Chleb Tatter czyli Pain de Campagne 2010

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
JotHa , bo to zakwasowiec , on rośnie tak jak chce(tzn od zakwasu to zależy , od temperatury)
Mój tak rośnie ,że ja muszę skracać czasu
Zobaczysz , na drugi raz będzie ideał ,ale i te nie wyglądają źle , wyglądają smacznie
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Wygladaja... ha ! Kwestia zdjecia ?
icon_wink.gif


Ten maly to gniotek, a duzy pekniety, wiec tez pieknoscia nie zgrzeszyl.
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
JotHa @ 11 Oct 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1035537Tak, byl w reklamowce. Zaraz koszyk w nia wlozylam, bo sypiac maczke przelatywalo. Wlasciwie ile tej maczki powinno byc ? Chyba przegielam z iloscia
icon_wink.gif

Nawet okna nie otworzylam. W kuchni cieplo, za cieplo. Rosl czasowo zgodnie z przepisem. Nawet pol godziny dluzej. Pewnie i tak za malo, skoro piszesz, ze wszystko na to wskazuje. Bladego pojecia nie mam ile jest dobrze, dla takiego chleba. Na ile powinino sie wydluzyc wyrastanie. Jak pislam w innym watku, on sie ledwo powiekszyl. Glowne wyrastanie mial w piekarniku.
Mąki na początek trzeba trochę więcej niż potem, bo potem jej część zostaje w koszyczku. Najlepiej pomóc sobie sitkiem i przez nie oprószać koszyczki.
Z rośnięciem różnie bywa, jak Margot pisze. W każdym razie można uznać, że chleb jest wyrośnięty, gdy ciasto wgniecione palcem nie wraca lub wraca bardzo wolno, jeśli wraca szybko, to chleb jeszcze nie wyrósł, no i zwiększenie objętości o połowę to też dobry znak. Niestety tu do wszystkiego trzeba praktyki, pewnych rzeczy nie da się usystematyzować, bo jest zbyt dużo zmiennych i wynik może być rózny. Ale praktyka czyni mistrza, więc trenować trzeba i się nie zrażać niepowodzeniami, i tak wyrósł bardzo wysoko, ja na początku miałam wyłącznie plaskacze
icon_smile.gif
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Rozkroilam duzy, totalny gniot.
rofl.gif
I czego ona taki slony.
icon_smile.gif


Powiem Wam, ze wcale nie reagowal na dotyk. Bo ostatecznie przelozylam je na goraca blache reka.
A tak na marginesie, to moze dla takich tlukow, jak ja warto w przepisie jakos zaznaczyc, zeby jednak dac mu duzo wiecej czasu, co ?
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Az poszlam sprawdzic ile gram jest tej soli w przepisie.
Bladego pojecia nie ma, kto podmienil.
rofl.gif
rofl.gif
rofl.gif
ugly_08.gif

W sobote widzilam.... 64 gramy !

Ma ktos jeszcze jakies pytanie ?!
zahnlos.gif
 

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
QUOTE (JotHa @ 11 Oct 2010, 20:51 ) index.php?act=findpost&pid=1035796Az poszlam sprawdzic ile gram jest tej soli w przepisie.
Bladego pojecia nie ma, kto podmienil.
rofl.gif
rofl.gif
rofl.gif
ugly_08.gif

W sobote widzilam.... 64 gramy !

Ma ktos jeszcze jakies pytanie ?!
zahnlos.gif
JotHa, ubawilas mnie okrutnie
icon_mrgreen.gif

Ciesze sie zarazem, ze odkrylas blad, bo jestem pewna, ze Twoj nastepny wypiek z tego przepisu juz lada dzien, a szkoda byloby znow przesolic...moze upieczesz ten chleb na na WBD?
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Dooobrze doprawiony chlebuś
zahnlos.gif
Zdarzyło mi się chleba nie posolić, ale żeby dać prawie 3 razy więcej soli to nie
icon_mrgreen.gif
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
A myslalyscie, ze nie mozna Was zaskoczyc.
icon_razz.gif


