Domowe chorizo, czyli hiszpańska kiełbasa paprykowa

gatita

Member
Sty 19, 2009
1,237
0
0
To moje drugie podejście, za pierwszym razem kiełbasa dojrzewała w zbyt niskiej temperaturze, bardzo wyschła.
Przepis znaleziony na hiszpańskim blogu.

Domowe chorizo, czyli hiszpańska kiełbasa paprykowa

Składniki:
Na każdy kilogram wieprzowego mięsa (u mnie łopatka) dajemy:
350 g słoniny
20 g soli (dałam pół na pół z pektosolą)
28 g pimenton de la Vera (wędzona papryka hiszpańska)
200 g wody lub białego wina
2 ząbki czosnku
pieprz
jelita wieprzowe 28-30 mm


Wykonanie:
Mięso i słonina muszą być porządnie schłodzone prze mieleniem !
Mięso mielimy używając sitka 13, dodajemy zmiażdżony czosnek i resztę składników. Bardzo dokładnie mieszamy malakserem lub mikserem.
Odstawiamy na 24 godziny do lodówki.
Po tym czasie myjemy i moczymy jelita. Nadziewamy je farszem przy pomocy maszynki do mielenia mięsa wyposażonej w lejek. Moje kiełbaski mają około 20 cm długości.
Po napełnieniu jelit dzielimy je w parki i wieszamy w przewiewnym miejscu w temperaturze 18-20 stopni na 1-1,5 miesiąca aby dojrzały. U mnie wisiały po prostu przy kuchennym oknie.

DSC09807.JPG
DSC00076.JPG
DSC00094.JPG
 

Załączniki

  • DSC09807.JPG
    DSC09807.JPG
    42 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC00076.JPG
    DSC00076.JPG
    48.9 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC00094.JPG
    DSC00094.JPG
    47.8 KB · Wyświetleń: 0

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Gatita, też widziałam ten przepis, szykuję się na niego koniecznie (tylko aktualnie jestem w trakcie robienia kiełbasy jałowcowej, więc musi poczekać w kolejce). Cudownie Ci wyszło!! Po prostu cudownie!
 

gatita

Member
Sty 19, 2009
1,237
0
0
Dziękuję
anbetung.gif
.
Ja jutro robię żywiecką, a potem chcę się przymierzyć do salame hiszpańskiego dojrzewającego.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Super wygląda
fiesgrins.gif
Chyba się skuszę ale jak się ciut cieplej zrobi, musiałabym na strychu suszyć bo inaczej nie dam rady upilnować
icon_wink.gif

Gatita, a gdzie kupiłaś ten pimenton ze zdjęcia? Kiedyś w Carrefourze mieli ale już u nas nie mają, tylko Kuchnie Świata sprzedają.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Gatito, a salami z jakiego przepisu?
icon_smile.gif

Z kulturami starterowymi czy bez?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Dziuniu, ja jałowcową wrzucę, jak już będzie gotowa. Jeszcze pekluję mięso .
icon_smile.gif
 

Shinju

Member
Lis 26, 2006
9,691
0
36
Ja już się dowiedziałam w swoim ulubionym sklepiku mięsnym czy mogłabym u nich jelita kupić i mam w planach
icon_smile.gif
Teraz trzeba tylko załatwić maszynkę do mielenia mięsa z możliwością nadziewania kiełbas.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,354
1,436
113
Shinju @ 24 Apr 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1424053Teraz trzeba tylko załatwić maszynkę do mielenia mięsa z możliwością nadziewania kiełbas.
Z mojego tegorocznego doświadczenia radzę poszukać takiej, żeby miała lejki różnej średnicy. Mnie przed Wielkanocą trafiły się jelita o takiej średnicy, że nie dało się ich naciągnąć na plastikowy lejek, który mam w wyposażeniu maszynki. To nie była moja pierwsza kiełbasa, ale pierwsza taka przygoda z jelitami o zbyt małej średnicy.
 

