Borodinsky

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
nie wiem, co to jest, ale motto mi się podoba! Bread matters!
 

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
Margot @ 22 Nov 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=399543Lisko ,a będą przepisy?A może jakaś książka?
Chyba ksiażka
icon_lol.gif
icon_wink.gif


Małgosiu, Tatter odkryła kolejnego mistrza chlebowego, ale nie daje się namówić na jego książkę-cegłę, chociaż ma ją na wyciągnięcie ręki
icon_wink.gif

Facet od 30 lat prowadzi piekarnię organic, do chleba podchodzi tak jak my, że to żywa istota i trzeba do niej z sercem. Nie lubi chyba drożdży, a w każdym razie ich nadmiaru i jest rozgadany na maxa.
Ponieważ ten chleb uwiódł mnie od pierwszego wejrzenia, a goście których miałam w domu po upieczeniu pierwszego bochenka, cichaczem, kiedy wychodziłam do innego pokoju, podjadali go, bo tak im smakował, doszłam do wniosku, że ktoś, kto go wymyślił musi mieć więcej takich przepisów.
No i ma.
W przerwach między borodinskym (a nie ma ich wiele), wypróbowuję kolejne przepisy, ale nie nadążam ze zdjęciami, bo sama wszystko pożeram, zanim ostygnie. Aż cud, że nie ważę jeszcze 200 kg, choć może za krótko mam tę książkę.


Kurcze, jak ja lubię piec chleb. Jakie to fajne, jak rośnie sobie powoli, bez drożdży, a ja wierzę, że wyrośnie i będzie dobry. Czy jest tu więcej takich waryjatek?
icon_mrgreen.gif
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
CYTATKurcze, jak ja lubię piec chleb. Jakie to fajne, jak rośnie sobie powoli, bez drożdży, a ja wierzę, że wyrośnie i będzie dobry. Czy jest tu więcej takich waryjatek?
ja się zgłaszam,kocham piec chleby
CYTATOpracowałam już kilka kolejnych chlebów - z nasionami słonecznika, rosyjski, brioche...
CYTATale nie nadążam ze zdjęciami, bo sama wszystko pożeram, zanim ostygnie. Aż cud, że nie ważę jeszcze 200 kg, choć może za krótko mam tę książkę.
Lisko bez zdjęć ,proszę podaj przepisy
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
wlasnie sie piecze, nie mialam czasu, zeby wyrósl maksymalnie, wiec troche popekal, ale w piecu wyglada b. ladnie
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
wyjełam go z pieca... troche mi się wierzch spiekł, no wrrr... A to dlatego, ze jak go wyciągnęłam z foremki okazalo się, że skórka nie jest chrupiąca a miekkawa... czy to sprawa oliwy? ozzzochodzi? Wstawiłam go na dopiekanie i w 3 minuty się łobuz spiekł!
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,422
113
Mam 2 pytania:
Pierwsze ogólne - w jakiej wielkości foremce z ilości podanej w przepisie go pieczecie?

Drugie do piekących w nas, t.j. w Polsce - skąd bierzecie słód? I przy okazji pytanie o syrop, który czasem występuje w przepisach na chleb. Czym go zastąpić, ew. gdzie kupić (nie chodzi o syrop klonowy).
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
hazo @ 23 Nov 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=399715Mam 2 pytania:
Pierwsze ogólne - w jakiej wielkości foremce z ilości podanej w przepisie go pieczecie?

Drugie do piekących w nas, t.j. w Polsce - skąd bierzecie słód? I przy okazji pytanie o syrop, który czasem występuje w przepisach na chleb. Czym go zastąpić, ew. gdzie kupić (nie chodzi o syrop klonowy).
W foremce na chleb 1 kg lub w kwadratowej o boku 26 cm.

Słód można kupić w sklepie ze zdrową żywnością. Ja dodaję po prostu więcej melasy.
W sklepach eko są wszelkiej maści syropy kukurydziane, ryżowe itp.

Małgosiu - jak smak??? Ja nie piekę go w tak wysokiej temp., bo mi też się spiekał.jak rak. Rozgrzewam piekarnik do 230 st C, jak wstawiam chleb to zmniejszam do 210, piekę 10 min, a potem dopiekam w 190 st C. Przy temp. takiej jak w przepisie miałam twardą skórę (jak dla mnie, bo niektórzy twierdzą, że taka skóra w chlebie jest najważniejsza).
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Ja nie dałam słodu, bo melasa to dla mnie też słód (a ja w ogole mialam pyszną melasę carob) wiec dalam jej po prostu 50 g.

chleb wyszedl bardzo smaczny, wilgotny, miękisz ma IDENTYCZNY jak ten tatterowy!

w kazdym razie ukrainiec i kardamonowy-bez kardamonu (z żytnich na zakwasie) mogą spać spokojnie na podium.
icon_lol.gif


Ale ten jets naprawde bardzo dobry!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,422
113
Malgosimi @ 23 Nov 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=399798Ja nie dałam słodu, bo melasa to dla mnie też słód (a ja w ogole mialam pyszną melasę carob) wiec dalam jej po prostu 50 g.
Chyba jednak słód piekarniczy (czyli skrótowo biorąc uprażone, zmielone na mąkę ziarna) to coś zupełnie innego niż melasa - produkt uboczny produkcji cukru. Dziś mają mi przywieźć mąkę słodową. Już jestem ciekawa, co jej dodatek zmieni w moich chlebach.
gruebel_2.gif
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
ja daję tylko mieloną kolendrę do środka ,a wierzch posypuję albo i nie
dynią ,słonecznikiem itpBo też ta cała mi przeszkadzała
Jak skończyła się mi melasa to dałam ten najciemniejszy cukier ,też pyszne
A słód mam domowej produkcji
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,066
434
83
hazo @ 23 Nov 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=399915Chyba jednak słód piekarniczy (czyli skrótowo biorąc uprażone, zmielone na mąkę ziarna) to coś zupełnie innego niż melasa - produkt uboczny produkcji cukru. Dziś mają mi przywieźć mąkę słodową. Już jestem ciekawa, co jej dodatek zmieni w moich chlebach.
gruebel_2.gif
ja te make slodowa zamowilam juz dosyc dawno i uzywam. Dodaje do chlebow na razie 1-2 lyzki. Smaku to nie zmienia, ale wplywa na jakosc miazszu.
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
no tak, za duzy skrot myslowy. Mialam na mysli, ze slod piekarniczy jeczmienny, ktory kupilam w ekologu dawal mi w chlebach taki sam efekt jak moja melasa carob. Wiec juz nie kupuje, bo melase zawsze mam
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,422
113
CYTATDoskonaly do rolmopsow!
Nie tylko. Do śledzi słodko-kwaśnych też bardzo dobrze pasuje.

To mój wczorajszy. Dziś smakuje równie dobrze, a może nawet bardziej.
mniam.gif


R__ne_011.jpg R__ne_010.jpg

Rósł mi bardzo długo i to jest w zasadzie jedyna jego wada, bo ja lubię szybko wszystko doprowadzać do końca. Jest niski, bo miałam za długą foremkę do 1/2 porcji. Następny będzie robiony już z całej ilości.
Dzięki Tatter za wspaniałe przepisy.
cvety.gif
 

Załączniki

  • R__ne_011.jpg
    R__ne_011.jpg
    315.4 KB · Wyświetleń: 7
  • R__ne_010.jpg
    R__ne_010.jpg
    56.1 KB · Wyświetleń: 2

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Bardzo prosze...i bardzo sie ciesze!
 

Nadia

Member
Paź 28, 2004
1,057
0
0
Przyłączam się do podziękowań i zachwytów.

Zdjęcia nie mam
icon_frown.gif
.
Wyglądał dokładnie tak jak Liski - i dziurki i kolor. Kształt inny, bo z romertopfa
icon_wink.gif

Zakwas zrobiłam na mące pełnoziarnistej, słodu ani melasy nie dałam, bo nie miałam - musiał wystarczyć cukier muscovado. No i kolendra była tylko w środku.

Wilgotny, o bardzo wyważonym smaku - niezbyt kwaśny, z lekkim słodkim posmakiem, trochę poodbny do pumpernikla. I - co oczywiste - tak samo dobry przez trzy dni.