wysoki sernik (blacha 25 x 40 cm)

Blachę wyłożyć papierem do pieczenia.

Ciasto kruche

* 150 g zimnego masła
* 280 g mąki
* 50 g cukru pudru

Składniki posiekać, aż powstaną drobne okruszki. Ja robię to w malakserze. Wysypać na blachę i ugnieść równą warstwę.
Piec 10 minut w temp. 200 stopni. Wyjąć z piekarnika, a piekarnik wyłączyć.

Masa serowa


* 300 g masła
* 1800 g tłustego twarogu
* 400 g cukru
* 10 dużych jaj
* 4 łyżki mąki ziemniaczanej

* 1 puszka brzoskwiń w syropie

Brzoskwinie osączyć i pokroić w kostkę ok. 1 x 1 cm.

Masło rozpuścić, przelać do dużej miski, w której będzie ucierana masa i odstawić żeby przestygło.
Ser zemleć w maszynce (wystarczy 1 raz).
Do miski z masłem wsypać cukier i ucierać, aż zbieleje. Miksując dodawać po trochu twarogu i po 1 jajku. Na koniec dodać mąkę ziemniaczaną i zmiksować.
Na podpieczony spód wyłożyć 1/2 masy, ułożyć brzoskwinie, przykryć resztą masy, wyrównać powierzchnię.
W piekarniku powinno być teraz ok. 120 stopni. Wstawić sernik i piec 80 minut (sernik nie powinien się rumienić, jeśli zacznie to można go przykryć folią aluminiową).
Po tym czasie piekarnik wyłączyć i zostawić sernik na ok. 1 godzinę. Otworzyć drzwiczki i zostawić, aż sernik wystygnie.



 

Eklerek

Member
Mar 15, 2009
667
0
0
coś czuję, że to to, czego szukam.
lecker.gif

a myslisz, ze gdybym zredukowała mąkę ziemniacaną, byłby jeszcze cięższy?
 

ANNEBLACK

Member
Lis 23, 2005
264
0
0
Zrobiłam (bez brzoskwiń) z połowy porcji i jest to najlepszy sernik jaki dotąd upiekłam - ciężki, kremowy - wspaniały. Wszystkim nareszcie smakuje mój sernik - następnym razem dodam rodzynki i polewę ( na życzenie rodziny - ja mogę jeść taki czysty). Zapisuję do zeszytu ze sprawdzonymi ciastami!!! Dzięki Agatko za przepis!!!
 

ewa1203

Member
Gru 13, 2008
181
0
0
zapisany do zrobienia..ale małe pytanko: czy pieczemy w tych 120st. przez 80min? bez termoobiegu?... cos niska temteratura, ale jesli taka ma byc to tak też zrobie;) prosze o zdjęcie jeśli takowe ktoś ma, a jak nie to jak upiekę to postaram sie wrzucić (nie obiecuje, bo mój antytalent czasem nie pozwala pokazywac zdjęć)
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
ANNEBLACK bardzo się cieszę, że sernik i Tobie przypadł do gustu
icon_smile.gif



ewa1203 @ 23 Aug 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1017404zapisany do zrobienia..ale małe pytanko: czy pieczemy w tych 120st. przez 80min? bez termoobiegu?... cos niska temteratura, ale jesli taka ma byc to tak też zrobie;) prosze o zdjęcie jeśli takowe ktoś ma, a jak nie to jak upiekę to postaram sie wrzucić (nie obiecuje, bo mój antytalent czasem nie pozwala pokazywac zdjęć)
ewa, cały czas w 120 stopniach. Ja piekę z termoobiegiem, bo mój piekarnik z grzaniem góra-dół nie dopieka.
Piecze się go w tak niskiej temperaturze przez długi czas, po to żeby był jasny. Jeśli chcesz piec go w wyższej temperaturze, to możesz piec przez ok. 50 minut w 170 stopniach (mniej więcej tak robi moja mama). Tylko wtedy sernik się rumieni.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Piekłam go na wyjeździe , dałam rodzynki i sporo skórki pomarańczowej. Piekłam w 150 stopniach, nie pamiętam ile czasu bo... nie spojrzałam za zegar wkładając ciasto do piekarnika.
Na wierzchu polukrowałam. Mogłam nie lukrować, byłby lepszy ale to ze względu na zagrażających gości
icon_mrgreen.gif

Napewno jeszcze nieraz go upiekę , ale niestety nieprędko, albo nie dla siebie bo jakoś nie mam pomysłu, jak go tu przerobić na protal.
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Gdyby ktoś chciał robić WIELKI sernik na blasze z piekarnika (42x35 cm) to proporcje powinny być takie:

2500 g sera
400g masła
600 g cukru
16 jajek
5 łyżek mąki ziemniaczanej


Zrobiłam na cieście kakaowym
250 g masła
450 g mąki
10 łyżek kakao
150 g cukru pudru
 

zunia

Member
Cze 11, 2008
115
0
0
Wczoraj upiekłam sernik z tego przepisu, co prawda nie dawałam brzoskwiń, cukru dałam trochę mniej, dlatego że na wierzch dałam karmel. Nigdy, ale to nigdy nie upiekę innego sernika, to jest najlepszy przepis jaki miałam, sernik jest nieziemski. Od dłuższego czasu poszukiwałam przepisu na dobry sernik, oczywiście niektóre były nawet dobre, ale ten "wymiata" wszystkie. Jest taki kremowy, delikatny, naprawdę rewelacja.
 

vana

Member
Lis 7, 2008
5,394
0
0
Piekłam z połowy porcji z mandarynkami, bo brzoskwinie wyszły mi z domu...
gruebel_2.gif

Podobno pyszny
icon_smile.gif
Kremowy, nie opadł, c u d o! Jeśli nie znajdę lepszego przepisu, to ten znajdzie się na świątecznym stole (ale w wersji z brzoskwiniami).
Agatko, dziękuję za przepis!
bussi.gif
 

elianka

Member
Sie 22, 2007
547
0
0
Ten sernik jest rewelacyjny, w życiu nie jadłam lepszego.

Wczoraj zrobiłam z połowy porcji, z wanilią i rodzynkami
mniam.gif
 

anusia_sz

Member
Maj 30, 2010
1
0
0
też robiłam ten sernik jakiś czas temu i był przepyyyyyszny! ciężki, witlgotny, jak marzenie :)dokładnie taki, jakiego się spodziewałam
icon_smile.gif
i jak pięknie się upiekł - pierwszy raz miałam sernik równy jak stół :D dziękuję za przepis!