Light Silesian Rye

inula

Member
Lis 4, 2008
2,087
0
0
zrobiłam zakwas, który na moje oko wyszedł ok więc nabrałam odwagi by upiec chleb. Wybór padł na ten
icon_smile.gif

Oba chleby wyszły super (pszenny i żytni razowy):

Light_Silesian_Rye.jpg Dark_Silesian_Rye.jpg

jak na mój pierwszy chleb na zakwasie uważam, że są rewelacyjne
icon_mrgreen.gif
Pszenny znikał w oczach, wszystkim bardzo smakował. Żytni jeszcze jest bo z reguły jadamy pszenne chleby. Dziękuję za przepis i będę go powtarzać
icon_smile.gif
 

Załączniki

  • Light_Silesian_Rye.jpg
    Light_Silesian_Rye.jpg
    79.4 KB · Wyświetleń: 2
  • Dark_Silesian_Rye.jpg
    Dark_Silesian_Rye.jpg
    64 KB · Wyświetleń: 2

inula

Member
Lis 4, 2008
2,087
0
0
betsetse @ 31 Jan 2010 napisał:
index.php?act=findpost&pid=938679Inula ten żytni wygląda bardzo smakowicie
mniam.gif
dziękuję
icon_smile.gif

w sumie tylko ja go jem bo jestem jedyną osobą w tym domu, która sięga po taki chleb, reszta 'jedzie' tylko na pszennym
icon_smile.gif

Rodzina domaga się tej pszennej wersji ale mamy jeszcze dwa bochenki ze sklepu, więc muszą je zjeść dopiero potem ruszam z pieczeniem. Mam plan by piec zawsze jeden Light Silesian Rye i jakiś inny (szkoda piekarnika na jeden bochenek), tak by było co jeść
icon_smile.gif
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
Dark Silesian Rye w moim wykonaniu, bez dodatkowych drożdży, sam zakwas
bardzo smaczny , taki codzienny chleb

karnawa__333.jpg


karnawa__342.jpg
 

Załączniki

  • karnawa__333.jpg
    karnawa__333.jpg
    191.9 KB · Wyświetleń: 2
  • karnawa__342.jpg
    karnawa__342.jpg
    143.8 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Elle

Member
Mar 6, 2010
798
0
0
Margot syso pisze, że ciasto jest luźne i lepkie, bo ona i tak piecze w foremkach, a u Ciebie widać piękny bochenek. Dodawałaś więcej mąki? Czy z takim lepkim manewrowałaś?
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
Elle @ 25 Feb 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1097664Margot syso pisze, że ciasto jest luźne i lepkie, bo ona i tak piecze w foremkach, a u Ciebie widać piękny bochenek. Dodawałaś więcej mąki? Czy z takim lepkim manewrowałaś?
Nie dawałam więcej mąki, tylko jak rosło to go 2 albo 3 razy złożyłam, bardzo to go wzmocniło i nie było lepkie przy formowaniu
Grzecznie wyrosło w koszyku i ładnie w piecu, choć na początku chwilowo się trochę rozlało ,ale po chwili wystrzeliło do góry
A piekłam nie na kamieniu ,a na rozgrzanej blasze
 

Elle

Member
Mar 6, 2010
798
0
0
Więc też spróbuję. Przyznam się szczerze, że nie mam cierpliwości do klejących się chlebów z mąką żytnią, ale smakują mi one o wiele bardziej niż 100% pszenne. Dobrze, że chociaż moczenie rąk pomaga, choć wczoraj z Vermont Sourdough nie miałam problemu...
gruebel_2.gif

Ale dla smaku warto się pomęczyć, więc nastawię wieczorem zaczyn, dziękuję za odpowiedź
cvety.gif
 

Elle

Member
Mar 6, 2010
798
0
0
Dodałam jednak trochę więcej pszennej mąki, bo było rzeczywiście bardzo luźne i się obawiałam...
Rósł bardzo szybko, piekłam 35 minut w 240*C. Bardzo smaczny chleb
icon_smile.gif

Mój ma pełno malutkich dziurek, szkoda, ze nie ma większych, ale mimo to jest lekki i miękki.
Rye.jpg
Zdjęcie z tych okropnych, ale przy świetle żarówkowym i na szybko nie udało mi się zrobić ładniejszego
icon_neutral.gif
 

Załączniki

  • Rye.jpg
    Rye.jpg
    128.7 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Foremka

Member
Mar 25, 2011
3
0
1
Bardzo polecam ten przepis początkującym "piekarzom" - ten chlebek to pewniak, a do tego wszystkim bardzo smakuje i ma uniwersalne zastosowanie. Piekłam w wersji dark, ale zamiast mąki razowej drobno mielonej dałam mąką jasną żytanią połączoną z odrobiną mąki razowej przesianej przez sitko. Przypomina dobry chleb powszedni... Smakowity...
 

kornasia

Member
Maj 17, 2008
1,039
0
36
Dzis upieczony po dlugiej przerwie, wyszedl idealny w smaku i ksztalcie bochenka, pyszny, wlasnie jem pietke z maselkiem
lecker.gif
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Wczoraj upiekłam drugi pod rząd bochen.
fiesgrins.gif

Bardzo nam smakuje ten chleb i jest idealny pod mój rozkład dnia. Wieczorem odświeżam zakwas, rano robię zaczyn, a po pracy wyrabiam ciasto, wyrastam i piekę.
Do zaczynu daję mąkę żytnią razową i zmniejszyłam ilość drożdży do ok. 5g świeżych. Piekę jeden duży chleb, wyrasta ok. 60-70 minut.
Jest lekko tylko kwaśny i długo świeży. Po 3-4 dniach nadal smaczny.
Później wręcz idealny jako bruschetta.
lecker.gif
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Cały czas go piekę, jest do bólu dla nas idealny.
Zwiększam trochę ilość zakwasu i daję zdecydowanie mniej drożdży. Na 1,5 porcji jakieś 4g. Mam z tego dwa średniej wielkości bochenki.
 

neteczka

Member
Lip 29, 2011
2,130
0
0
Dziś zrobiłam.Fajny i bezproblemowy chlebek
lecker.gif
.Zdecydowanie do powtórki.
A tak wygląda.

DSCF0409.JPG
DSCF0424.JPG
 

Załączniki

  • DSCF0409.JPG
    DSCF0409.JPG
    76.7 KB · Wyświetleń: 2
  • DSCF0424.JPG
    DSCF0424.JPG
    77.8 KB · Wyświetleń: 2