Krajanka z daktylami

AnnaH

Member
Lis 15, 2005
1,423
0
0
czy ktos piecze w tym roku, mam na nia ochote, ale kto to wzsytsko zje co juz jest napieczone
icon_razz.gif
 

Nesia

Member
Cze 22, 2005
640
1
16
To juz oficjalne- jestem uzalezniona od krajanek
dump.gif
dump.gif
dump.gif
....musze ja zrobic
daumen.gif
....wyglada na to, ze w tym roku same slodycze na swieta beda
fiesgrins.gif
fiesgrins.gif
fiesgrins.gif


Zaraz lece po daktyle i figi
icon_mrgreen.gif
 

Nesia

Member
Cze 22, 2005
640
1
16
Zrobilam
icon_smile.gif
, ulatwilam sobie zycie i uzylam marmolady daktylowej.....
icon_mrgreen.gif
...bardzo fajne to ciasto- takie chrupiace
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Wpadlam do sklepu z rozwianym wlosem, na 2 minuty przed zamknieciem i zakupilam daktyle i brazowy cukier. Jutro pieke, pojedzie w odwiedziny do Krakowa, zwiedzi troche swiata.
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Również zrobiłam - jeszcze nie degustowałam, ale wydaje sie być całkiem, całkiem
fiesgrins.gif


Tylko trochę z wierzchu pojedyncze płatki lataja
icon_lol.gif
Ale tylko pojedyncze
icon_wink.gif
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Jestem juz po spróbowaniu
icon_rolleyes.gif

Definitywnie czegoś temu ciastu brak. Masa "ciasta" z płatków nie ma jakiegoś swojego smaku, troche kruszy się. Ogólnie całość jest za słodka i mdła. Na pewno nie powtórze tej krajanki. Przykro mi
icon_sad.gif
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Bardzo mi smakowało
lecker.gif
Do ciasta dałam cukier muscovado i jasny trzcinowy, dzieki czemu było pysznie karmelowe. Nie kruszyło się, było kruche, maślano- owsiane i trochę lepkie (dolna warstwa). Sprawia wrażenie zdrowego, więc można jeść bez wyrzutów sumienia
icon_wink.gif
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Muszę zwrócić honor krajance
gruebel_2.gif

To znaczy mnie nadal nie smakuje - natomiast całe ciasto wtranżalił mój Piotr mlaskając przy tym gęsto. Widać, krajanka nie uderza w moje gusta smakowe, ale w inne i owszem.
Najśmieszniejsze jest to, że specjalnie krajanki nie podawałam gościom bo mi nie smakowowała, za co mój TŻ był mi wdzieczny, gdy ją odkrył
icon_lol.gif
A on z natury wybredny jest, więc.....
daumen.gif
 

ferges

Member
Lis 10, 2007
2
0
0
Ja zmieniłem trochę nadzienie. Pół na pół daktyli i rodzynek, a oprócz tego dodałem konfiturę z czarnych porzeczek, skórkę pomarańczy oraz 'żywe' pomarańcze (bo były pod ręka i nadzienia wydawało mi się jakoś mało). Podobnie jak AgusiaH dodałem mniej cukru i sok z cytryny. Zobaczymy co wyjdzie.
 

dagnyy

Member
Maj 4, 2008
4
0
0
sloooodkie bardzo, ale bardzo dobre :) dalam polowe cukru do daktyli i troche soku z cytryny, ale i tak ta krajanka jest zdecydowanie dla wielbicieli bardzo slodkich ciast :)
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,381
3,662
113
Zachciało mi się nowości i stanęło na tej krajance. Trochę ją z konieczności (i trochę z upodobania) przerobiłam, ale zapowiada się pysznie.
Na masę wzięłam ok. 500 g suszonych owoców - ok. 100 g pysznych, bardzo miękkich daktyli, ok. 100 g moreli i ok. 300 g rodzynek. Cukier pominęłam. Dodałam do nich tyle wody, by je przykryć (ok. szklanki), cukier z wanilią oraz sok i skórkę otartą z jednej niewielkiej pomarańczy. Po ugotowaniu owoce zmiksowałam i dodałam do nich 200 g posiekanych orzechów (nerkowców i włoskich). Wyszła pyszna, o dominującym smaku daktyli. "Większą połowę" ciasta (z dodatkiem 1/2 zalecanego cukru i mąką orkiszową) rozwałkowałam w blaszce wyłożonej papierem i wyłożyłam na nią masę owocową. Do pozostałego ciasta dodałam dwie łyżki mielonych orzechów laskowych i rozkruszyłam je na wierzchu. Teraz czekam, aż się upiecze.

EDIT:
Na surowo i gotowa:

krajanka_z_daktylami.jpg krajanka_z_daktylami1.jpg

Na Wielkanoc może spokojnie robić za mazurek.
icon_smile.gif
 

Załączniki

  • krajanka_z_daktylami.jpg
    krajanka_z_daktylami.jpg
    81.2 KB · Wyświetleń: 3
  • krajanka_z_daktylami1.jpg
    krajanka_z_daktylami1.jpg
    79.2 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,381
3,662
113
Spróbowałam dziś kawałeczek i mogę powiedzieć jedno - dziewczyny, róbcie tę krajankę, jest po prostu przepyszna!
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,381
3,662
113
Zrobiłam inaczej, bo rozpędziłam się z pieczeniem kruchych spodów z ciasta polskiego i miałam jeden gotowy pod mazurek daktylowy.
Masę zrobiłam na oko z daktyli, rodzynek i moreli (z przewagą daktyli), jak poprzednio, bez cukru i dodałam do niej posiekane orzechy włoskie.
Nałożyłam ją na kruchy spód, a na wierzch zrobiłam kruszonkę z 1/3 składników, dodając do niej tylko dwie łyżki cukru trzcinowego i zapiekłam.

mazurek_daktylowy.jpg mazurek_daktylowy1.jpg
 

Załączniki

  • mazurek_daktylowy.jpg
    mazurek_daktylowy.jpg
    52.7 KB · Wyświetleń: 3
  • mazurek_daktylowy1.jpg
    mazurek_daktylowy1.jpg
    76.7 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,066
434
83
Tez robię na zwykłym kruchym spodzie z maki orkiszowej. Zastanawiam się czy podpiec spod czy nie.

Masa jest daktylowa bez cukru za to zmiksowana pół na pół ze śliwkami kalifornijskimi dla przełamania smaku. Same daktyle, nawet z sokiem cytrynowym wydawały mi się za mdłe.
 

Dorotka.p

Member
Wrz 21, 2007
1,660
0
36
Zrobiłabym, ale mój blender wyzionął ducha i nie mam czym zmiksować bakali. A może wystarczyłoby je drobno pokroić? No i chciałabym tę krajankę wysłać córce na święta do Walii, ale zastanawiam się czy zapuszkowanie jej nie zaszkodzi? Paczka będzie szła około 5 dni.
gruebel_2.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,381
3,662
113
Moim zdaniem można bakalie drobno pokroić przed gotowaniem i masa wyjdzie OK.
Podróż paczką też nie powinna jej zaszkodzić.

EDIT 08.12.2020
Notatka ku pamięci:
Skład masy: daktyle 200 g, morele 100 g, rodzynki, sok z pomarańczy, trochę otartej skórki z cytryny i pomarańczy, siekane orzechy (brazylijskie i nerkowce).
Dekoracja - deserowa czekolada i posiekane migdały.

krajanka_daktylowa_2020.jpg
 

Załączniki

  • krajanka_daktylowa_2020.jpg
    krajanka_daktylowa_2020.jpg
    64.2 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,381
3,662
113
W ubiegłym roku zrobiłam więcej masy daktylowo-morelowo - rodzynkowej i ją zapasteryzowałam, więc mam w tym roku mniej pracy. Kruchy spód też mam już upieczony, więc zrobię tylko trochę kruszonki na wierzch.

EDIT:

mazurek_daktylowy.jpg
 

Załączniki

  • mazurek_daktylowy.jpg
    mazurek_daktylowy.jpg
    70.5 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator: