Miodownik z warstwą orzechową

Pysia

Member
Sie 11, 2005
962
0
0
Dzięki za podpowiedź Szuwarku. Ciacho wyszło przepyszne. Przepis poszedł w świat wraz z rodziną i znajomymi.
 

zunia

Member
Cze 11, 2008
115
0
0
To ciasto jest przepyszne, tylko że ja piekę trzy placki, pierwszy smaruję dżemem porzeczkowym (kwaśny do słodkich orzechów jest po prostu rewelacyjny), drugi placek z orzechami smaruję od spodu kremem i kładę na dżem, na orzechy znowu krem i przykrywam ostatnim plackiem, według mnie tak jest lepiej, bo orzechy miękną w środku ciasta. Właśnie jem to ciasto do kawy, miód w gębie, że tak powiem.
 

szuwarek

Member
Lis 4, 2005
254
0
0
Ja zrobiłam to ciasto na święta ale zamiast masy z kaszy mannej, dałam masę makową

2 szklanki maku zalałam wrzątkiem, odlałam, ponownie zalałam wrzątkiem i zostawiłam na noc.
Na drugi dzień odcedziłaam, zalałam mlekiem i gotowałam 1,5 godziny.
Odcedzony mak zmieliłam najpierw sam, drugi raz zmieliłam z pól szklanki mieszanego cukru ( brązowy, z wanilią, fruktoza), trzeci raz zmieliłam z garstką migdałów, czwarty raz dodałam orzechy włoskie i rodzynki. ( ilość cukru trzeba dopasować do własnego smaku )
Do zmielonego maku dodałam 2 żółtka ubite na parze, 2 łyżki miodu, 2 łyżki amaretto i 50 g masła które rozpuściłam.
Upieczone placki leciutko nasączyłam amaretto i wyłożyłam masę.
Ciasto znikało aż miło było patrzeć
lecker.gif


A tak poza tym to witam Wszystkich, strasznie za Wami tęskniłam
wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kasja

Member
Sty 6, 2009
30
0
6
mam pytanie co do warstwy orzechowej; czy istnieje jakaś lżejsza jej wersja tzn. może sam miód z odrobiną wody i orzechami
icon_question.gif
? Moje dzieciaki chętnie jadły to ciasto, ale część z nich zostawiała na talerzyku orzechy, bo były za słodkie
 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Witaj na forum, Kasja
wink.gif
icon_biggrin.gif


Nie robilam jeszcze warstwy orzechowej bez cukru, ale w sumie chyba moglabys sprobowac
icon_wink.gif

Albo tak sobie teraz mysle, choc to nie bedzie juz to, ale...
icon_wink.gif

- ale - zamiast warstwy orzechowej (tej z miodem i cukrem), moze moglabys zrobic lukier ( z cukru pudru, z wody i odrobina soku z cytryny)
albo jakas polewe i polac wierzchnia czesc ciasta. Na koniec obsypac wczesniej podprazonymi orzechami (migdalami )
gruebel_2.gif
dontknow.gif

Sprobowac mozna
icon_wink.gif
 

kasja

Member
Sty 6, 2009
30
0
6
dzięki Caritko za podpowiedzi; myślę, że bez orzechów to nie byłoby to samo ciasto i raczej nie chciałabym z nich rezygnować
zastanawiałam się czy nie można by powciskać orzechy w wierzchnią warstwę ciasta, a potem je czymś
icon_question.gif
posmarować
 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
kasja @ 7 Jan 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=800218dzięki Caritko za podpowiedzi; myślę, że bez orzechów to nie byłoby to samo ciasto i raczej nie chciałabym z nich rezygnować
Nie musisz rezygnowac z orzechow
icon_biggrin.gif
- Napisalam, ze moznaby pomazac lukrem i na to orzechy
icon_wink.gif


CYTATzastanawiałam się czy nie można by powciskać orzechy w wierzchnią warstwę ciasta, a potem je czymś
icon_question.gif
posmarować
Moze masa grysikowa?
 

Cevilla

Member
Sie 13, 2010
3
0
0
Witam. czy kiedy użyję orzechów włoskich zamiast laskowych zrobię duże odstępstwo od oryginału? Tzn. to zmieni zupełnie smak, czy tylko trochę?
 

ptysza

Member
Sie 14, 2007
50
0
0
robilam ten miodownik na swieta
ciasto zeszlo blyskawicznie
barrdzo smaczne, i samo ciasto dosc mocno uroslo, sproboje nastepnym razem zrobic z tej porcji jakos 3 placki

na pewno jeszcze zrobie, przepis juz zapisany do kaleciku ;)

dziekuje za przepis i polecam z calego serca