Makowiec japoński

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
na pewno nie moczyłam, po prostu zapomniałam się i sypnęłam taki suchy, nie zmielony, nie zaglądając do przepisu.Ciasto nie było wcale suche, starte jabłka dają dużo wilgoci. Może miałam wyjątkowo soczyste jabłka ( używam zwykle renety lub antonówek)ale pewnie jak będę robić następnym razem, to też użyję suchego, nie mielonego, bo po co mam sobie dokładać roboty. Ale decyzję zostawiam Tobie.
 

yoanka

Member
Maj 14, 2006
1,077
0
0
BeataSz @ 17 Jan 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=649464ale pewnie jak będę robić następnym razem, to też użyję suchego, nie mielonego, bo po co mam sobie dokładać roboty. Ale decyzję zostawiam Tobie.
Masz rację
handclasp.gif
Sypnę suchy, a jak efekt mnie nie zadowoli to następnym razem namoczę trochę. Na razie zrobię najprościej jak się da. Dziękuję za rady
anbetung.gif
Jak zrobię, dam znać jaki efekt.
 

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
nie będę wstawiała "mojego" przepisu, więc tutaj się dopiszę
icon_wink.gif
mam nadzieję, że Beata nie ma nic przeciwko. Mój przepis podobny, tzn składniki te same, trochę inne proporcje. Często robię, raz z jabłkami, raz nie. Akurat teraz mam bez jabłek, a raczej miałam bo już nie ma
icon_neutral.gif

Tym razem robiłam z gotowej masy makowej - termin ważności się już kończył na dniach
icon_wink.gif

blaszka taka duża, nie mam jej teraz, żeby zmierzyć, ale coś ok 25x40 cm. masy makowej było 850 g.
a składników u mnie tak:

1 1/2 szkl maku
1 1/2 szkl cukru
50 dag jabłek
19 dag margaryny
6 jaj
7 łyżek kaszy manny
2 łyżeczki proszku do pieczenia

SNV81856.JPG
 

Załączniki

  • SNV81856.JPG
    SNV81856.JPG
    204.8 KB · Wyświetleń: 3

olcieek

Member
Lip 21, 2007
3,630
0
0
aaaaaaa ! jedno z moich ulubionych ciast na wieerzchu
fiesgrins.gif

robię tylko dwa razy w roku, co by się nie przejadło xD
rofl.gif

u mnie obowiązkowo z jabłkami

ach coraz bliżej święta, coraz bliżej święta
fiesgrins.gif
icon_exclaim.gif





dump.gif
 

gustowna

Member
Maj 18, 2008
10
0
0
w moim przepisie mam dodane dwie lyżki kakao i 1 łyzke kawy zmielonej,ponadto dodaje olejek migdalowy.Na wierzch ciasta wykładam krem czekoladowy z dodatkiem olejku arakowego i posypuję to orzechami.Jest to ciasto bardzo sycace i warte pieczenia.Przylaczam sie do pozytywnych opinii.
 

mcdulka

Member
Lis 1, 2007
219
0
0
ja mam troszke inny przepis-mianowicie 30dag maku, sparzonego i 2krotnie zmielonego.
1kg jablek startych na grubej tarce i odcisnietych (ten sok to najwspanialszy efekt uboczny produkcji- a wychodzi go szklanka;))
a do srodka wrzucam tylko podprazone i grubo posiekane orzechy laskowe.
na jeszcze cieply makowiec scieram czekolade.
ostatnio pieklam go tez w formie tortu- przekladam kremem z czekolady z duzą ilością alkoholu. wtedy tez paczuje ciasto kawą z rumem/spirytusem. wychodzi niesamowity:)
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
cleopa @ 25 Nov 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=780386Na jaka blszke jest ten makowiec?
gruebel_2.gif
Ja zawsze foremkę dobieram do ilości ciasta, widzę po prostu ile mam i do jakiej foremki mogę włożyć. Dawno nie piekłam tego makowca, więc nie pamiętam dokładnie. Wiem, że na pewno kiedyś piekłam w keksówce , a kiedyś w jakiejś tortownicy. Jak będę piekła, to podam wówczas dokładne wymiary.
 

