Coca-cola muffins

Vidarka

Member
Kwi 4, 2007
6,637
0
0
Jesli roztopione maslo polaczysz z cola i suchymi skladnikami i wymieszasz szybko metalowa rozga(nie lyzka)to nie ma prawa maslo sie oddzielic na spodzie.A konsystencja ciasta jest raczej lejaca(gesciejsza niz ciasto na nalesniki-ja wlewam w foremki takim dzbankiem z podzialkami).
Muffiny trzeba tez natychmiast po zrobieniu ciasta wsadzic do pieca,bo uciekna babelki z coli.
I piec w nagrzanym wczesniej przez 15 min.piekarniku bez termoobiegu.
Nic innego nie doradze,niestety,bo sama nie wiem co jeszcze.
gruebel_2.gif
Moze cola malogazowana,albo zwietrzaly proszek?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

aleksandra88

Member
Paź 29, 2009
10
0
0
Będę robić jeszcze raz, może na razie już bez coca coli a z czymś innym
icon_smile.gif

Na razie jeszcze wklejam obiecane zdjęcia.

Oto moje muffiny:
DSC00408.jpg


Tu widać, że nie urosły:
DSC00407.jpg
 

cukinia07

Member
Kwi 21, 2009
87
0
0
Vidarka @ 1 Nov 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=906393Muffiny trzeba tez natychmiast po zrobieniu ciasta wsadzic do pieca,bo uciekna babelki z coli.
I piec w nagrzanym wczesniej przez 15 min.piekarniku bez termoobiegu.
Nic innego nie doradze,niestety,bo sama nie wiem co jeszcze.
gruebel_2.gif
Moze cola malogazowana,albo zwietrzaly proszek?
Trochę poczytałam na wikipedii i wymyśliłam swoją teorię...
icon_mrgreen.gif
Nie mam wiele wspólnego z chemią (pomijając szkołę), więc mój pomysł nie musi być prawdziwy, ale niedługo go sprawdzę.
icon_rolleyes.gif

cytuję: "Najczęściej spotykanym składnikiem proszku do pieczenia jest wodorowęglan sodu (NaHCO3), który w temperaturze powyżej 60°C ulega dość szybkiemu rozkładowi z wydzieleniem dwutlenku węgla: 2 NaHCO3 → Na2CO3 + H2O + CO2" Dzięki tej reakcji rosną nam ciastka
lecker.gif
. Jednak zawsze jest jakieś ale...
znowu cytuję: "Mieszanie z kwasami dodatkowo przyspiesza wydzielanie się dwutlenku węgla dzięki reakcji: NaHCO3 + HX → NaX + H2O + CO2, gdzie X to reszta kwasowa. " Przykładem jest dodanie octu do sody- pieni się, czyli wydziela się CO2. Tak sobie myślę, że skoro w coca coli jest kwas fosforowy, to już podczas mieszania ciasta muffinkowego przereagowuje on z proszkiem, a w piekarniku już niewiele się dzieje...
icon_sad.gif
Zanim wymieszamy ciasto i napełnimy formę, pewnie część gazu ucieknie. Możliwe że dlatego muffiny niektórym nie urosły. Ale jak pisałam, to tylko moje wywody. Jeżeli ktoś jest bardziej uczony w chemii, to niech mnie poprawi
icon_smile.gif
.
 

neonatura

Member
Sie 28, 2010
2
0
0
nie polecam dodawania coli do wypiekow ze wzgledu na zawartosc aspartamu, ktory w wysokiej temperaturze jest niestabilny i szkodliwy dla organizmu
 

Jobe

Member
Mar 26, 2008
169
0
0
Robie mufinki z tutejszych przepisow i zawsze bylo oki,ale te z cola to NIEWYPAL.Byc moze to moaj wina-dalam cole light,nesquick kakao zamiast prawdziwego i pol lyzeczki sody.Tez opadly mi i w smaku byly nienajlepsze.A po zjedzeniu i ja i kolezanka z pracy biegalysmy do wc.A wiec pozostaje przy czekoladowych,a tych juz nie bede robic
 

Vidarka

Member
Kwi 4, 2007
6,637
0
0
Jesli nie tolerujesz SODY,COLI LIGHT I NESQUICKA to ich po prostu nie dodawaj-bo w moim przepisie NIC o takich skladnikach nie pisze.Jesli cos zmienialas-to jest to TWOJ nieudany przepis-nie moj.Ja zadnej odpowiedzialnosci za twoje problemy zoladkowe nie biore.