Light Silesian Rye

AnkaP

Well-known member
Sty 2, 2008
11,397
4,595
113
Głupio się przyznać, ale jeszcze nie próbowałam, bo rano "resztkowaliśmy" jeszcze poprzedni bochenek. Ale wizualnie wygląda dobrze, dziurki nadal są. Syn mówił, że może trochę mniej puszysty, ale dobry. Widać ten mój zakwas młody, ale szatan
icon_mrgreen.gif


bezdrozdzy.jpg bezdrozdzy2.jpg
 

Załączniki

  • bezdrozdzy.jpg
    bezdrozdzy.jpg
    92.9 KB · Wyświetleń: 2
  • bezdrozdzy2.jpg
    bezdrozdzy2.jpg
    81.8 KB · Wyświetleń: 2

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Ty masz po prostu rękę do wypieków zakwasowych. Bardzo zacnie wygląda . Ja lubię takie mniejsze dziurki w chlebie
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
no to wyjęłam z pieca . Wersja DARK


20201227_122139.jpg


zagapiłam się i wyrósł ponad formę, która była nakryta folią. No i se przywarł do niej. I mamy szwank na urodzie
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

nikka

Member
Kwi 21, 2007
341
0
0
Chciałabym się pochwalić, ze zrobiłam ten chleb. Bardzo mi smakuje, jest taki ... lekki w smaku. Upiekłam w szerszej keksowce.

U mnie lezakowal w lodowce podczas wyrastania w foremce. Potem ocieplilam, jeszcze podrósł i do naparowanego piekarnika.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

nikka

Member
Kwi 21, 2007
341
0
0
Właśnie robię ciemniejszą wersje chleba. Już drugi raz, pierwszy był wiele lat temu. Rzadko tutaj dyskutowana była ciemniejsza wersja, a ten bochenek niby ma podane proporcje, ale wszyscy - z tego co widzę- go przerabiają pod względem ilości wody i sposobu w tym temp pieczenia. Jest lepki, bardzo. Dodałam mąki. Składam, poprawiła się struktura. Widziałam zmiany u Mirabbelki, Krystyny, a co sądzicie o tej zmianie http://www.waniliowachmurka.pl/2015/03/cie...lesian.html?m=1

Ten chleb był kiedyś w weekendowej piekarni i tam tez sugerowano modyfikacje. Ten jasny jest taki, ze można robić wedle przepisu, a ten ciemny widzę ze nie bardzo. Chętnie usłyszę Wasze opinie na jego temat. Ufam Mirabbelce (nawet nie wiem czy tu jeszcze zagłada), ale nie chce zostawiać części zaczynu do kolejnego wypieku. Jakie proporcje zastosować bez tego zabiegu?
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
nikka @ 2 Jan 2021 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1670606Właśnie robię ciemniejszą wersje chleba. Już drugi raz, pierwszy był wiele lat temu. Rzadko tutaj dyskutowana była ciemniejsza wersja, a ten bochenek niby ma podane proporcje, ale wszyscy - z tego co widzę- go przerabiają pod względem ilości wody i sposobu w tym temp pieczenia. Jest lepki, bardzo. Dodałam mąki. Składam, poprawiła się struktura. Widziałam zmiany u Mirabbelki, Krystyny, a co sądzicie o tej zmianie http://www.waniliowachmurka.pl/2015/03/cie...lesian.html?m=1
ale ja w składnikach nic a nic nie zmieniałam, poza zmniejszeniem ilości użytych drożdży. Ciasto było baaaaaardzo luźne i lepkie i nie formowałam go . Przełozyłam jedynie do foremki i w niej rosło sobie. W tym chlebie do którego dałaś link, nie wiem czy nie ma pomyłki (wody jest o 100 ml mniej a to uważam jest bardzo dużo). Daje odnośnik do Trufli, a tam dalej jest taka sama ilość wszystkich składników jak w tym chlebie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

nikka

Member
Kwi 21, 2007
341
0
0
http://truffle-in-a-rum-chocolate.blogspot...szenie.html?m=1 Tutaj zobacz dopisek „edit” na samym końcu. Trufla tez sugeruje zmniejszenie ilości wody . Ja zostawiłam oryginalna ilość wody, ale dosypałam maki, dwa razy składałam i chleb nie jest taki jaki być powinien. Trochę mi się kruszy, a krojony 2,5 h po upieczeniu. Dałabym mu jeszvze szanse. Może zostawić w takim razie oryginalna hydracje?
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
no to powiem Ci, że mój był genialny w smaku. Nic a nic sie nie kruszył. Trzeciego dnia był super sprężysty i wciąz pyszny. Nic nie składałam tylko sobie rósł. Po wyrośnięciu wywaliłam na blat i tak z lekka szpatułką formowałam (trudno nazwać to formowaniem). I przełozyłam fo formy. Na koniec była próba nacięcia go
I tak wygladał po przekrojeniu:

20201227_132029.jpg


 

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,302
1,600
113
Ja daję wody tyle, ile w przepisie i chleb wychodzi fantastyczny. W książce jest napisane, że ciasto będzie lepkie, ale należy powstrzymać się przed dosypywaniem mąki. Odjęcie aż 100 ml wody uważam za badzo dziwne. Przecież w wersji light jest 300 ml wody, a tu dochodzi mąka razowa, która chłonie jej więcej.

Od zdjęć Krystyny cieknie mi ślinka. Na szczęście mój chleb już rośnie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,335
1,404
113
Krystyno, bardzo mi się podoba twój chleb.
daumen.gif

Przed chwilą swój wyjęłam z pieca. Nieco zbyt przyrumieniony, bo zapomniałam obniżyć początkową temperaturę.
Nie odejmowałam wody, dałam wszystko zgodnie z przepisem.

Light_Silesian_Rye.jpg
 

Załączniki

  • Light_Silesian_Rye.jpg
    Light_Silesian_Rye.jpg
    68.9 KB · Wyświetleń: 2