Marmolada jabłkowo-cytrynowa

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
Marmolada jabłkowo-cytrynowa

Orzeźwiająco cytrynowa marmolada jabłkowa.

60 dag obranych i oczyszczonych z gniazd nasiennych jabłek
1 cytryna
25 dag cukru

Cytrynę umyć, sparzyć, cienko obrać, wycisnąć sok. Skórkę pokroić w paski, zalać wodą i gotować do miękkości. Wodę wylać.
Jabłka pokroić, przełożyć do garnka, dodać skórkę, 2 łyżki soku z cytryny i ewentualnie odrobinę wody (jeśli potrzeba), rozgotować, zmiksować. Wsypać cukier, gotować do uzyskania odpowiedniej konsystencji, mieszając. Przełożyć do wyparzonych słoiczków, zakręcić, studzić pod kocykiem albo zapasteryzować.

wychodzi ok. 800 ml
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Zrobiłam tą marmoladę i jestem zachwycona, jest bardzo słodka, mniam mniam. I to jest świetne w przepisie, że z produktów które zawsze ma się w domu można ją zrobić w pare chwil.
Jest to coś wspaniałego, na dworze zimno, a domku cudne zapachy. Polecam robienie tej pyszności całą jesień i zimę.
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Czy ktoś oprócz mnie robi tą marmoladę?

Ja ją teraz gdy są kwaśne jabłka (antonówki) robię na okrągło, jest naprawdę genialna, gdy komuś dam słoiczek to jest zachwycony i się nasłucham ochów i achów, mlaskań i ciamkań :fiesgrins:
Marmoladka, no mnie wychodzi raczej dżemik, jest genialna, mocno cytrynowa ale dość słodka.
Ostatnio dostałam od teściowej bardzo brzydkie jabłka, opady najprawdopodobiej
icon_rolleyes.gif

dwa rodzaje jak się potem okazało, obitych maksymalnie jabłek
icon_rolleyes.gif

Jedne się pięknie rozpadły, a drugie wcale i latały takie duże kawałki w tej brei
icon_wink.gif

więc po raz pierwszy, to co mi wyszło, zmiksowałm w przystawce do koktajli myśląc, że nie będzie to takie fajne dżemidełko jak zwykle :fiesgrins:
ale jest boskie w smaku i wygląda jak Gerberek dla dzieci :D

Zachęcam Was kochani, zróbcie, nie pożałujecie
lecker.gif

właśnie wciągam z gorącymi bułeczkami Liski
lecker.gif
myślę, że na goferki ze śmietanką byłoby niezwykle smakowite
lecker.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Simona

Moderator
Członek ekipy
Paź 27, 2004
2,528
0
0
Pajak nie jest glodny, dla pajaka Ivo hoduje maczniki. Nie chcesz znac detali.

Zostanie dla was, obiecuje.
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Faktycznie, nie chcę znać detali
pinggrins.gif
Ty mnie pająkiem nastraszyłaś, ja sie do granic Słowenii nawet nie zbliżam, bo tam się pająki rano do łóżka podaje, zamiast kawy :D
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Simona

Moderator
Członek ekipy
Paź 27, 2004
2,528
0
0
Moge ci podac krolika. Albo ptaka.

(chodzi mi o prawdziwego ptaka, faktycznego ptaka, zeby nie bylo nieporozumien)
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Wolę Petera niż faktycznego ptaka :D Faktyczne ptaki drą się bladym świtem, ryzykując, ze zostaną przerobione na najbliższy obiad :D
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
He he, aby się tylko nie okazło, że Lis przerabia pająki na marmoladę, wtedy Ivo będzie niepocieszony :D
marmolada pająkowa :fiesgrins:
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,272
3,517
113
kasha @ 6 Oct 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=374553Czy ktoś oprócz mnie robi tą marmoladę?
Ja robię bardzo podobny dżemik, tylko oprócz skórki i soku z cytryny daję skórkę i miąższ z pomarańczy.
Cukru dodaję niewiele, do smaku. Jest wspaniały i do bezpośredniego spożycia, i do ciast ( zwłaszcza do ciasta pomarańczowego i mazurka). To dzisiejsza "produkcja":
 

Załączniki

  • d_em_jab_kowo___pomara_czowy.jpg
    d_em_jab_kowo___pomara_czowy.jpg
    30.2 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Ja dziś zaniosłam do znajomych kolejny słoik, czekam na reakcję czy będzie smakowało, bo dziewczynka jest bardzo kapryśna :D
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

malgosia

Member
Lut 1, 2006
786
0
0
czy cukier odgrywa ważną role? mam dosc słodkie jabłuszka i chciałabym nie słodzić ale boje sie że marmolada sie zepsuje.
używacie zwykłego cukru(może byc brązowy?) czy żelującego? jakiego?
icon_rolleyes.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,272
3,517
113
Malgosiu - cukier jest stosowany w przetworach nie tylko jako dodatek smakowy, ale również jako konserwant - dzięki jego dodatkowi owoce nie ulegają fermentacji.
Można robić przecier jabłkowy bez cukru lub z jego niewielką ilością, ale zawsze wtedy trzeba słoiki pasteryzować. Ponieważ ja właśnie gustuję w takich mało słodkich musach, dżemach i powidłach, pasteryzuję niemal wszystko.
icon_smile.gif
Nie jest to dla mnie specjalnie uciążliwe, bo kiedyś zakupiłam ogromny gar z aluminiową wkładką służący specjalnie do tego celu, w którym się mieści na raz aż dziesięć typowych dżemowych słoiczków.
icon_smile.gif
Pasteryzowanie idzie więc piorunem
icon_smile.gif