Shinju

Member
Lis 26, 2006
9,691
0
36
No niestety będzie taka jaką trafię u znajomych. Mam dwie stare ręczne maszynki, ale żadna z nich nie ma takiej możliwości. Nowej maszynki sobie nie kupię, bo normalnie mnie na to nie stać. To "trzeba załatwić" było w sensie "popytać znajomych kto ma i pożyczy taką"
icon_smile.gif


Ale dziękuję za radę
icon_smile.gif
Na przyszłość jak będę kupować wezmę to pod uwagę
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Ja poszukuję dodatkowego cienkiego lejka. Ten, który mam, jest za szeroki, by nadziewać parówki, nie wchodzi mi na niego osłonka
icon_neutral.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Shinju, skoro można dokupić nakładkę do robienia ciasteczek, to może i lejek. Ja bym nie rezygnowała z szukania
icon_smile.gif
 

gatita

Member
Sty 19, 2009
1,237
0
0
dziunia @ 24 Apr 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1424005Gatita, a gdzie kupiłaś ten pimenton ze zdjęcia? Kiedyś w Carrefourze mieli ale już u nas nie mają, tylko Kuchnie Świata sprzedają.
To resztka tych z Carrefoura
cry_1.gif
. Pojawiają się czasem na Allegro, użytkownik bodajże corrida z Lublina, ale teraz nie mają. tak myślę, że ostatecznie można go zastąpić wędzoną papryką węgierską
gruebel_2.gif
.
Znalazłam link do stronyz papryką: http://sklep.corrida.pl/category.php?id_category=33


Mała_Mi @ 24 Apr 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1424020, Gatito, a salami z jakiego przepisu?
icon_smile.gif

Z kulturami starterowymi czy bez?
Mi, to jest salame, a nie typowe salami, będzie bez kultur, coś w tym stylu.


.agatka. @ 24 Apr 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1424023A jak to na balkonie powieszę to wyschnie czy się spsuje?
W Hiszpanii suszą na powietrzu, ważne, żeby było w zacienionym miejscu.


dziunia @ 24 Apr 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1424024To ja jeszcze poproszę o linki do przepisów na tę jałowcową i żywiecką
anbetung.gif
Żywiecka się pekluje, węzdenie w sobotę, wtedy wrzucę przepis
icon_smile.gif
.

Mała_Mi @ 24 Apr 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1424120Ja poszukuję dodatkowego cienkiego lejka. Ten, który mam, jest za szeroki, by nadziewać parówki, nie wchodzi mi na niego osłonka
icon_neutral.gif
Mi, mam ten sam problem. Kupiłam osłonki do parówek i leżą...
icon_sad.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Shinju @ 24 Apr 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1424175No nie wiem, czy można do takiej dokupić http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Fleischwolf.ganz.jpg ??
Ja bym poszukała, zawsze to taniej dokupić końcówkę, niż nową maszynkę. Poza tym ręczna maszynka jest IMO wygodniejsza do robienia kiełbas w pojedynkę, elektryczna zbyt szybko wypycha mięso i trzeba mieć pomoc drugiej osoby albo bardzo uważać.

gatita @ 25 Apr 2013 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1424239To resztka tych z Carrefoura
cry_1.gif
. Pojawiają się czasem na Allegro, użytkownik bodajże corrida z Lublina, ale teraz nie mają. tak myślę, że ostatecznie można go zastąpić wędzoną papryką węgierską
gruebel_2.gif
.
Znalazłam link do stronyz papryką: http://sklep.corrida.pl/category.php?id_category=33
Ja swego czasu też na Allegro kupiłam różne rodzaje pimentonu ale ten użytkownik już nie sprzedaje. W Kuchniach Świata jest dostępny pimenton marki La Chinata i to nawet różne wielkości puszek miewają. A ten z Twojego linku widzę, że tańszy i ze znaczkiem D.O., więc warto kupić.