Cukinia "curry"

Layla

Member
Kwi 20, 2005
2,869
1
0
Pyszna, naprawdę pyszna cukinia, już na drugi dzień po przygotowaniu. Przepis mój, własny pomysł
banana.gif
, inspiracje od miłej Pani sąsiadki.
Polecam wszystkim gorąco, bo warto spróbować, mniam
mniam.gif
lecker.gif


Ja podaję składniki na zalewę na 8 szt. pięknych dorodnych cukiń.
1,5 - 2 szklanek octu,
6 szklanek wody,
1,5 - 2 szklanek cukru (próbowac
icon_wink.gif
),
1 szklana oleju,
2 płaskie łyżki soli
1 przyprawa curry ok. 20 g,
garść ziaren jałowca, (ew. ziele angielskie)
listki laurowe ( na tzw. oko),
ew. parę ząbków czosnku.

Cukinię obrać i pokroić na cieniutkie plasterki jak na mizerię. Składniki na zalewę zagotować. Cukinię umieścić a tak naprawdę upchać i zalać przestygniętą zalewą. Zakręcić mocno i pasteryzować przez ok. 30 minut. Następnie obrócić "do góry nogami" i poczekać jeden dzień. Następnego dnia jeden słoik otworzyć do degustacji i zjeść troszkę a do tego kanapka z szyneczką,i nie potrzeba nic więcej, mniam Polecam gorąco. Resztę słoików zanieść do piwnicy i czekać do zimy - będzie jak znalazł
icon_wink.gif

Słoików wyszło mi 12 0,5 litrowych z tymże jeden zaraz zjedliśmy. Reszta poszła do piwnicy, żeby nie kusiła.
Zdjęcia w zimie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:
  • Like
Reakcje: Nalle

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,279
3,521
113
Super pomysł. Muszę go koniecznie wykorzystać - jeszcze kilka ładnych cukinii dojrzewa w ogródku...
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Layla

Member
Kwi 20, 2005
2,869
1
0
Ciesze się, ze Ci się pomysł podoba, bo cukinia jest naprawdę mniamuśna. Mam tylko nadzieję, że zalewy będzie w sam raz, nie za mało nie za dużo, to wszystko zależy od tych cukinii jakie kupisz. Ja miałam naprawdę wielgachne cukinie
icon_wink.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,279
3,521
113
Ja lubię malutkie cukinie, takie nieco większe od ogórków - nie trzeba ich wtedy ani obierać, ani wypestkowywać.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Layla

Member
Kwi 20, 2005
2,869
1
0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

trzkasienka

Member
Wrz 15, 2005
4,188
0
0
mi wyszlo 11 malych sloiczkow. Posiekalam tak, jak na mizerie i nie wiem czy to nie bylo za cienko- ale trudno... u mnie ogorki na mizerie sa niemal przezroczyste
icon_wink.gif

zalewe zrobilam w proporcjach 1:4 (ocet:woda)

i teraz pytanie techniczne- to nie jest salatka?
gruebel_2.gif
to jak to jesc? na ta wspomniana kanapke obok szynki?
gruebel_2.gif
zahnlos.gif
 

Layla

Member
Kwi 20, 2005
2,869
1
0
trzkasienka @ 25 Sep 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=590228mi wyszlo 11 malych sloiczkow. Posiekalam tak, jak na mizerie i nie wiem czy to nie bylo za cienko- ale trudno... u mnie ogorki na mizerie sa niemal przezroczyste
icon_wink.gif

zalewe zrobilam w proporcjach 1:4 (ocet:woda)

i teraz pytanie techniczne- to nie jest salatka?
gruebel_2.gif
to jak to jesc? na ta wspomniana kanapke obok szynki?
gruebel_2.gif
zahnlos.gif
No jak sałatkę, nie na kanapkę, tylko obok
icon_mrgreen.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,279
3,521
113
trzkasienka @ 25 Sep 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=590228mi wyszlo 11 malych sloiczkow. Posiekalam tak, jak na mizerie i nie wiem czy to nie bylo za cienko- ale trudno... u mnie ogorki na mizerie sa niemal przezroczyste
icon_wink.gif

zalewe zrobilam w proporcjach 1:4 (ocet:woda)

i teraz pytanie techniczne- to nie jest salatka?
gruebel_2.gif
to jak to jesc? na ta wspomniana kanapke obok szynki?
gruebel_2.gif
zahnlos.gif
Podoba mi się odruch - zrobić, a potem się zastanawiać, jak to jeść !
icon_mrgreen.gif
rofl.gif


Też tak czasem mam....
icon_mrgreen.gif
 

trzkasienka

Member
Wrz 15, 2005
4,188
0
0
dziadek mnie uraczyl tymi cukiniami, wielkimi jak maczugi- zawsze mu powtarzam, by nie dopuszczal do takiego ich rozrosniecia
dontknow.gif
na nas dwoje to 1 nam starczy na obiady na caly tydzien, wiec musze zawsze kombinowac, co z nimi. W zeszlym roku zrobilam salatke z cukini z forum, ale nikomu nie podpasowala
icon_frown.gif
i zawartosc skonczyla w koszu.... w tym roku zrobilam zatem ta cukinie w curry...
icon_wink.gif
 

Layla

Member
Kwi 20, 2005
2,869
1
0
trzkasienka @ 26 Sep 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=590679dziadek mnie uraczyl tymi cukiniami, wielkimi jak maczugi- zawsze mu powtarzam, by nie dopuszczal do takiego ich rozrosniecia
dontknow.gif
na nas dwoje to 1 nam starczy na obiady na caly tydzien, wiec musze zawsze kombinowac, co z nimi. W zeszlym roku zrobilam salatke z cukini z forum, ale nikomu nie podpasowala
icon_frown.gif
i zawartosc skonczyla w koszu.... w tym roku zrobilam zatem ta cukinie w curry...
icon_wink.gif
Jezu!
icon_eek.gif
No teraz to mnie wystraszyłaś.
gruebel_2.gif
A jak Ci nie spasuje i tym razem, to będziesz mnie przeklinać ?
icon_wink.gif

Powiem jedno:nam bardzo spasowała
icon_biggrin.gif
- Z ciężkim sercem mężuś zaniósł ją do piwnicy....
icon_mrgreen.gif
 

Layla

Member
Kwi 20, 2005
2,869
1
0
Otwarłam niedawno swoją, no dla mnie bomba, mniam. Pozarliśmy ten słoik w zawrotnym tempie, jak tak dalaje pójdzie to po cukini nie bedzie śladu.
icon_lol.gif
 

KAROTKA

Member
Maj 27, 2007
1,245
0
0

katarzynka

Member
Wrz 13, 2004
1,003
0
0
zrobilam
icon_biggrin.gif
wyszlo mi 6 sloikow. sporo zalewy zostalo to przelalam do butelki i tez zapasteryzowalam - jak zbiore cukinie z dzialki to dorobie jeszcze kilka sloikow.
icon_wink.gif

a jutro jeden otworze, to napisze jak smakowalo
icon_biggrin.gif
 

katarzynka

Member
Wrz 13, 2004
1,003
0
0
no i otworzylam
icon_biggrin.gif
w smaku ... ciekawe, ale smaczne
icon_biggrin.gif
dalam tylko 1,5 szklanki octu, ale to i tak jak dla mnie za duzo. nastepnym razem dam niepelna szklanke.
 

Nalle

Active member
Wrz 20, 2004
3,397
34
48
Właśnie wczoraj przerobiłam wg tego 5kg cukinii. Wyszła wspaniała! Naprawdę warto.