Naleśniki*

aga-a

Member
Wrz 3, 2005
1,122
0
0
Pierwsze naleśniki, które mi wyszły i w dodatku bardzo smaczne.
Dostałam książkę "Jajka. 130 prostych przepisów" Michela Roux'a i postanowiłam nauczy sie z niej robic naleśniki
icon_smile.gif

Podałam je z twarogiem i truskawkami, polecam.

Naleśniki z truskawkami i twarogiem
Naleśniki
Składniki na około 16-18 sztuk (mi wyszło z połowy porcji 4,5 na patelni o średnicy 28cm)
* 125 g mąki
* 15 g drobnego cukru (dałam mniej, bo nie lubię aż tak słodkich)
* szczypta soli
* 2 jajka
* 325 ml mleka
* 100 ml śmietany kremówki ( dałam 12% )
* kilka kropel esencji waniliowej, pomarańczowej lub trochę startej skórki z cytryny
* 20 g stopionego masła (tylko pomaziałam patelnię masłem)
Mąkę, cukier i sól wsypujemy do miski. Dodajemy jajka, 100 ml mleka, ciągle mieszając trzepaczką. Dolewamy stopniowo resztę mleka i śmietanę ciągle mieszając. Ciasto odstawiamy na przynajmniej godzinę.
Przed przystąpieniem do smażenia mieszamy ciasto i dodajemy esencję (no nie dałam). Patelnię o średnicy 22 cm (moja 28cm) smarujemy odrobiną masła i podgrzewamy. Nalewamy cienką warstwę ciasta i smażymy około 1 minuty. Jak na całej powierzchni pokażą się małe dziurki, odwracamy naleśnik i smażymy ok. 30-40 sekund.
Przekładamy na talerz.

Farsz twarogowo-truskawkowy
- pół kostki twarogu
- łyżka jogurtu naturalnego
- kilka truskawek
- ewentualnie cukier
Rozgniatamy truskawki widelcem i mieszamy z jogurtem i twarogiem.
Naleśniki smarujemy farszem i składamy.
 

Załączniki

  • nales_truska.jpg
    nales_truska.jpg
    135.9 KB · Wyświetleń: 0
  • nales_truska12.jpg
    nales_truska12.jpg
    139.8 KB · Wyświetleń: 0

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
Przetestowałam mnóstwo przepisów na naleśniki. Te są absolutnie najlepsze, mistrzowskie proporcje, robię z kremówką i nic nie zmieniam w przepisie, bo jest po prostu doskonały. Wychodzą cieniutkie, elastyczne i przepyszne same w sobie.

Moje ulubione nadzienie, które doskonale się komponuje z takim ciastem, to kremowy twarożek sernikowy (mój ma 28% tłuszczu, ale warto
icon_mrgreen.gif
) wymieszany z cukrem i drobne owoce - truskawki, jagody, maliny.

A robiłam je pierwszy raz już jakiś czas temu - znalazłam na blogu Dorotus: http://mojewypieki.blox.pl/2008/10/Nalesniki.html

Polecam z wielkim entuzjazmem
lecker.gif
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Wygladaja rewelacyjnie, aż ślinka cieknie. Przepis ciekawy,wart wypróbowania, choć cukru pewnie bym też nie dodało albo tylko odrobinę na przełamanie smaku. A po śmietanie to nie są takie... twardsze?
Ciasto przypomina takie amerykański pancake'i, tyle, że rzadsze i naleśniczki cieńsze
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
Akulka @ 3 Jul 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=870022Wygladaja rewelacyjnie, aż ślinka cieknie. Przepis ciekawy,wart wypróbowania, choć cukru pewnie bym też nie dodało albo tylko odrobinę na przełamanie smaku. A po śmietanie to nie są takie... twardsze?
Ciasto przypomina takie amerykański pancake'i, tyle, że rzadsze i naleśniczki cieńsze
icon_wink.gif
Dla mnie nie mają nic wspólnego z pankejkami - ciasto jest rzadkie, no i żadnego proszku do pieczenia. Można z niego smażyć bardzo cienkie naleśniki.
I nie, absolutnie nie są twardsze. Śmiem twierdzić, że to dzięki kremówce są naprawdę pyszne, delikatne i bardzo elastyczne.
 

aga-a

Member
Wrz 3, 2005
1,122
0
0
Lud_ @ 3 Jul 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=870009Moim zdaniem nie są za słodkie; 15 g cukru na jakieś 10-15 naleśników daje 1-1,5 g na jeden - cóż to jest? ;)
Ale cukier jak cukier, pal go sześć, nie jest aż tak istotny. Za to ta kremóweczka...
cheers.gif
icon_mrgreen.gif
dla mnie sa za słodkie


Lud_ @ 5 Jul 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=870489Dla mnie nie mają nic wspólnego z pankejkami - ciasto jest rzadkie, no i żadnego proszku do pieczenia. Można z niego smażyć bardzo cienkie naleśniki.
dokładnie ciasto jest bardzo rzadkie, byłam prawie pewna że za mało mąki dałam ;)