Biskwity bretońskie

inula

Member
Lis 4, 2008
2,087
0
0
Przepis pochodzi z "Kuchnie świata - Włochy, Hiszpania, Francja", które kiedyś kupiłam z Gazetą Wyborczą - warto było
icon_mrgreen.gif

Jak sama nazwa wskazuje ciasteczka te wywodzą się z Bretanii. Są kruche ale nie rozpadające się.

Składniki na około 18 sztuk:
  • 6 roztrzepanych żółtek
  • 1 łyżka mleka
  • 250 g mąki
  • 175 g cukru pudru
  • 200 g niesolonego masła o temp. pokojowej pokrojonego na małe kawałki
  • - ja dałam Pilosa, bo takie miałam
Nagrzać piekarnik do temp. 180 st.C. Dużą blachę do pieczenia cienko posmarować masłem (ja wyłożyłam papierem do pieczenia). Mleko wymieszać z 1 łyżką roztrzepanych żółtek i odłożyć do posmarowania ciastek.

Mąkę przesiać do miski. Pośrodku uformować wgłębienie, wlać do niego resztę żółtek, posypać cukrem, włożyć masło i wymieszać ręką. Stopniowo, zgarniając mąkę z obrzeży ku środkowi, wyrobić gładkie, lekko kleiste ciasto, wyłożyć na podsypaną mąką stolnicę.

Posypanymi dłońmi ciasto ugnieść na placek grubości 1 cm. Okrągłą foremką wykroić z ciasta krążki, ułożyć na przygotowanej blasze. Na każdym ciastku tępą stroną noża uformować kratkę. Posmarować mlekiem z żółtkami. (Ja poszłam na łatwiznę, po prostu rwałam po kawałku ciasta i w omączonych dłoniach formowałam kulkę, potem ją rozpłaszczałam ręką, pędzlowałam mlekiem z żółtkiem i skrobką robiłam kratkę, i potem ciasto wędrowało na blachę. Próbowałam rozpłaszaczać ciasto na stolnicy, ale strasznie mi się do niej kleiło i spasowałam.)

Wstawić do piekarnika i piec 12 minut, aż biskwity się zrumienią. Wyjąć z piekarnika i gdy lekko ostygną, wyłożyć z blachy na drucianą kratkę i pozostawić do ostygnięcia. Ja piekłam 15 minut w 200st.C, wyszły jasne, mogłam je jeszcze troszkę potrzymać.

Przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku.

biskwity_breto_skie.jpg

Ciasteczka upieczone z okazji II Tygodnia Kuchni Francuskiej
JotHa - buziaki wielkie, gdyby nie Ty to nie zwróciłabym w ogóle na ten przepis uwagi
bussi.gif
 

Załączniki

  • biskwity_breto_skie.jpg
    biskwity_breto_skie.jpg
    226.2 KB · Wyświetleń: 0