Tatter, nie wiem co to WBD. U mnie w gre wchodzi pieczenie takie, ktore da sie wpasowac w rytm pracy 7-15. Przy czym rano wywlekam Filona na siku i niewiele poza tym dam rade zrobic.
Tak sie zastanawiam, czy gdyby nawet sie sprezyc, jakos zagniesc ciasto przed praca, to czy mozna go lezakowac bez wyrabiania ponownego do po 15.00 ?
Dziuniu, kiedys musi byc ten pierwszy raz.
icon_smile.gif
icon_smile.gif
icon_smile.gif

Margot, cud, ze on pewnie urosl. Nie wiem, jak sol wplywa na struktore ciasta, ale pewnie wplywa.
icon_biggrin.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
JotHa, WBD - Dzien Chleba obchodzimy 16 pazdziernika (sobota). Pieczemy tego dnia, a potem sie chwalimy
icon_wink.gif

Moze uda Ci sie przylaczyc, zalozymy na Cinie specjalny watek (jak co roku), bedzie mozna sie dopisac
icon_biggrin.gif


 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Skorzystalam z zaproszenia
icon_wink.gif
i tak bym probowala ponownie.

Duuuuzy, wyrastany w makutrze i nawet urosl. Jeszcze cieply, wiec bez przekroju.

chleb_duzy.jpg


Edytuje, dokladajac przekroj.

chleb_duzy_a.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Ciasto tym razem luzniejsze. Nie wiem, czy to zle, czy dobrze. Sam zakwas byl bardziej rzadki niz poprzednio. Uparlam sie wyprobowac makutre, okazala sie byc za duza, jak widac, bo bochen wypelnil cala blache z piekarnika. Podniosl sie z jednej strony bardziej, pod skorka jest niestety pusta przestrzen. Znowu za krotko wyrastal ?
Jak sie pozbyc z bochenka tej bialej maki ? Wymiatam pedzelkiem, ale jakos tak... sobie a muzom. Nie przeszkadza mi to bardzo, ale niechyby chociaz przeswity ciemneijsze skorki byly.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,422
113
JotHa @ 16 Oct 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1037726Jak sie pozbyc z bochenka tej bialej maki ? Wymiatam pedzelkiem, ale jakos tak... sobie a muzom.
Ja piekąc dziś kielecki obsypałam ściereczkę skrobią kukurydzianą (akurat taką mam, ale oczywiście może być ziemniaczana); chleb po wyrośnięciu i wyłożeniu na blachę też był cały biały, ale po wsadzeniu do piekarnika spryskałam go wodą, drugi raz tuż przed wyjęciem z pieca. Po wyjęciu, tak jak robię zazwyczaj, przetarłam odrobinką masła. Jak wyszedł widać tutaj. Jest wprawdzie w plamy, ale bez mąki.
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Dziekuje Hazo, wlasnie wczoraj widzialm ten Twoj i az mi sie oczy zasmialy do niego. Moj byl spryskiwany kilka razy po wlozeniu do piekarnika. Mozliwe, ze banalnie za duzo sypie maki z obawy przed pryzczepieneim sie do naczynia wyrastajacego.
A mozna po upieczeniu przetrzec go na wilgotno, nie tylko spryskac, i ponownie na chwile do piekarnika ?
 

flowerekk

Member
Sty 11, 2009
361
0
0
Po raz trzeci piekłam ten chlebuś
icon_smile.gif
Jest świetny!
Dzisiaj z większą ilością mąki pełnoziarnistej i z dodatkami: jeden z czarnuszką a drugi z suszoną cebulą. Jakoś tak kombinować mi się zachciało:)
Muszę jeszcze tylko w końcu nauczyć się formować dobrze bochenki, bo narazie to tak średnio wychodzi, ale cóż, walczyć trzeba
icon_smile.gif


chleb1.jpg
chleb2.jpg
 

Załączniki

  • chleb1.jpg
    chleb1.jpg
    121.1 KB · Wyświetleń: 7
  • chleb2.jpg
    chleb2.jpg
    125.1 KB · Wyświetleń: 7
Ostatnią edycję dokonał moderator: