Krajanka piernikowa z marcepanem i powidlami

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,094
1,517
113
Dziekuje
icon_smile.gif
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,649
2,950
113
Czy używał ktoś mąki migdałowej do zrobienia marcepanu? W składzie ma tylko migdały. Nadaje się?
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,649
2,950
113
Dzięki.
icon_smile.gif
To mi bardzo upraszcza sprawę.
 

dorga

Member
Kwi 5, 2006
309
0
16
Dziewczyny, po wielu latach przerwy zamierzam znowu zrobić tę wspaniałą krajankę. Co roku mi jej brakowało, ale ponieważ u córki stwierdzono celiakię, to się lekko podłamałam cukierniczo i przestałam piec. I teraz mam pytanie odnośnie mąki migdałowej do pasty. Czy jej też ma być 1,5 szklanki, tak jak migdałów? I czy kostka masła to 200, czy 250g, bo z tego co mi się kojarzy to było 250g.? No i jeszcze pytanie, czy ktoś to piekł tę krajankę w wersji bezglutenowej? Nie mam siły czytać wszystkich komentarzy i cieszę się, że jeszcze tu jesteście pomimo facebooka i innych takich.
 

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,064
427
83
Odnośnie pasty nie odpowiem, ale jeśli chodzi o ciasto to piekłam bezglutenowe pierniczki (Qd chyba tez) i ciasto niewiele się różniło od np staropolskiego. A z tego ostatniego nieraz już robiłam krajankę, co prawda z samymi powidłami ale to chyba nie ma znaczenia.
 

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113

dorga

Member
Kwi 5, 2006
309
0
16
Dzięki za pomoc. Nie odważyłam się jednak piec tej krajanki w wersji bezglutenowej. Zamiast migdałów dałam tyle samo mąki migdałowej i wyszło świetnie. Zrobiłam natomiast pierniki w wersji bezglutenowej, tzn. wykorzystałam stary przepis, z którego wcześniej je robiłam i zamieniłam tylko mąki. I wyszła masakra. Żaden z pierników nie zachował kształtu, na szczęście w smaku były ok i dzieci i tak wszystko zjadły. Ale to bezglutenowe pieczenie to jakaś masakra...
 

małgośka79

Well-known member
Maj 4, 2007
1,983
479
83
Ja ostatnimi czasy nie jem ani glutenu, ani jajek, ani nabiału. Nie chcę też używać roślinnych zamienników masła, bo mam wątpliwości do ich składu i nie przesadzam z produktami ryżowymi. Ciężko zrobić coś o sensownym smaku. Ja wolę nie zjeść nic niż byle co albo kiepskie w smaku, ale to ja.
Jedyne ciasto piernikowe, które nam smakuje to piernik śliwkowo-gryczany Moniki Mrozowskiej. A z ciastek
https://www.bezglutenowejadlo.pl/ciasteczka/aromatyczne-ciasteczka-bezglutenowe-weganskie/
Na razie nic innego smacznego nie odkryłam.
 

ajaj

Member
Wrz 17, 2008
1,671
23
38
Podpowiedzcie prosze, czy ja sie dobrze doliczylam, ze do przepisu glownego potrzebujemy 2,5 szkl cukru i dodatkowo1,5 szkl do masy migdalowej? Dobrze to ogarnelam czy cos mi sie pomyrdalo?
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,343
1,415
113
W przepisie jest wyraźnie napisane, że do ciasta 1 szklanka cukru i 1/2 szklanki do masy migdałowej.
Na końcu jest przepis na samodzielne zrobienie tej masy z migdałów. Jeśli masz gotową masę migdałową, to pomiń ten dopisek.