Domowe kisielki

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Z mojego HD wyszperane... ;)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
KISIEL HERBACIANY

Składniki:
1 łyżeczka suchej herbaty, 1/2szklanki wrzącej wody, 2 szklanki mleka, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, 1/2 szklanki cukru, sok owocowy do polania

Zagotować odmierzoną wodę, zaparzyć herbatę, przykryć. Odlać trochę zimnego mleka i rozmieszać z mąką ziemniaczaną. Zagotować resztę mleka z cukrem, dodać przecedzony napar z herbaty i wlewać mieszając, zawiesinę z mąki, zagotować. Odstawić do ostudzenia. Kisiel polać sokiem owocowym.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
KISIEL RABARBAROWY

Składniki:
30 dag rabarbaru, 1/2 l wody, 15 - 20 dag cukru, 2-3 dag mąki ziemniaczanej

Łodygi rabarbaru oczyścić, umyć dokładnie, pokrajać na kawałki nie obierając go, zalać częścią wrzącej wody, przeznaczonej na kisiel, rozgotować. Rozgotowany rabarbar przetrzeć przez sito, dodać cukier.
Resztę zimnej wody rozmieszać z mąką ziemniaczaną; zawiesinę wlać do przecieru dokładnie mieszając, zagotować. Ciepły kisiel wlać do szklanej salaterki, zastudzić.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
KISIEL TRUSKAWKOWY 1

Składniki:
1/2 kg truskawek, 3 szklanki wody, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, 4 łyżki cukru

Truskawki umyć, oczyścić z szypułek, sparzyć na sicie wrzątkiem. 1/3 całej ilości odłożyć, z reszty ugotować kompot, wkładając owoce do syropu przygotowanego z 2 szklanek wody i cukru. Do wrzącego kompotu dodać mąkę ziemniaczaną wymieszaną z pozostałą ilością zimnej wody i zagotować mieszając. Po odstawieniu z ognia dodać świeże owoce i wyłożyć kisiel do salaterek.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
KISIEL TRUSKAWKOWY 2

Składniki:
40 dag truskawek 1 1/3 szklanki wody, 6 dag cukru, 5 dag mąki ziemniaczanej, 3/4 szklanki śmietanki do dekoracji

Truskawki przygotować i zmiksować lub przetrzeć przez gęste sito. Zagotować wodę z cukrem. W niewielkiej ilości zimnej wody rozprowadzić mąkę ziemniaczaną i wlać zawiesinę do wrzątku. Zagotować, odstawić z ognia, dodać przetarte truskawki, wymieszać. Wlać do salaterki, zastudzić. Po dawać ze śmietaną lub z mlekiem.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
KISIEL Z JABŁEK GOTOWANYCH

Składniki:
1/2 kg jabłek, 6-8 dag cukru, 3 dag mąki ziemniaczanej, 3/4 l wody

Jabłka umyć, pokroić ( nie obierać ), zalać wodą zagotowaną z cukrem, rozgotować w rondlu pod przykryciem. Rozgotowane jabłka przetrzeć, dodać do nich cukier. Mąkę ziemniaczaną rozprowadzić małą ilością przegotowanej zimnej wody, zawiesinę połączyć z przecierem z jabłek i dokładnie mieszając zagotować. Gorący kisiel wlać do salaterek, ostudzić.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
KISIEL Z SUROWYMI POZIOMKAMI

Składniki:
30 dag poziomek, 6 dag cukru, 4 dag mąki ziemniaczanej, 1 1/3 szklanki wody, 3/4 szklanki bitej śmietany

Poziomki przygotować, 1/3 owoców zmiksować lub przetrzeć przez gęste sito. Wymieszać, zagotować, odstawić z ognia: Z pozostałych poziomek wybrać kilka do dekoracji. Pozostałe rozłożyć do szklanych kompotierek i zalać lekko przestudzonym kisielem. Pozostawić do ostygnięcia. Udekorować bitą śmietaną i pozostałymi owocami.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
KISIEL ŻURAWINOWO-TRUSKAWKOWY

Składniki:
30 dag żurawin, 20 dag dżemu truskawkowego, 4 dag cukru, 5 dag mąki ziemniaczanej, 1 1/3 szklanki wody, 1 szklanka śmietany, cukier waniliowy

Żurawiny przebrać, umyć, zalać wrzącą wodą, rozgotować, zestawić z ognia; przestudzić; przetrzeć przez gęste sito, wymieszać z dżemem truskawkowym i dosłodzić do smaku. Mąkę ziemniaczaną rozprowadzić w niewielkiej ilości zimnej wody i zawiesinę dodać do gorącego przecieru owocowego. Wymieszać i zagotować. Śmietanę ubić z cukrem waniliowym. Kisiel wlać do kompotierek, pozostawić do ostygnięcia, udekorować bitą śmietaną.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
KISIEL ŻURAWINOWY 1

