Łatwy keks

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
No ale szklankowe z makiem moje Ci wyszło, mówiłaś. A jak to Ci nie wyjdzie, to się przyznaj, nie będę się zastrzeliwać, obiecuję. :mrgreen:
 

yenulka

Member
Lis 16, 2004
4,354
1
0
no dobra - ale pamietaj ze obiecalas :mrgreen:

pzdr
yenn
 

yenulka

Member
Lis 16, 2004
4,354
1
0
keks siedzi w piekarniku -Beata, mozesz zaczynac sie bac :mrgreen:

pzdr
yenn
 

myszka

Member
Gru 19, 2004
84
0
0
Stosuje naprzemiennie takie 2 przepisy:
Keks wigilijny I

Składniki

- 25 dag mąki
- 25 dag tłuszczu
- 25 dag brązowego cukru lub cukru pudru
- 0,5 małego proszku do pieczenia
- 2 łyżki spirytusu!
- 5 jaj
- 0,5 kg bakalii - suszone śliwki (robią kolor!) morele, rodzynki, orzechy włoskie, figi, daktyle, skórka pomarańczowa, kolorowe owoce kandyzowane, itd. Zasada - dużo owoców, im kolorowiej, tym lepiej


Przygotowanie

Utrzeć kulką tłuszcz z cukrem dodając żółtka, spirytus, na końcu stopniowo mąkę z proszkiem. Wcześniej powinniśmy mieć posiekane bakalie - jest to dość pracochłonne zajęcie, można zrobić wcześniej albo powierzyć dzieciom. Ważne, aby bakalie kroić w dość duże kostki, (muszą być widoczne w cieście), orzechy uprażyć krótko na masełku, (nie będą twarde), rodzynki sparzyć - do tego wykorzystujemy mikrofalówkę!! Tak przygotowane bakalie mieszamy z solidną garścią mąki - chodzi o to, by były "suche", wówczas nie opadają w cieście na dno, ale rozkładają się równomiernie. Pamiętaj zostawić trochę śliwek, moreli i orzeszków do dekoracji!

Łączymy z ciastem, które ma dość gęstą konsystencję, szybko mieszamy i dodajemy na samym końcu ubitą pianę z 5 białek. Lekko jeszcze raz całość mieszamy i przekładamy do natłuszczonej, a jeszcze lepiej - wyłożonej papierem do pieczenia - długiej foremki babkowej. I teraz uwaga - całkiem nietypowo pieczemy. Do pieca nagrzanego do zaledwie ok. 150 st wkładamy foremkę i zostawiamy na ok. 2 godziny!!! Tak, tak, w tym czasie możemy iść na świąteczne zakupy! Keks pieczemy przez "suszenie" wilgoci z mnóstwa bakalii. Oczywiście sprawdzamy tradycyjnie patyczkiem lepkość, gotowe, gdy wierzch pięknie zbrązowieje, ciasto prawie podwoi wysokość i jest w środku suche. Po wystygnięciu pięknie lukrujemy białą polewą (rumową, cytrynową albo lukrem z cukru pudru) i przybieramy - gdy lukier jeszcze nie zasechł - kawałkami skórki pomarańczowej, śliwek suszonych, rodzynkami. (niekoniecznie, ale z dekoracją jest wykwintniej).

Keks wigilijny piec można już 2 tygodnie przed Świętami, zachowuje długo wilgoć i świeżość, odciążamy natłok prac przed samą Wigilią. Oczywiście pilnujemy, ażeby łakomczuchy nam nie sprzątnęły wspaniałego ciasta przed czasem. Do przechowywania najlepiej zapakować w papier pergaminowy, a nie folię, pod którą lukier "puszcza" wodę i spływa). Wypiek jest dość drogi z uwagi na ilość i rodzaj bakalii, ale naprawdę warto. Smacznego!

Keks wigilijny II


25 dag mąki
25 dag masła
25 dag cukru pudru
5 jaj
płaska łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżki rumu
1/2kg bakalii
do przybrania: dżem wiśniowy lub morelowy, bakalie
Pokrojone bakalie namoczyć w rumie przez parę godzin, osuszyć a potem obtoczyć w mące.

Ucierać masło dodając po jednym żółtku i po trochę cukru, dodać alkohol, przesianą mąkę z proszkiem. Dodać ubitą pianę i bakalie wymieszane z 1 łyżką mąki. Lekko wymieszać. Wlać do podłużnej blaszki , posmarowanej masłem i posypanej mąką. Piec w średnio gorącym piekarniku ok. 40 minut w temperaturze 180-200 stopni.
Wierzch smaruję podgrzanym dżemem i przybieram bakaliami
 

yenulka

Member
Lis 16, 2004
4,354
1
0
Beata :anbetung:

:banana:

wyszly mi bardziej plaskie niz Twoje, ale jak pachna - poezja
icon_smile.gif


tylko ich kurde sprobowac nie moge bo one do dziadkow ida :baa:

pzdr
yenn
 

Marcelina

Member
Wrz 16, 2004
1,714
0
0
Keks według Twojego przepisu wyszedł mi wspaniale, pyszny, bakalie pięknie rozproszone po całości. Smakował domownikom i gościom.
Upiekłam z podwójnej porcji.
 

yenulka

Member
Lis 16, 2004
4,354
1
0
lece doniesc ze keks byl przepyszny, mieciutki wilgotny, bakalie wcale nie opadly tylko petaly sie po calym ciescie. raz jeszcze wielkie dzieki za przepis :anbetung:

pzdr
yenn
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Dzięki dziewczyny za pochlebną opinię, bo już się martwiłam, że coś będzie nie tak, tak jak u moni. Cieszę się, Że Wam wyszło.
 

Paulinka

Member
Wrz 18, 2004
4,774
0
0
Widzisz BeatoSz? A jęczałaś że Twoich ciast nikt nie chce robić
icon_smile.gif


a u mnie w książce Kajorek nawet opinię dodał o serniku na murzynku :banana: :banana: :banana:
 

yenulka

Member
Lis 16, 2004
4,354
1
0
Beata, Ty mi tu nie marudz bo Twoje rpzepisy sa bardzo dobre :mrgreen:

keks wchodzi do stalego repertuaru, w niedziele salatke bede robic z Twojego przepisu i tez na pewno bedzie super.

pzdr
yenn
 

yenulka

Member
Lis 16, 2004
4,354
1
0
z selerem marynowanym i wedzonym kurczakiem... mniam :mrgreen:

pzdr
yenn
 

reniula

Member
Gru 6, 2004
406
0
0
A JA WRACAM DO KEKSU :mrgreen:

Właśnie się upiekł i już po próbie konsumpcyjnej :banana:

Jest przepyszny ,bakalie rozłożone równomiernie i taki jak na Twoim zdjęciu :mrgreen:
Do tej pory wychodził mi tylko keks Bajaderki a teraz mam drugi przepis co mi sie udał :dance:
 

alik

Member
Cze 15, 2005
293
0
0
Zrobiłam na święta, no i cóż mogę powiedzieć - po raz pierwszy w życiu keks mi się udał!!! Dzięki za przepis i pozdrawiam !
 

INECZKA

Member
Lis 29, 2005
285
0
0
także piekłam na święta wyszły mi dwie keksówki wąskie i bakalie nieopadły z czego sie ucieszyłam

Keks jest super polecam łatwo i szybko sie robi
 

Dolly

Member
Gru 20, 2005
185
0
0
a ja już mam tak skleroze daleko posuniętą że nie pamiętam z którego przepisu robiłam keks a był podobno bardzo dobry i chciałam go znowu zrobić
icon_sad.gif


wiem tylko że dawałam cukier puder hihi
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
U mnie daje się zwykły cukier i jak nie ten wcześniej robiłaś, to może tym razem spróbuj, miejmy nadzieję, że też Ci się uda i będzie smakował.