Borodinsky

tokyoeyes

Member
Gru 7, 2006
58
0
0
U mnie też wyrósł pięknie. Samkuje cudnie ale wolę wyeliminować kolendrę na rzecz słonecznika. Melasa śwtenie go zbrązowiła! Świetny przepis i prosty bardzo
icon_smile.gif
A to mój pierwszy chleb na zakwasie
icon_smile.gif

bordinsky1.jpg
bordinsky2.jpg
bordinsky3.jpg
 

Załączniki

  • bordinsky1.jpg
    bordinsky1.jpg
    1.5 MB · Wyświetleń: 4
  • bordinsky2.jpg
    bordinsky2.jpg
    1.9 MB · Wyświetleń: 4
  • bordinsky3.jpg
    bordinsky3.jpg
    2.1 MB · Wyświetleń: 4
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,422
113
Wczoraj rósł mi ponad 10 godzin, z czego połowę na blacie a połowę nad kaloryferem w bardzo ciepłym miejscu. Rano zamieszałam przed wyjściem do pracy, zostawiłam go w foremce i cały czas myślałam, czy zdążę wrócić zanim wyjdzie mi na blat. Okazało się, że nawet nie drgnął. Ruszył dopiero w ciepełku. Ale smak rekompensuje długie czekanie.
mniam.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Tak...tocecha wszystkich zytnich razowych zakwasowych im dluzej rosna w niskiej temperaturze tym bogatszy smak...
Sadze, ze kazde pieczywo (w tym drozdzowe), ktoremu pozwala sie na dlugie wyrastanie odwdziecza sie po stokroc!
 

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Wydaje mi sie, ze moglabym zastapic melase miodem...takim ciemnym eukaliptusowym. Czy wtedy moglabym sobie podarowac ten slod.. Zastanawiam sie nad tym chlebem na weekendowy wypiek.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Inês @ 15 Feb 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=449987Wydaje mi sie, ze moglabym zastapic melase miodem...takim ciemnym eukaliptusowym. Czy wtedy moglabym sobie podarowac ten slod.. Zastanawiam sie nad tym chlebem na weekendowy wypiek.
zastapic zawsze mozesz...nie ma pewnosci jadnak co do smaku chleba...ze slodu nie rezygnowalabym...
czyzbys nie mogla dostac ww skladnikow u siebie...czy po prostu nie lubisz molasy i slodu?
 

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
tatter @ 15 Feb 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=449994zastapic zawsze mozesz...nie ma pewnosci jadnak co do smaku chleba...ze slodu nie rezygnowalabym...
czyzbys nie mogla dostac ww skladnikow u siebie...czy po prostu nie lubisz molasy i slodu?
Przyznam sie, ze nawet nie wiem jak taki slod piekarski sie po portugalsku nazywa. W pobliskim sklepie ze zdrowa zywnoscia widzialam gluten, ale ze slodem bedzie chyba trudno.
Co do melasy to istnieje w sprzedazy cos co sie nazywa "Mel de cana", ale wydawalo mi sie, ze miod bylby smaczniejszy.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Ines..."skrobnij" kilka slow do AgusiH...ona pekla ten chleb i o ile pamietam dodalwala slodu i melasy...
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Ja również muszę poszukać tych dwóch - melasę i słód, ale przyznam, że trudne to będzie. A taką mam na niego ochotę...
 

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Udalo mi sie znalezc slod, melase z czasem tez znajde, widzialam taki ciemny cukier, ktory mial w skladzie melase, ale nie byla to "czysta melasa". Mimo wszystko zdecydowalam sie na zastapienie jej miodem tym razem.
Wyrobilam ciasto w sobote wieczorem i zostawilam na blacie kuchennym do rana - wyroslo akurat do krawedzi foremki. Staralam sie jak najwierniej trzymac przepisu, ale piekarnik gazowy w ktorym pieke nie ma oznaczen temperatur, wiec zdana jestem na wyczucie i metode prob i bledow.
Po upieczeniu chleb znacznie opadl, pokroilam jak ostygl - wyszedl zakalec, tzn pod skorka u gory dziura a nizej zakalec
icon_sad.gif
Na pocieszenie dodam, ze smakuje wybornie i cudownie pachnie - najbardziej mi sie podoba to ze nie jest kwasny, a kolendra daje mu piekny zapach.
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
icon_sad.gif
...szkoda...zakalec...nawet nie wiem jak to mozliwe...temperatura pieca z pewnoscia...Ines..koniecznie zakup termometr piecowy wtedy nie potzrebny Ci termostat i bedziesz miala pewnosc...
Ciesze sie jednak, ze chociaz zapachem cie ukontentowal...
icon_smile.gif
 

Nadia

Member
Paź 28, 2004
1,057
0
0
Ines, wydaje mi się, że mogłaś mieć ciasto zbyt rzadkie.
Mnie się tak parę razy zdarzyło przy czysto żytnich chlebach. Po prostu miękisz był zbyt słaby, żeby utrzymać ciężar chleba.
Generalnie, przynajmniej mnie, chleby nie opadają:
pszenne ciasta/chleby przy rzadszym cieście mają po prostu większe dziurki, żytnie mi nie tyle opadają, co się zapadają.
Jeszcze mi się przypomniało - może chleb przerósł przed włożeniem do pieca - wtedy też może trochę opaść.
Zastrzegam - to z moich doświadczeń, a jestem średnio doświadczona
icon_smile.gif
i rzadko praktykująca (zwłaszcza ostatnio).
 

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Nadia @ 19 Feb 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=451929Ines, wydaje mi się, że mogłaś mieć ciasto zbyt rzadkie.
Mnie się tak parę razy zdarzyło przy czysto żytnich chlebach. Po prostu miękisz był zbyt słaby, żeby utrzymać ciężar chleba.
Generalnie, przynajmniej mnie, chleby nie opadają:
pszenne ciasta/chleby przy rzadszym cieście mają po prostu większe dziurki, żytnie mi nie tyle opadają, co się zapadają.
Jeszcze mi się przypomniało - może chleb przerósł przed włożeniem do pieca - wtedy też może trochę opaść.
Zastrzegam - to z moich doświadczeń, a jestem średnio doświadczona
icon_smile.gif
i rzadko praktykująca (zwłaszcza ostatnio).
Trudno sie mowi i piecze sie dalej. Zakwas juz w trakcie dokarmiania
icon_smile.gif
Ciasto jednak nie przeroslo, ale fakt, ze sie zapadlo. Mimo wszystko nie wydawalo mi sie za rzadkie.
Tatter - rozgladne sie za termometrem. A skorka od gory dobra byla...Bede powtarzac, bo smakuje mi bardziej niz portugalska "broa" do wszelkich dan rybnych.
 

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Zrobilam kolejne podejscie do Borodinskiego - tym razem chyba wyszedl, chc troszke mi sie przypiekl. W kazdym razie juz nie zakalec
daumen.gif

W smaku troszke bardziej kwasny od poprzedniego, ale pewnie zakwas zakwasowi nierowny.
 

Załączniki

  • Imagem_006.jpg
    Imagem_006.jpg
    18.6 KB · Wyświetleń: 0
  • Imagem_001.jpg
    Imagem_001.jpg
    22.5 KB · Wyświetleń: 0

Nadia

Member
Paź 28, 2004
1,057
0
0
Brawo!
Ja bardzo lubie kwaśne chleby.

A robiłaś coś inaczej? Dobrze wiedzieć, co się zmieniło w stosunku do nieudanego wypieku, żeby nie powtarzać błędów.
 

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Mniej wiecej robilam tak samo - z ta roznica, ze na poczatku nastawilam piekarnik na maksa, a po 15 minutach zmniejszylam temperature tak na oko. Samo ciasto tez bylo gestsze - nakladalam je lyzka, najprawdopodobniej sam zakwas byl gestszy. Chleb nie jest wcale kwasny, bogaty w smaku, moze ciut ciezki, ale taka jego uroda
lecker.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Brawo, brawo...Ines...powtorzenie wypieku to dobry pomysl (zanotowanie zmian rowniez)...
Ten chleb jest zytni razowy ....dlatego ciezki! Trzeba dac mu duzo czasu na dobre wyrosnecie...szczegolnie gdy zakwas jest mlody...

Bardzo sie ciesze, ze go pieczesz...tak cudownie pachnie!
icon_biggrin.gif
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
ten z lewej to Borodinsky-dziś upiekłam na jutro bardzo mało zostało
Ja go uwielbiam i piekę często z żytniej razowej
000_0769.jpg

p.s ten z lewej to mieszanka mąki orkiszowej razowej i otrąb owsianych,na zakwasie pszennym
lecker.gif
 

Załączniki

  • 000_0769.jpg
    000_0769.jpg
    1.3 MB · Wyświetleń: 2

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Jaki piekny...Margot...
Dawno pieklam B. dobrze, ze mi przypomnialas...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

bernadek

Member
Lut 25, 2007
671
0
0
W końcu sie odwazyłam , mój pierwszy żytni chleb , do tej pory piekłam tylko mieszane.
Zakalec nie wyszedł , ale nie powiem żebym była z niego (a raczej z siebie) specjalnie dumna. W smaku jest bardzo dobry , choć troche za bardzo czuć melasę .
Najgorsze było to , ze nie mogłam go z formy wyciągnąć , boki sie przykleiły , nie miałam słodu i pewnie za dużo melasy dałam.
Wyrósł trochę za mało , pewnie mój zakwas był za słaby
icon_sad.gif
Do tego zamiast wsadzić go w keksówkę , użyłam formy prostokątnej , ale krótszej a szerszej od keksowej (taka 30x16 cm.) i wyszedł niziutki Borodinsky ( 6cm. wys. / 14 cm.szer)
W koncu to pierwszy raz , metodą prób i błędów , nastepny bedzie lepszy ...mam nadzieje
gruebel_2.gif


d8e385bc8751d25e.gif
 

Kaska1

Member
Maj 17, 2006
11
0
0
pieklam ten chleb juz kolejny raz, ale bez kolendry bo moja rodzina by chyba tego polaczenia nie kupila. ja osobiscie moge juz nie jesc innych chlebow bardzo ale to bardzo mi smakuje ten i
anbetung.gif
anbetung.gif
anbetung.gif
anbetung.gif
anbetung.gif
anbetung.gif
anbetung.gif
za przepis i prosze o jeszcze
icon_smile.gif
. a tak mi wyszedl

borodinskisw8.jpg