Krajanka cytrynowa

Szarotka

Member
Kwi 12, 2007
1,293
0
0
O matko i córko, ale kuszące te zdjęcia
eek2.gif

Jutro piekę
pfeif2.gif
bo cała się zaśliniłam.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,381
3,662
113
Piecz, piecz, Szarotko, bo warto!
mniam.gif


Dodam tylko, że do masy cytrynowo - migdałowej dałam sok z całej cytryny (pewnie te dostępne u nas są mniej soczyste, niż włoskie), a lukier robiłam na oko z około 1/2 - 3/4 szklanki cukru - pudru.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
uo matkoi corko
dojrzalam siedzi w piecu
Ale nasztukowalam sie tyle, ze chyba sztukmistrzem zostane
icon_rolleyes.gif

Ciasto fajne do walkowania - jak plastelina, ale jednoczesnie bardzo kruche
Rwalo sie z walkiem, bez walka, na szerokim nozu, maz doradzil "zsunac" ze stolnicy (jakby to chcialo jechac i sie nie marszczyc, nie zwijac w klebek
icon_rolleyes.gif
) Nawalczylismy sie jak nie wiem.
Modle sie teraz o brak zakalca i zeby srodek nie przeciekl przez pekniecia.
Jak Wy to robicie? Tak ciach i juz?
Zawsze mam problemy z konsystencja. Moze nie powinnam wazyc maki? Ostatnio wysoka wilgotnosc byla, moze powinnam dac wiecej?
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
joannas @ 3 Jan 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=643632Wałkuję na papierze do pieczenia i nie mam problemów.
icon_smile.gif
Ja jednak jestem mocno ograniczona. Walkowalamam na stolnicy, nie przepraszam na pseudostolnicy, z miekkiego plastiku.
Nie wpadlam na to zeby sprobowac odwrocic do gory nogami i odkleic.

Zaskoczylo mnie, ze ciasto jest bardzo kruche. Zawinelam teraz, zeby troche zmiekla od kremu, bo nie chce pokruszonych brzegow. Calosc mocno zachecajaca niestety.
 

aga9999

Member
Sie 22, 2006
974
0
0
Ta krajanka to fajna sprawa. Troche zabawy z walkowaniem, ale warto bylo. Dodalam skorke rowniez do ciasta. Zastanawia mnie tylko jedna kwestia - wysokosc.. moja nie wyszla okazala tylko 1,5cm.. czy tak ma byc?
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
a to ze krucha to normalne? Autorko?

Bedziemy bardzo niedlugo probowac, ale recenzja moja nie bedzie bardzo wiarygodna, bo robilam ciasto z kakaem a mase pomaranczowa
icon_redface.gif
 

aga9999

Member
Sie 22, 2006
974
0
0
trzkasienka @ 3 Jan 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=643849ale przy przepisie napisalam przeciez, ze nie wyrasta wysokie i praktycznie wysokosc ciasta uzalezniona jest od wielkosci blachy...
trzkasienko.. niewysokie to pojęcie względne, blachę mam 30x25cm. Zeby przykryc mase musialam się mocno gimnastykowac.
Na waszych zdjęciach wydaje się być bardziej wyrośnięta, moze nie wysoka ale na 3 cm wygląda, dlatego zapytałam.
pozdrawiam
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Oh! My God!
P R Z E P A D L A M !!!!!!!!!!!!

Wykrawam wlasnie ksztalt tortu (znak supermana) i mam duzo "skrawkow". SKromnie powiedziawszy
zahnlos.gif

1/3 ciasta mi zostala.

Jest bosssssssskie!!!
Wprawdzie inne - czekoladowo-pomaranczowe, ale cytrynowe tez musze sprobowac.

Robilam ciasto z poltorej porcji 22g maki zastapialm kakaem, a do masy migdalowej dalam koncentrat soku pomaranczowego. Spod posmarowalam dodatkowo sliwka w czekoladzie, zeby bylo bardziej czekoladowe jeszcze.

Jak widac duzo pokaleczylam, ale oryginal zrobie tez zeby sprawdzic czy skromniejsza
icon_wink.gif
wersja tez mnie powali na kolana.

Zakalca nie ma. Ciasto jest kruche. Mysle, ze mozna spokojnie robic z podwojnej porcji. Ja w kazdym razie na pewno sprobuje.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,381
3,662
113
Trzkasienko, upiekłam dziś znowu tę krajankę - zapowiada się tak samo pysznie, jak poprzednio.
icon_smile.gif
Dzięki za przepis.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,381
3,662
113
Wyciągam, bo będę piec. W tamtym roku była jednym z hitów mojego świątecznego stołu.
 

grabinka

Member
Mar 25, 2008
244
0
0
Joanno ,czy lukrowałaś przed zapuszkowaniem?Ile wcześniej można ją upiec? No i jeszcze jedno czy nie wysycha po pokrojeniu ?
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Podnosze, bedzie powtorka.