Składniki:
50 dag żurawin, 6-8 dag mąki ziemniaczanej, 10 dag cukru

Opłukane żurawiny, rozgnieść drewnianą łyżką, zalać 3 szkl. wody, zagotować i przecedzić.
Mąkę rozprowadzić w 1 szkl. zimnej wody i ciągle mieszając wlać do osłodzonego wywaru z żurawin. Jeśli kisiel jest za gęsty, dodać wrzątku.
Rozlać do opłukanych zimną wodą salaterek.

100 g ok. 60 kcal.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
KISIEL ŻURAWINOWY 2

Składniki:
40 dag żurawin, 20 dag cukru, 6 łyżeczek mąki ziemniaczanej

Żurawiny zalewamy 5 - 6 szkl. wody i na ostrym ogniu raz zagotowujemy. Przecieramy przez sitko, wsypujemy cukier i ponownie zagotowujemy. Mąkę ziemniaczana rozmieszana z woda (½ szkl.) wlewamy do gotującego się płynu, energicznie mieszając. Kisiel zagotowujemy i gorący wlewamy do wypłukanej zimna woda salaterki.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
KISIEL ŻURAWINOWY 3

Składniki:
25 dag żurawin, 1/2 szkl. cukru, 3 łyżki mąki ziemniaczanej

Żurawiny zagotować w 300 ml wody. Gdy zmiękną, przetrzeć przez sito. Dodać cukier i starannie wymieszać. Przecier żurawinowy zagotować, zmniejszyć ogień do minimum i wlać mąkę ziemniaczaną rozrobioną w 150 ml zimnej wody. Kisiel dokładnie wymieszać. Kiedy lekko przestygnie, wlać do salaterki opłukanej zimną wodą.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ :mrgreen:
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Dzięki
icon_smile.gif


Teraz nie zginą :lol:
 
Wrz 13, 2004
2,992
0
0
teraz dojrzałam te przepisy, a eksperymentuje od jakiegos czasu
zwykle wieczorem, gdy najdzie mnie ochota na cos słodkiego
icon_smile.gif


podaję składniki na dwie porcje

kisiel na winie

2 szklanki czerwonego wytrawnego wina
szklanka mrozonych owoców (u mnie mieszanka truskawek, jeżyn, wisni i malin)
2 łyzki cukru
1 łyżka mąki ziemniaczanej

1,5 szklanki wina zagotowac z owocami i cukrem. mąkę rozpuścić w reszcie wina, dodać do reszty i chwilę gotować
icon_smile.gif


kisiel na czerwonym winie :D

f_0021465.jpg


kisiel jabłkowo - waniliowy
2 szklanki wody
1 duże jabłko starte na grubej tarce
2 łyżki cukru
6 goździków
szczypta cynamonu
2 łyżeczki esencji waniliowej (mozna dac cukier wanilinowy)
1 łyżka mąki ziemniaczanej

sposób przygotowania jak wyżej (zamiast wina, dać wodę lub sok jabłkowy)

f_0021435.jpg


kisiel malinowy

2 szklanki wody
1 szklanka malin
2 łyżki cukru
1 łyżka mąki ziemniaczanej

sposób przygotowania jak wyżej

f_0018363.jpg
 

Monsai

Member
Lut 1, 2008
4,932
0
0
alez pieknie sie one prezentuja w tych cudnych miseczkach!!!
eek2.gif

a kisielki domowe najlepsze są
icon_smile.gif
uwielbiam z kawałkami owoców
icon_smile.gif
 

Gucio

Well-known member
Kwi 2, 2007
2,123
1,620
113
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
Siostro, te Twoje kisiele wyglądają po prostu super! Tych sklepowych zdecydowanie nie jestem fanką, ale taki domowy, z kawałkami owoców wygląda bardzo zachęcająco. Zrobię w najbliższym czasie.
 

izabelagw

Member
Paź 2, 2008
14
0
0
właśnie przed chwilką zrobiłam kisiel z malin, miałam świeżo zerwane z ogródka, PYSZNOŚCI, nie ma co nawet porównywać ze sklepowymi... mam nadzieję, że jak moja córcia się obudzi zje je tak chętnie jak ja. Dodałam jeszcze starkowane jabłko i posypałam ziarenkami amarantusa
daumen.gif
icon_smile.gif

pozdrawiam i na pewno wypróbuję pozostałe przepisy...