Mirabbelki nalewka z mirabelek*

mirabbelka

Moderator
Członek ekipy
Gru 22, 2004
5,063
420
83
nalewka z mirabelek (na zyczenie)



skladniki:
dojrzale mirabelki
cukier
wodka i spirytus (w proporcjach szklanka spirytusu na 1 litr wodki)

nalozyc do polowy szklanego naczynia dojrzalych wydrylowanych mirabelek. Zasypac cukrem. Cukru powinno byc mniej wiecej polowe wagi owocow*. Dodac spirytus zmieszany z wodka w proporcjach podanych wyzej, tak aby dobrze zakryl owoce z cukrem, a nawet powyzej. Zamkniety sloj wystawic najlepiej na slonce na trzy tygodnie. Od czasu do czasu potrzasac, zeby cukier sie rozpuscil. Po trzech tygodniach nalewke zlac, przefiltrowac do butel. odstawic i zapomniec na co najmniej pol roku.
Owocow z nalewki nie wyrzucac, mozna je zalac gestym syropem cukrowym i miec z nich jeszcze po odcedzeniu slabiutki likier.

*
w miare jej robienia przez lata przekonuje sie, że owoców trzeba dać niewiele, żeby smak nalewki był niezbyt intensywny a kolor bardziej złoty niż brazowy. Kiedy postoi dłużej (ponad 2 lata) mozna naprawde docenic jej zapach i smak
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
jaka szkoda, ze u mnie nie ma mirabelek...myslisz,ze moglabym zastapic innymisliwkami, moze morelami (przeca to tez sliwki)
 

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
moje mirabelki zaczęły dzisiaj spadać z drzewa. Jutro je wyzbieram i nastawię tę nalewkę. Obawiam się nieco drylowania, ale dam radę
icon_smile.gif
 

Moi

Member
Paź 28, 2008
4,240
0
0
Mirabbelko a ile mirabelek tak pi razy oko dać na tą szklankę spirytusu i litr wódki?

Mam pół wiadra mirabelek, ale słyszałam, że z nimi nie należy przesadzać bo nalewka będzie miała zbyt intensywny aromat.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,367
3,641
113
Nastawiłam. Dla aromatu dodałam jeszcze laskę wanilii.
Trochę mi się chyba spirytusu za dużo wlało, ale najwyżej będę rozcieńczać.
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: