Lekki tort serowo-owocowy

Kata-73

Member
Cze 11, 2007
92
0
0
1.jpg

2.jpg

Przepis pochodzi z Poradnika Domowego - trochę przeze mnie zmodyfikowany. Ciasto jest rewelacyjne, zawsze komplementowane, idealne na lato. Wbrew pozorom robi się je naprawdę szybko.

Ciasto kruche:

1 szkl. mąki
10 dag masła
1 żółtko
1 łyżeczka cukru pudru

Biszkopt:

1/2 szkl.mąki
2 jaja
1/2 szkl. cukru
1 cukier waniliowy
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Masa serowa:

2 opakowania serka waniliowego
2 jaja
3 łyżki drobnego cukru
5 płaskich łyżeczek żelatyny

Ponadto:

3/4 szkl. konfitur z czarnej porzeczki lub wiśniowych (u mnie czarna porzeczka)
galaretka wiśniowa lub owoce leśne lub z czarnej porzeczki
sok z połowy cytryny wymieszany z 1/3 szkl. wody
owoce (u mnie jagody i maliny)

Wykonanie:
Ze składników na ciasto kruche zagnieść ciasto i włożyć do lodówki.
Upiec biszkopt - zmiksować jaja z cukrami, dodać mąkę wymieszaną z proszkiem. Piec na papierze do pieczenia w tortownicy 26-28 cm w 180 stopniach przez około 20 minut. Wyjąć, usunąć papier wystudzić.
W tej samej tortownicy (już bez papieru) upiec kruche (około 15 minut w 200 stopniach). Wystudzić.
Ciasto kruche posmarować konfiturą, na to położyć biszkopt - nasączyć go wodą z sokiem z cytryny. Na biszkopt wyłożyć masę serową.

Masa serowa - żelatynę rozpuścić w 4 łyżkach gorącej wody. Żółtka utrzeć z połową cukru, dodać serki, ubite z resztą cukru białka i żelatynę (ja zawsze daję gorącą, bo zimna mnie nie lubi i robią mi się kluchy).
Masę wyłożyć na biszkopt i włożyć do lodówki aż zastygnie (trwa to dosłownie chwilę).
Na masę serową położyć owoce, zalać je galaretką owocową i siup do lodówki.

Polecam!! U mnie robi furorę.
 

Załączniki

  • 1.jpg
    1.jpg
    321.7 KB · Wyświetleń: 0
  • 2.jpg
    2.jpg
    605.4 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

granola

Member
Lis 12, 2007
304
0
0
mniamusne
lecker.gif
i te jagody cudo
icon_mrgreen.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Jaka gramatura serków
icon_question.gif
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Alez daje po oczach
icon_mrgreen.gif
lecker.gif
daumen.gif
 

anieczka

Member
Mar 3, 2008
1
0
0
Zrobiłam go dzisiaj jako trocik urodzinowy (z porzeczkami i malinami). W smaku jest bardzo dobry, taki kwaskowo-krucho-miękki.
Ale pierwszy biszkopt, który upiekłam w ogóle się do niczego nie nadawał. Dopiero drugi wyszedł lepszy, ale to już mama piekła więc nie jestem pewna czy użyła tych samych składników. Nie wiem, czy to zależy od piekarnika, czy od tego że ciasta robione mikserem mi nie wychodzą, i lepiej robić/ubijać trzepaczką ręcznie? I ten spód jakoś tak się połamał. Tam na pewno nie ma proszku w tym przepisie?

Mimo wszystko smak zrównoważył minusy
lecker.gif
 

Kata-73

Member
Cze 11, 2007
92
0
0
anieczka @ 16 Jul 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=728693Zrobiłam go dzisiaj jako trocik urodzinowy (z porzeczkami i malinami). W smaku jest bardzo dobry, taki kwaskowo-krucho-miękki.
Ale pierwszy biszkopt, który upiekłam w ogóle się do niczego nie nadawał. Dopiero drugi wyszedł lepszy, ale to już mama piekła więc nie jestem pewna czy użyła tych samych składników. Nie wiem, czy to zależy od piekarnika, czy od tego że ciasta robione mikserem mi nie wychodzą, i lepiej robić/ubijać trzepaczką ręcznie? I ten spód jakoś tak się połamał. Tam na pewno nie ma proszku w tym przepisie?

Mimo wszystko smak zrównoważył minusy
lecker.gif
Cieszę się, że mimo problemów torcik smakował.
icon_biggrin.gif

Co do biszkoptu - mnie zawsze z tego przepisu wychodzi idealny biszkopt. Trzeba porządnie ubić jajka - tak na "puch", jak mawiały babcie. Ale jesli masz jakiś swój niezawodny przepis na biszkopt to możesz go upiec - modyfikując proporcje, żeby biszkopt miał mniej więcej dwa centymetry grubości. Kruche w tym cieście jest rzeczywiście "kruche", dlatego ja piekę je po biszkopcie i już nie wyjmuję z tortownicy. Wtedy nie ma szans się połamać.
 

jean

Member
Kwi 12, 2006
7,139
0
36
Upiekłam! Pyszny jest ten torcik! Zdjęć nie będzie! , następnym razem...zapomniałam!
Z wyglądu to byl taki jak na fotkach kati-73. Zrobiłam z pół kg sera. Jedyne co nie za bardzo mi wyszło to rozpuszczenie żelatyny dlatego następnym razem do sera zamiast dam 2 galaretki rozpuszczone w małej ilosci wody.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Kata-73

Member
Cze 11, 2007
92
0
0
jean @ 5 Sep 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=746828Upiekłam! Pyszny jest ten torcik! Zdjęć nie będzie! , następnym razem...zapomniałam!
Z wyglądu to byl taki jak na fotkach kati-73. Zrobiłam z pół kg sera. Jedyne co nie za bardzo mi wyszło to rozpuszczenie żelatyny dlatego następnym razem do sera zamiast dam 2 galaretki rozpuszczone w małej ilosci wody.
Przepraszam, że tak późno reaguję na Twojego posta, ale od dwóch miesięcy się odchudzam i Cina omijam szerokim łukiem
icon_wink.gif
.
Bardzo się cieszę, że zrobiłaś to ciasto i że Wam smakowało. Trochę się obawiałam ,że ten przepis zniknie wśród tylu innych.

Co do żelatyny to - jak pisałam w przepisie - ja zawsze wlewam gorącą. Zalewam żelatynę gorącą wodą, mieszam aż do rozpuszczenia, a jak się nie chce rozpuścić (co często się zdarza) to wrzucam na 20 sek. do mikrofali i taką prawie kipiącą wlewam do masy serowej cały czas miksując. Niezgodne to z wszelkimi zasadami kulinarnymi
icon_smile.gif
, ale działa!!!

pozdrawiam
kata-73
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,390
3,675
113
Jean, nie bój się żelatyny!
icon_biggrin.gif

Zalej ją niewielką ilością wrzątku, mieszając do całkowitego rozpuszczenia.
Lekko ostudź, a następnie zahartuj dodając po łyżce nieco masy serowej. Potem wymieszaj z pozostałą masą. Na pewno się uda!
icon_biggrin.gif
Osobiście preferuję firmę Dr O., bo jeszcze mnie nie zawiodła.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,390
3,675
113
No to Ci niestety nie pomogę, bo nie wiem, ile tej galaretki dać. Zawsze robię z żelatyną.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0