zunia

Member
Cze 11, 2008
115
0
0
Piekłam dzisiaj ten makowiec, w smaku pychotka, ale mam mały problem, jakoś spód źle wygląda po upieczeniu, nie wiem, ale wygląda to jak taka maź z kaszy manny o grubości 1 mm, niby niewiele, ale mam stresa, że coś źle poszło. Jeśli ktoś może wiedzieć, co zrobiłam nie tak, to proszę o odpowiedź, aha piekłam na papierze do pieczenia, może to dlatego, że nie wysypałam bułką tartą, nie mam pojęcia.
 

Green

Member
Kwi 17, 2008
42
0
0
cleopa @ 25 Nov 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=780386Na jaka blszke jest ten makowiec?
gruebel_2.gif
Piekłam wczoraj z połowy porcji w blaszce 23x23 cm. Wyszedł niski, ale nie przesadnie niski (ok. 2,5 - 3 cm) - prezentował się dobrze i smakował wszystkim.

Piekłam z przepisu BeatySz zmniejszając ilość cukru o ok. 1/4. Dziękuję za przepis.
icon_smile.gif


zunia - Nie wysypywałam blachy bułką tartą, bo nie lubię, tylko mąką - nie miałam żadnych problemów ze spodem.

A, mak kupiłam zmielony suchy (paczka 20 dag), nie namaczałam.
 

pokonewka

Member
Gru 23, 2008
7
0
0
Mój makowiec właśnie siedzi w piekarniku i zorientowałam się, że nie dodałam do niego proszku do pieczenia :/ Myślicie, że ma szansę wyjść zjadliwy? A tak się na niego cieszyłam, ech...
 

pokonewka

Member
Gru 23, 2008
7
0
0
Spieszę donieść, że makowiec wyszedł przepyszny nawet mimo braku proszku. Widać to jeden z tych przepisów, których nie da się zepsuć
icon_smile.gif
 

zunia

Member
Cze 11, 2008
115
0
0
Ja robię ten makowiec z kruchym spodzie, wychodzi pyszniutki, każdemu smakuje. Aha i zawsze daję gotową masę makową.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
pokonewka, cieszę się, że się udało mimo braku proszku
icon_biggrin.gif


zuniu, może i dobrze na kruchym spodzie go zrobić, będzie stabilniejsze, kiedyś spróbuję.

Jak ktoś chce, to może próbować z gotową masą makową,skoro zunia mówi, że się nadaje ale ja już wiele razy mówiłam, że się jej brzydzę, więc tak nie spróbuję.
 

gumissylwia

Member
Lip 11, 2007
160
0
16
Zrobilam na Swieta z polowy porcji w mufinkowych foremkach-choinkach, wyszedl pyszny
lecker.gif

Nawet nie zdazylam pstryknac zdjecia tak szybko zniknely
icon_eek.gif

Foremki nasmarowalam maslem i wysypalam mielonymi migdalami
 

madziawoj

Member
Lut 27, 2008
245
0
16
Wstawię tutaj zdjęcia mojego makowca japońskiego bo poza dodatkową szklanką mielonych orzechów nie różni sie prawie wcale.
Od zawsze ten makowiec towarzyszy mojej rodzinie w świeta Bożego Narodzenia i zawsze cieszy się duzym powodzeniem.

japonczyk.jpg
japonczyk_cd.jpg


 

Załączniki

  • japonczyk.jpg
    japonczyk.jpg
    81.6 KB · Wyświetleń: 3
  • japonczyk_cd.jpg
    japonczyk_cd.jpg
    56.9 KB · Wyświetleń: 3