Chleb z siemieniem lnianym i slonecznikiem

lidiakd

Member
Mar 17, 2005
525
0
16
Ja tez melduje, ze zrobilam ten chlebek w weekend . Bardzo dobry, bardzo! Goscie byli i probowali. Zachwalal i malskali na calego.
Bardzo polecam!
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
No a mnie nie wyszedł, nie rósł w ogóle
icon_sad.gif
trzymałam go cztery godziny a on ani drgnął, wyglądał wciąż jak takie ciasto kluskowe, żadnego śladu po pracy zakwasu ( tzn. żadnych dziurek nie miał)
icon_sad.gif
W końcu wzięłam jeszcze raz wszystko dobrze wymieszałam z drożdżami, bo i tak nadawał się do wywalenia, to co mi szkodziło :roll: po dodaniu drożdży rozpuszczonych w niewielkiej ilości wody i dodaniu trochę jeszcze mąki dalej nic sioę z nim nie działo. Wrzuciłam go na rozgrzany kamień, bo pomyślałam, że może w piecu ruszy :dump: Niestety. Zaliczyłam kolejnego gniota
icon_sad.gif
Chyba ktoś na mnie musiał jakiś urok rzucić, że mi się tak kiepsko ostatnio w kuchni wiedzie
icon_sad.gif
Ale nie poddaję się, zakupiłam 10 kg mąki chlebowej więc muszę ją przerobić teraz :mrgreen:

Na dowód, że znów gniot mam zdjęcie, a tak ładnie pachnie...
sonecznikowygniot0037xw.jpg

sonecznikowygniot0024pe.jpg
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
Beata,a z ktorej strony on gniot? :shock: Ładny chleb, czego Ty chcesz od beidaka!
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,066
434
83
pewnie, ze ladny. Z taka iloscia ziaren to on nie bedzie wygladal jak ciasto drozdzowe czy bulka paryska !!!!
Odzwyczaj sie od puchatych chlebow na drozdzach, te na zakwasie wygladaja troche inaczej. Moze i mogl troche wiecej wyrosnac, ale w smaku bedzie w porzadku.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Małgoś, na drugim zdjęciu trochę lepiej widać, że jednak gnit jest, bardzo twardy i zbity i malutkie te kromeczki są. ( wcześniej dwa takie same zdjęcia wstawiłam przez pomyłkę :dump: już poprawiłam)
No ale już trochę piekarnik swój przystosowałam do pieczenia na kamieniu i lepiej mi się rumieni no i wreszccie się nie rozlał po wyjęciu z koszyczka. Ale może przedobrzyłam z gęstością ciasta ? i dlatego taki twardy jest :gruebel: On na prawdę nie urósł ani trochę, jaki włożyłam do koszyczka taki wyjęłam z niego :roll:
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
A jesteś i Ty mirabbelko. Robiłam ten z ziemniakami na cieście zakwaszonym i tamten mi rósł jak głupi a ten niestety ani trochę...
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
wiesz co CI powiem? wiesz? czepiasz się! Bardzo fajny chleb!

jesli CI nie rosnei to czemu nie dasz szczypty drozdzy - to jak jezdzenie z instruktorem w samochodzie (on ma tam ukryte swoje sprzęgło i pomaga ruszać)
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,066
434
83
Małgoś, na drugim zdjęciu trochę lepiej widać, że jednak gnit jest, bardzo twardy i zbity i malutkie te kromeczki są. ( wcześniej dwa takie same zdjęcia wstawiłam przez pomyłkę :dump: już poprawiłam)
No ale już trochę piekarnik swój przystosowałam do pieczenia na kamieniu i lepiej mi się rumieni no i wreszccie się nie rozlał po wyjęciu z koszyczka. Ale może przedobrzyłam z gęstością ciasta ? i dlatego taki twardy jest :gruebel: On na prawdę nie urósł ani trochę, jaki włożyłam do koszyczka taki wyjęłam z niego :roll:
tak jest na pewno jak mowisz, troche jeszcze upieczesz gniotow, zeby sie przekonac jak to jest z ta konsystencja. Niestety bez tego nie ma piekarza !!!!!!!!!!!!!!!
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Chleb jest wspanialy :mrgreen: Wczoraj upieklam i zostala tylko 'doopka' dzisiaj :mrgreen: To zdjecie jak rosl, dolacze jeszcze zdjecie gotowego, ale to pozniej, bo maz zabral aparat ze zdjeciem w srodku
icon_biggrin.gif
Wspanialy miekisz, tak mi smakowal, ze dzisiaj znowu robie. Nasionka wspianiale.
Troche sie nie trzymalam czasu odpoczywania i rosniecia, bo sie balam, ze pieczenie wypadnie mi w nocy, ale to chlebowi wcale nie zaszkodzilo.


A tak rosl!
chlebek051002b5fz.jpg
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Mirabbelko, czy myslisz, ze zamiast 2 godzin odpoczynku, chlebek po wyrobieniu moze polezec cala noc w lodowie, a potem rano do pieczenia?-) Normalnie uzaleznilam sie od tego chleba :mrgreen:
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
co za pytanie, no oczywiście!

Syso ODWAGI! Z chlebem trzeba trochę odwai i chłopskiego rozumu!
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Malgosimi, odwage to ja mam, a jakze, tylko szefowej od chleba sie pytam, co ona na to :mrgreen: Chleb jest taki wspanialy, ze rozdaje go wszystkim i pieke "naokraglo", bo kazdy chce choc cwiarteczke dostac. Rewelacja ten chleb! Ale zakwas musi byc bardzo zywy, wtedy rosnie pieknie. Raz mialam zakwas niedokarmiony i wyszedl mi chleb gniotkowaty
icon_biggrin.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
oczywiście.

tak tylko myslalam, ze tchórz jesteś, bo gdzie nie spojrzę to pytasz, czy coś możesz. Mozesz Syso! A to my CIebie powinnyśmy pytać, tak pieczesz!
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
:shock: Malgosimi, chyba za bardzo sie przygladasz. Pytam,bo jestem ciekawa, chleby pieke od 4 lat, eksperymentuje sobie z wlasnymi przepisami i roznymi proporcjami maki w zaleznosci od mojego smaka, a tu pytam MIRABBELKI, bo to jej przepis. Nie wydaje mi sie, ze wszedzie tylko pytam :dump: :roll:
A Ty masz chyba za duzo czasu co
icon_wink.gif
 

Malgosimi

Member
Gru 22, 2004
22,404
0
0
icon_sad.gif
chyba się nie zrozumiałyśmy (a może ja mam problemy z zapisem myśli) -
ja staralam się Cię skomplementować, że masz taki zapał, i że to CIebie powinno się pytać o rady
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Syso, a czy Ty robisz ten chleb dokładnie jak w przepisie? Na zakwasie pszennym? Bo ja dziś rano znów nastawiłam i przez kilka godzin nie zauważyłam, żeby zakwas podniósł się choć trochę :roll: Żytni rośnie mi zawsze bardzo, a ten pszenny ani drgnie, boję się, że znów mi nie wyjdzie ten chleb
icon_sad.gif