kuchnia prowansalska - ratatuja (ratatouille)

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Pozarlismy caly gar dzisiaj - pycha! Maly az cmokal z zachwytu
icon_biggrin.gif
Swietny przepis!
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Odkrywam przepis bo zaczynam krojenie warzywek
lecker.gif
 

Gosi@

Member
Lut 26, 2009
276
0
0
kermidt @ 10 Oct 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=600021Wlasnie gadalam niedawno o baklazanie. Nie bardzo go lubie - zbyt siaknie tluszcz przy duszeniu i troche nijaki, ale mam siostre we Wloszech i zeszlo nam gadanie na baklazana, bo akurat robila dla swego syna niejadka.
Obiera calego ze skory i smazy bez tluszczu na patelni grilowej w niegrubych plastrach.
Na talerz go potem, sol i oliwa i natka pietruszki i juz. Pewnie sprobuje jeszcze w tym sezonie.


PS prawie pol roku pozniej

Sprobowalam, ale sie absolutnie nie zachwycilam.
Ja juz chyba zostane antybaklazanowa.
Jak i brokul mnie nie powala na kolana.
ja podobnie mam,pare razy robilam baklazanowe podejscia i nic-absolutnie ,po prostu mi nie smakuje,jest wg mnie bezplciowy i ma konsystencje gabki bez smaku,zapachu i w ogole........
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
jedynie babaganusz, ale nigdy sama nie robilam.
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Ja robię z bakłażanem, już się dusi
icon_razz.gif

ach te zapachy
mniam.gif
 

Kiiri

Moderator
Wrz 30, 2007
3,567
0
0
A ja polecam grillowanego w calosci a potem obranego - tez jestem ogolnie bezbaklazanowa ale tak wlasnie przyrzadzony jest przepyszny.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Ja sobie tylko tlumacze, ze nie powinnam baklazanow ze wzgledu na reumatyzm
icon_biggrin.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,389
3,674
113
Jedno z moich ulubionych letnich dań, tylko robię je nieco inaczej. Cukinie, bakłażany i paprykę kroję w kostkę i rozkładam oddzielnie na blachach wyłożonych silikonowymi matami lub pergaminem, lekko przyprawiam, skrapiam oliwą i piekę w piekarniku do jędrnej miękkości. Cukinii i papryce zwykle wystarczy dziesieć minut, bakłażanom trzeba około piętnastu. W garze podduszam cebulę z czosnkiem, dodaję pomidory (świeże lub z puszki) i upieczone warzywa. Przyprawiam i duszę chwilę do połączenia smaków. Polecam ten sposób przygotowania zwłaszcza tym, którzy jak ja nie lubią rozgotowanych warzyw. Dzięki temu, że przygotowuje się je oddzielnie, łatwiej dopilnować odpowiedniej konsystencji. Pyszne, na ciepło i na zimno.


Kermidt, dlaczego nie można jeść bakłażanów przy reumatyźmie?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Papryka, baklazan, pomidory... ta sama grupa.
Zawieraja substancje zaostrzajace stany zapalne.

Podoba mi sie Twoj sposob, ale na pewno nie dzis.
Bedzie akurat do ryby.

Wlasciwie to po dodaniu pomidorow warzywa juz nie powinny sie gotowac.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

jagienka

Member
Wrz 18, 2004
1,287
0
0
Ja najczesciej pieke i baklazany (pokrojone w dosc gruba kostke) i cukinie (w dosc grube plastry) na grillu (skrapiam lekko oliwa, posypuje dosc obficie ziolami prowansalskimi i posiekanym czosnkiem - zawijam w naoliwiona folie aluminiowa i robie pakieciki).
Papryki pieke i sciagam skorke, kroje w spore kawalki. W ogole lubie duzo papryki.
Cebule kroje w piorka i przesmazam na oliwie z dodatkiem posiekanego czosnku (lubie czosnek!), potem dodaje cukinie i baklazany, dodaje troche bulionu, pomidory z puszki i wszystko dusze razem niezbyt dlugo (lubie warzywka dosc twarde). Pare minut przed koncem duszenia dodaje papryke, doprawiam sola, pieprzem i ewentualnie ziolami.
Dobrze, jesli wszystko razem nieco postoi i sie przegryzie
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: